Egyre több párt érint napjainkban a fogantatási nehézség, mely a babához vezető úton további feszültséget okozhat mind a férfiban, mind a nőben és a párkapcsolatban is.
Ördögh Csilla, pszichológus, perinatális szaktanácsadó írása
Minden a vággyal kezdődik
Az anyává és apává válással járó pszichés változások, a pszichológia nyelvén az anyai illetve apai azonosulás, már akkor elindul, amikor egy kisbaba utáni vágy megfogalmazódik egy párban.
Amennyiben ezt sikerre viszik, a személyiség egy érési folyamaton megy keresztül, és a párkapcsolat is megújult alapokra helyeződik. A megoldásig vezető út azonban számos bizonytalansággal, feszültséggel, konfliktussal jár – például, ha várat magára a baba.
Erőt próbáló időszak
A vágy a szülőségre hatalmas érzelmi erővel bír, mélyen átitatja mind a nő, mind a férfi érzelmi világát. Amennyiben a vágy egyezik, de a baba nem jön, egy évig tartó próbálkozás után a párok általában orvosi segítséghez fordulnak. A kivizsgálások során a “valami baj van velem, vagy a párommal” gondolata fészkelheti be magát a fejükbe. Bűntudattal, csökkentértékűség érzésével vívhat küzdelmet bármelyikük, míg a folyamat tart. Sok esetben a kivizsgálások nem szolgálnak válasszal, és nem találnak szervi okot a nehezítettség hátterében. Ez az időszak mindenképp erőt próbáló, de nem jelent szükségszerűen párkapcsolati törést. Vannak kapcsolatok, melyek elég erőforrással rendelkeznek ehhez, és a nehézségek a kapcsolat további erősödéséhez vezetnek.
Keresni az örömöt
A fogantatási nehezítettséggel járó kivizsgálások és orvosi eljárások alkalmazása során nem kevés feszültséget élhet meg a pár. A folyamat sok időt, anyagi javakat, és lelki erőforrást vehet igénybe. Mindazonáltal az orvosi ellátásban ma is döntő arányú a páciens tárgyiasítása. Az ilyen típusú bánásmód, még ha az esetleges beavatkozás sikeres is, csökkenti a pár tagjainak kompetenciaérzetét.
Minden párkapcsolat tartóoszlopa más: érdemes azokat a dolgokat beiktatni ilyenkor, amiben mindketten örömmel vesznek részt, legyen az bármi a szextől kezdve a túrázáson át a színházba látogatásig.
Ha lelki támogatás kell
A kivizsgálások, kezelések, illetve a mesterséges megtermékenyítés esetén használt eljárások pszichésen is megterhelőek. A párkapcsolatot kihívások elé állítják, megviselhetik.
Ebben szerepe van a párt körülvevő, támogató közegnek, szülőknek és barátoknak is, illetve lehetséges szakmai segítséget is igénybe venni, csoportos, páros vagy egyéni foglalkozásokon részt venni.
Egy szakember jelenléte több fronton is támogatást nyújthat: segíthet az orvosi eljárásokkal járó stressz enyhítésében, a pszichoszomatikus, tudattalan lelki háttér feltérképezésében, esetleges sérülések, fájdalmak oldásában, melyek akadályozzák a szülővé válást. Perinatális szemléletben egy kisbaba több szinten is megfoganhat: lehet, először az anya méhében, de lehet, előbb a szülők lelkében fogan meg a gyermek.
A szülőpár mindkét tagja tudatos és tudattalan szinteken hoz döntést a gyermekvállalásról.
Tudattalan szinten sok olyan láthatatlan faktor szabályozza a gyermekvállaláshoz kapcsolódó érzelmeket, melyeket érdemes feltárni. Szülőséggel, szüléssel, testvérkapcsolattal, gyermekkorral kapcsolatos, vagy akár generációkat átívelő ún. transzgenerációs traumák állhatnak ilyenkor tudattalanul a fogantatás útjában, a tudatos vágy ellenében. Előfordul, hogy egy kis segítség is elég ahhoz, hogy egy-egy belső akadály elháruljon.
Meleg légkört teremteni
A mesterséges eljárások során a párkapcsolati melegség és intimitás helyett hideg eszközök és szeparáció várja a pár tagjait. Amennyiben a kisbaba a mesterséges eljárások valamelyikének segítségével fogan, érdemes a folyamat közben pótolni az elveszett közelséget.
Bármilyen hálás is lehet a pár az orvostudomány által nyújtott segítségnek, fontos, hogy a kapcsolat erőforrásaihoz tapadjon a baba jövetele, a pár tagjainak kompetenciaérzete ne sérüljön, és a szülők magukénak érezhessék a történéseket. Sajátos módszereket, akár rítusokat is kitalálhatnak, hogy a babára gondoljanak, és az érkezésére készüljenek.
Forrás: Babapatika magazin
Ajánljuk még a témában: