Ha hónapról hónapra nem sikerül a várva várt teherbeesés, az komoly lelki terhet és nagy stresszt jelenthet a babát tervező pár mindkét tagjának. Igyekeznek ilyenkor az okokat feltárni és megoldást találni, de mi a helyzet, ha nincsenek szervi okok? Vajon mit jelent a funkcionális meddőség?
Szále Kata írása
Mitől alakul így?
A fogantatás nehézségei mögött nemcsak fiziológiai, hanem lelki tényezők is állhatnak, melyek a pár bármelyik tagját érinthetik.
A pszichés háttér felderítése ebben az esetben pszichológus feladata lehet.
Stressz és lehangoltság
Egy pár számára nagyon erős stressz, komoly érzelmi és pszichés teher lehet mind a sikertelenség terhe,
mind a meddőség mögötti okok, problémák felgöngyölítése. Ilyenkor a kapcsolatra nehezedő nyomás, a megélt stressz és az esetleges párkapcsolati problémák csak tovább nehezítik a várandósság létrejöttét.
A funkcionális meddőség gyakorisága 5-15%-os.
Vajon mi volt előbb: a tyúk vagy a tojás?
A gyermekáldásra (hiába) vágyó párok pszichés állapota érthetően nem a legjobb, de hogy ettől csak
még nehezebb lesz a teherbeesés? Ördögi kör!
Vissza a gyökerekhez!
Az elkeseredettség érzésének gyökerét a kora gyermekkorban érdemes keresni. A kezdeti anya–gyermek kapcsolat hiányosságai, a szülő esetleges depressziója ismétlődő mintaként jelenhetnek meg. A diszharmonikus családi élet, a konfliktusmegoldó képesség nehézségei, az érzelmi zavarok generációról generációra továbbadódhatnak. Ráadásul ezek a stresszhatások olyanok, mint a jéghegy és a csúcsa – sokszor nem is vagyunk tudatában annak, ami a „mélyben” zajlik.
A pszichológiai tanácsadás pedig segíthet a krízissel járó érzelmek feldolgozásában, a lelki okok feltárásában, valamint a pszichés akadályok legyőzésében is.
CSALÁDTERVEZÉS-BABATERVEZÉS könyvünkben minden fontos kérdésre választ adunk a családalapítás előtt állóknak és családbővítést tervezőknek, sok-sok hasznos információval kiegészítve.