A magyar közgondolkodásban még mindig nagyon erősen jelen van a hagyományos anyakép: a lepusztult külsejű aszexuális nő alakja, akinek a teste és a lelke végleg lemondott minden felnőtt örömről, figyelme és érdeklődése kizárólag gyermeke ellátására összpontosul.
Károlyi Nati írása
Szakértőink: Király Ágnes bába, Cserháti-Herold Janka termékenységtudat-szakértő, Csaba Eszter pszichológus
A valódi nőiesség képe?
Ezzel párhuzamosan – főleg a médiában – egyre hangsúlyosabb a modern szupernő kultusza, aki már a gyerekágy alatt visszanyeri lánykori alakját, pár héttel a szülés után teljes gőzzel veti bele magát a munkájába, és a szexuális teljesítőképessége is olyan “mintha nem is szült volna”.
Minden más lesz. De ez lehet jó!
Nőként életünk minden szakaszában nyitottak lehetünk az örömteli és bensőséges kapcsolódás különféle lehetőségeire.
Hogy ez a változás miként befolyásolja a szexet, az nagyon sok tényezőn múlik. Legnagyobb részt megküzdési stratégiákon és a kommunikáción.
Merev előírások helyett kövesd a saját vágyaid!
A legtöbb orvos még mindig hat hetes türelmi időt javasol, pedig a tapasztalat azt mutatja, hogy a nők egy része ennél jóval hamarabb kedvet kap egy kis gyengéd kényeztetésre, másoknak viszont ennek a sokszorosa szükséges, hogy egyáltalán gondolat szintjén felmerüljön a téma.
A hat hetes szabály nagyon régen bekerült a szülészeti tankönyvekbe. Amióta egyáltalán szó esik a nemi érintkezés szülés utáni újrakezdéséről, azt találjuk, hogy az legkorábban hat héttel a szülés után kezdhető el. Természetesen a harmincas években még nem volt elvárás, hogy az efféle kijelentéseket bármilyen tudományos bizonyítékkal alátámasszák. Bizonyára az volt a kiindulópont, hogy a női test külsőleg körülbelül ennyi idő alatt alakul vissza a várandósság előtti formájába. Ehhez társult az elvárás, hogy az asszony a szülés után körülbelül negyven nappal térjen vissza megszokott munkájához. És a házasélet, mint a mindennapi élet, a mindennapi “teendők” része, ekkortájt szintén kerüljön vissza szokásos helyére. A “tilalmi időszak” hosszú-hosszú idő óta ugyanígy hangzik el szülés, vetélés és nőgyógyászati műtétek után, mégpedig indoklás vagy egyéni mérlegelés nélkül – tájékoztat Király Ágnes bába, Kriston Intimtorna tréner.
Test és lélek kölcsönhatása
Szülés után a női test bámulatos gyorsasággal regenerálódik. A várandósság alatti változások néhány hét alatt visszafejlődnek. Tulajdonképpen egészséges test ekkora változása ilyen rövid idő alatt semmilyen más alkalommal nem következik be. Mivel a legnagyobb változás a várandósság alatt a nemi szerveken tapasztalható, a visszaalakulás is itt a leglátványosabb. A méh igen gyorsan, körülbelül tíz nap alatt húzódik vissza, a nyákcsatorna pedig egy hét alatt záródik. Normális szülés után, amikor a gát ép és apró, felületes sebek sem keletkeztek, az anya igen hamar vágyat érezhet a házasélet folytatására. Teszi ezt különösen azért is, mert a normális szülés semmihez nem hasonlítható élmény, amely a párkapcsolatot rendkívüli módon megerősíti. Ez az ideális állapot azonban ritka. Már a kisebb horzsolások, nyálkahártya sérülések gyógyulása is napokat vesz igénybe, míg a komolyabb sérülések és a gátmetszés hosszú idő alatt gyógyulnak meg. Jó tudni, hogy a gát rendkívül jó gyógyulási hajlamú szövet, mégis, sok nő számol be gátmetszés után több hónapig tartó fájdalomról.
Ha a szülés traumatikus volt, akkor a fizikai fájdalomtól függetlenül hosszú ideig tarthat a regenerálódás, néha nagyon, nagyon hosszú ideig.
Az orvos vagy az intimtorna tréner valamennyit segíthet, de az igazi, mélyreható gyógyulást maga a megsérült nő tudja megkeresni. A traumák gyógyítására sok módszer létezik. Amit leginkább kézenfekvőként javasolni tudnék, az egy alaposabb felkészülést követő, újra átgondolt helyszínen, gondosabban kiválasztott kísérőkkel történő szülés. A szülés gyógyító ereje ugyanis felbecsülhetetlen – vallja Király Ágnes bába.
Fókuszban a hormonok
A szoptatás első hónapjai alatt a szervezet elsősorban a kisbabáról való gondoskodásra összpontosít. A tejtermelésért felelős prolaktin hormon blokkolja, nehezíti a peteérést – és a vele együtt járó hüvelynedvesedést előidéző ösztrogén szintjének növekedését. Ha a vágy megvan, akkor óvatos, gyengéd örömszerzéssel ilyenkor is lehetséges szép, és kölcsönösen kielégítő találkozásokat átélni, akár síkosító bevetésével is – magyarázza Cserháti-Herold Janka termékenységtudat-szakértő, a hormonmentes fogamzásgátlás szakértője, népszerűsítője.
Azonban van egy másik szoptatós hormon: az oxitocin, amely a szoptatások során szabadul fel, de a női orgazmus-élmény során is ez adja a teljes testre kiterjedő mámor érzését. A nők egy részénél ez kiegyenlíti némiképp a prolaktin hatását, vagy kifejezetten kívánóssá teheti őket a szoptatás utáni percekben. Másoknál ez úgy hat, hogy a kisbabával megélt bensőséges kapcsolódás eufóriája telíti a testi intimitás tankját, terhes számukra még a párjukkal is hosszas és érzelmes testkontaktusba kerülni.
Ami lelket illeti
A lélektani és biológiai tényezők mellett nem feledkezhetünk meg az olyan prózai okokról sem, mint a családdá váló pár magára hagyatottsága, fáradtsága, segítség nélküli küzdelme az új mindennapokkal.
Akkor szerintem több esély lenne a szexuális élet mindenki számára megfelelő ütemű visszavezetésére és élvezetére. – véli Csaba Eszter pszichológus. – Az idő és a türelem a test sebeit könnyebben gyógyítja. A lélek feladataihoz szerintem több kell. Habár különféle szerepeinket viszonylag könnyen szét tudjuk válogatni, ez az élethelyzet új és szokatlan lehet: anyaként nő is vagyok, és itt az első nagy megoldandó konfliktus. Abban biztos vagyok, hogy a kezdeti időszakban nem érdemes erőltetni azt, ami egyelőre fura, vagy kellemetlen érzés. De észben tartani, hogy ezzel dolgunk van, lehet. És ez azért fontos, mert amint van egy kis energia a befelé figyelésre, akkor elő lehet venni.
Szülők lettünk! – Segítség a fogamzástól négyéves korig