A várandósság és a szülés az anya, a családtagok és az érkező baba számára is hatalmas esemény. Nem túlzás azt mondani, hogy a későbbi családi összhang is függ attól, milyen a babavárás, a szülésélmény.
Szerző: Berkiné Fehér Éva gyógytornász-fizioterapeuta
Manapság a babavárás időszaka alatt sokféle segítséget kaphatnak a szülők, a kismamák, melyeknek fontos részét képezheti a szülésre felkészítő komplex tanfolyam, a kismamatorna, a gyógynövények alkalmazása, a homeopátia, a relaxáció, a saját szülésélmény feltárása, a pozitív gondolatok erősítése, a stresszlevezetés. Most elsősorban a várandósság alatti torna jelentőségéről és szervezetet támogató hatásairól szeretnék megosztani néhány segítő gondolatot.
Tornázni kell, tornázni jó!
A várandósság alatt végzett célirányos mozgás erőt, energiát ad, és segít a szervezetnek abban, hogy alkalmazkodni tudjon a terhesség során létrejött élettani változásokhoz.
Az izomtónus- és a medencefenék-erősítő gyakorlatok, a légző-gyakorlatok támogatják a szervezetet a szülésre való felkészülésben és a kitartás fokozásában. A torna segít a vérkeringés javításában, a görcsök és izomfájdalmak csillapításában és jótékonyan hat az alvásra is.
Más-állapot
A várandóssággal járó változások problémákat okozhatnak.
A kismedencéből kiemelkedő méh előrehúzza az alsó gerincszakaszt, mely nagy terhet ró a deréktáji gerincszakaszra, ennek következtében lumbális–szakrális fájdalmak és egyensúlyproblémák alakulhatnak ki. A relaxin hormon termelődése lazítja a méhtartó szalagokat és ízületi lazaságot okoz, ezért sok kismama szemérem- és keresztcsont körüli fájdalmakkal küzd.
Nehéz-láb
A hormonális változások következtében a keringés lassul és a vénákban fokozódik a nyomás. Ez a vénák tágulásával, visszerek kialakulásával, lábdagadással, feszüléssel, visszérgyulladással is járhat.
A második–harmadik trimeszterben a magzat súlyának növekedése, térfoglalása nagyobb terhelést ró a hasi szervekre és a kötőszövetes rendszerre, illetve a rekeszizom felfelé tolódása miatt a mellkasban elhelyezkedő képletekre is (pl. a tüdőre), aminek nehézlégzés, reflux lehet a következménye.
9 HÓNAP – Minden információ egy helyen a terhességed észlelésétől a baba hazahozataláig