Nemsokára kezdődik az óvoda! Sok szülőben megfogalmazódik a kérdés: mit is kell tudnia a gyermeknek ahhoz, hogy oviba mehessen? Cikkünkben összefoglaljuk a legfontosabb tudnivalókat.
Szerző: Pákhné Fekete Alexandra
Védetten és önállóan is
A 3 éves életkor nagy mérföldkő a családok életében, hiszen a kisgyermek óvodába készül. Végérvényesen kikerül a babakorból, és megkezdi „önálló” életét.
Ám most már lesznek olyan helyzetek az életében, melyekben egyedül és új közegben kell helytállnia.
Hány dalt, mesét, mondókát kell ismernie?
Semmiféle szabály nincs azzal kapcsolatban, hogy hány verset és dalt kell fejből tudni az óvodába kerülve! Ráadásul sok gyermek nem szívesen adja elő ezeket ismeretlen helyen. Az ovisok sokat énekelnek, verselnek, mondókáznak együtt és sok újdonságot is tanulnak.
Baj-e, ha hibásan beszél?
Ha egy óvodába kerülő gyermeknek beszédhibája van, selypít, raccsol, az általában hamarosan megoldódik, vagy ha nem, akkor segít az óvodai logopédus. Fontos azonban, hogy a kisgyerek tudjon beszélni, valamint tudja és merje jelezni, ha problémája van.
Baj-e, ha cumizik?
Ez 3 éves korban még előfordul, de az óvodában gyengéden segítenek abban, hogy a kicsi letegye a cumit.
Mi a helyzet a köszönéssel?
Azt a gyerekek már az első napokban megtanulják az oviban, hogy érkezésüket és távozásukat milyen módon jelezzék. Szülőként jó példát mutathatunk azzal, ha hangosan és jól érthetően köszönünk, így az óvónők dolgát is megkönnyítjük.
A nagy mumus: a szobatisztaság
Az óvodába induló gyermekeknél elvárt a szobatisztaság. Persze előfordulhat, hogy a sok újdonság, játékban való elmerülés vagy a délutáni pihenő közepette néha történik egy kis baleset. Az óvó nénik, a dadusok segítenek a mosdóba menésnél, popsit is törölnek, tehát nem kell egyedül intéznie a gyereknek a kis- és nagydolgokat, de az elvárt, hogy jelezze, ha vécére menne.
Napi étkezési rutin: pohár, kanál, szalvéta
Talán meglepő, de igaz: sajnos, sok kis ovis nem nagyon találkozott még ezekkel a dolgokkal. Ne feledjük: nem csak az óvó nénit segítjük azzal, ha gyermekünk 3 éves korára tud kanállal (esetleg villával is) enni, ha tudja, hogy nem nyúlunk mások tányérjába, és hogy pohárból iszunk, szalvétával töröljük a szánkat – ez elengedhetetlen a megfelelő szocializálódáshoz.
Itt kell megjegyezni, hogy sok óvodába kerülő kisgyerek alig ismer ízeket, különböző ételeket. Ez a kívánt fejlődés szempontjából is nagyon fontos, ezenkívül nyugodtabbak lehetünk afelől, hogy az oviban jóllakhat a gyermekünk, ha otthon is találkozott már főzelékekkel, gyümölcsökkel, levesekkel.
Higiénia: kézmosás, mosakodás, fogkefe, zsebkendő
Az étkezés előtti kézmosás és az utána való tisztálkodás, fogmosás is fontos. A gyermeknek tudia kell, hogy piszkos kézzel nem nyúlunk az ennivalóhoz, hogy evés után, játék vagy csendes pihenő előtt ismét szükség van a kézmosásra, a mosakodásra, valamint a fogmosásra. Jó, ha otthon is gyakoroljuk ezeket a gyermekünk érdekét szolgáló egészségügyi teendőket.
Nagy mérföldkő: elválás és beszoktatás
Az óvodába lépés, a szülőtől való elválás nagy mérföldkő – főleg, ha a kicsi nem volt bölcsis. Sokat segíthetünk gyermekünknek a beszoktatás és az azt követő időszak során is azzal, ha mi magunk nyugodtak és magabiztosak maradunk.
Félelem, hiszti, dackorszak, agresszivitás, veszekedés, válás, körömrágás, büntetés, testvérféltékenység. Az ezekhez hasonló kérdések sora végtelen – és ez így természetes! Hiszen a szülői szerepet is tanulni kell. Ehhez nyújt segítséget könyvünk, születéstől egészen 6 éves korig.
GYERMEKPSZICHOLÓGIA könyvünk megvásárolható webshopunkban!