Bár a mosható pelenka, a „mosipelus” egyre népszerűbb, azért még gyakran elhangzik a fenti mondat a játszótéren, amikor szóba kerül. Pedig a mai mosható pelenkákról már messze nem az éjjel pelenkát kifőző, fehérítő, vasaló, fáradt anyának kell eszünkbe jutnia.
Szerző: Pákhné Fekete Alexandra
Milyen előnyökkel jár, ha mosipelenkát használsz?
1. Óvod a földet, nem termelsz hulladékot. Az eldobhatós pelenkából egyetlen baba 1 tonna hulladékot termel a szobatisztaság eléréséig, ráadásul egy-egy pelus lebomlási ideje több száz év. A mosipelus egyszer kerül a szemétbe, sokszori használat után, de addig akár több gyereket is kiszolgálhat.
2. Több pénz marad a tárcádban. Az eldobható pelus használata során gyerekenként a szobatisztaságra
szokástól és a pelenkaártól függően 250-610 ezer forintot költünk el. A mosipelus-kezdőkészlet
kialakítása nagyjából 80-100 ezer forint, ráadásul ezt több gyermek is használhatja, vagy akár el is adhatod majd.
3. Jót tesz a gyermek bőrének. A mosipelus a textil puhaságával simul a baba bőréhez, alatta nem fülled be, nem lesz kiütéses a bőr.
4. Segít a szobatisztaságnál. Az eldobható pelenka rögtön beszívja a folyadékot, így órákig a babán marad a növekvő bugyor. A mosipelusnál viszont a totyogó érzi, amikor pisi kerül a mosipelusba, gyakran szól is ekkor.
Azért valljuk be, hátrányai is vannak. Mik ezek?
1. Foglalkozni kell vele. Nem lehet csak úgy a kukába dobni, gyűjteni kell vödörben a mosásig, vagy például utazás során nejlonzacskóba csomagolva szállítani, ami pluszmunkát jelent. Mosás, szárítás. Bár előtisztítás után a többi ruhával együtt is mosható, de azért teregetni, beszedni, hajtogatni kell.
2. Magasabb egyszeri költség. Míg az eldobhatós pelenkát havonta veheted meg, a moshatóra érdemes
egyszerre az elején beruházni a szükséges összeget, hogy megfelelő legyen a készlet.
Ajánljuk még a témában: