A fogzás akár 2 évnél hosszabb időn át is eltarthat. A gyermek idővel általában megszokja ezt az érzést, de az elsőként kibúvó kis fogaival még sokat nyűglődhet. Az is előfordulhat, hogy viszonylag nyugalmas kezdés után az őrlőfogakkal gyűlik meg a baja.
Magzati korban kezdődik
Szinte hihetetlen, de a tejfogcsírák fejlődése már a méhen belüli élet 6-7. hetében elkezdődik – ezért is nagyon fontos, hogy a várandós anya megfelelően táplálkozzon. Az első tejfog a születés utáni 4–12. hónapban jelenik meg, az utolsók a kisgyermek 2-2,5 éves korában nőnek ki – mint ebből is látható, több hónapos egyéni eltérésekkel lehet számolni.
Tejfogak
A folyamat eredménye összesen 20 tejfog: minden kvadránsban 2 metsző, 1 szemfog és 2 őrlő található. Elsőként rendszerint az alsó fogsor első metszőfogait pillanthatjuk meg, ezeket követik a szemközti felsők, majd az alsó és felső oldalsó metszőfogak. A szemfogakkal párhuzamosan az első őrlőfogak is felbukkanhatnak, legutolsóként pedig a második őrlők bújnak elő.
Jellegzetes fogzási tünetek
Szerencsés esetben a babának nem okoz különösebb gondot a fogzás kezdete sem, máskor viszont nagyon is jelét adhatja annak, hogy az előtörni készülő fog kellemetlenségeket okoz neki.
Nagyobb figyelmet kíván. Az ínye duzzadt, vörös lehet, a nyáltermelődése pedig látványos. Enyhe hőemelkedés is jelentkezhet nála. Na és persze folyton rágna; mindent a szájába gyömöszöl – ha más épp nincs, akkor a saját kezét.
Mit tehetünk a fogzó baba jobb közérzetéért?
- Segíthet az íny megnyugtatásában, a fájdalom enyhítésében a normál hűtőszekrényben
(semmiképp sem mélyhűtőben) lehűtött műanyag kanál vagy rágóka. Figyeljünk oda, hogy a rágcsált eszköz (vagy játék) ne tartalmazzon toxikus anyagot! - Jót tehet a baba ínyének és állkapcsának óvatos masszírozása ujjbeggyel. Ugyanezerre a célra kifejlesztett, ujjra húzható szilikoneszközzel vagy kamillateába áztatott vattapálcikával is végezhető.
- Beválhatnak a babáknak készült speciális fogínygélek.
- A fokozott nyáltermelés okozta bőrirritáció elkerüléséhez ajánlott előkét vagy kendőt használni, ami könnyebben is cserélhető, mint a ruházat.
- Végül, de nem utolsósorban: az odafigyelés, a törődés, a következetes, nyugodt hozzáállás ez esetben is kulcskérdés – hiszen a gyermek a szülő reakcióiból is következtet arra, mennyire „kell” megijednie az adott helyzetben.
Mikor kell orvoshoz fordulni?
A fogzás teljesen természetes dolog, melynek során általában nincs szükség orvosi beavatkozásra. Bizonyos esetekben azonban érdemes konzultálni a gyermekorvossal. Például, ha a baba testhőmérséklete meghaladja a 38,5 °C-ot, illetve ha a láza 2 napnál tovább tart. Az orvos felkeresése ez esetben azért is indokolt, mivel lehetséges, hogy nem a fogzás okozza a tünetet, hanem valamiféle betegség, amit kezelni kell.
Ajánljuk még a témában: