A szemléletformálás lehetséges akadályai
Dr. Kun Judit Gabriella hosszú évekig vett részt a bababarát kórházak minősítésében. Az egyik legnagyobb kihívást a tekintélyelvű gondolkodás jelentette számára:
– Nem igazán sikerült megértetni a kórházi dolgozókkal, hogy a bizottság tagjaiként segíteni, támogatni vagyunk mellettük, hogy elérhessék a céljukat, nem pedig “ellenőrizni”, kritizálni, megbüntetni őket. Nem alakult ki kultúrája a belső munkamegbeszéleseknek sem, ahol az osztály dolgozói együtt ránézhetnek az eseteikre, felülvizsgálhatják a gyakorlatukat – egymás között, egymás álláspontját meghallgatva. A pályázatban kiírt képzések igen színvonalasnak ígérkeznek tapasztalt, kompetens előadókkal. Remek, hogy az ország különböző részén dolgozó, mindenféle beosztású szülészeti dolgozók lehetőséget kapnak tudásuk korszerűsítésére. Ám ezzel párhuzamosan ugyanilyen fontos lenne a szervezeti kultúra átalakítása is az osztályokon.
Fazakas Pálma ugyancsak a régi berögződéseket látja a legfőbb nehézségnek:
– Amíg rendszerszinten nem történnek gyökeres változások, addig csak “tünetenyhítő kezelésekre” van esély. A képzésszervezésben figyelni kellene arra, hogy a szülészeti osztályok dolgozói együttesen kapjanak lehetőséget a részvételre, mert az egyének által elsajátított tudás az egészségügy hierarchikus felépítése és működése miatt nehezen alkalmazható a mindennapokban. Szükséges lenne támogatni azokat a szakembereket, akik nyitottak a párbeszédre az érintettekkel. Legtöbb esetben ez nem korhoz köthető, hanem a személyes élményekhez. Nehéz úgy szemléletváltást elvárni a szakmától, ha nincs személyes és szakmai motiváció arra, hogy az elavult gyakorlatot felülbírálja. A továbbképzésekkel párhuzamosan az alapképzés korszerűsítésére is nagy szükség van.
Szöveg: Károlyi Natália
Szakértők: Iványi Anna aktivista (Másállapotot a szülészetben!),
Fazakas Pálma (mentálhigiénés szakember, az EMMA vonal szakmai vezetőjeé (EMMA Egyesület)
Dr. Kun Judit Gabriella orvos, IBCLC, a Semmelweis Egyetem Laktációs Szaktanácsadó Képzésének oktatója
Amit a szülők szeretnének
Az átalakulásokra hatalmas az érdeklődés a különböző fórumokon az érintettek körében is. Alább összeszedtük a legfontosabb elvárásokat, amiket az édesanyák, édesapák, nagyszülők fogalmaztak meg:
– Tágasabb tereket, több intimszférát! A régi csecsemőosztályok helyén alakítsanak ki új egyszemélyes gyermekágyas szobákat, a meglévőket pedig alakítsák át, hogy legyen lehetőség a kórházi napokban is a családtagok gondoskodását élvezni időkorlát nélkül!
- Legyen lehetőség ambuláns szülésre harcok nélkül!
- A császár utáni hüvelyi szülés lehetősége ne a szerencsén múljon.
- A gyerekorvosi vizsgálatok történjenek az édesanya jelenlétében a kórteremben, ne a csecsemőosztályra kelljen beadni őket csukott ajtók mögé!
- Bábai gondolkodást, önállóan dolgozó szülésznőket! Legyen elérhető a szülésznő választás lehetősége fogadott orvos nélkül is!
- Ha egy anya úgy érzi biztosítottnak a számára ideális támogatást a szülőszobán, hogy a párja mellett az édesanyja, vagy a fogadott dúlája is jelen van, ne tagadják ezt meg tőle!
- Aranyórát, azonnali és megszakítás nélküli bőr- bőr kontaktust a születés után minden kisbabának!
- A szakmai protokoll legyen korszerű, tudományos bizonyítékokokon alapuló, és mindenki számára megismerhető!
- Minden dolgozó kapjon korszerű szoptatástámogatási továbbképzést, ne zavarják össze a kezdő szülőket egymásnak ellentmondó tanácsokkal!
- Az orvosok és a szülésznők tegyenek meg minden emberileg megtehetőt, hogy kevesebb császármetszés legyen!
- Tekintsék felnőtt partnernek az apákat is. Ne kívülállók döntsék el helyettük, kibírják-e a császárműtétet az anya feje mellett állva, vagy, hogy elég egészségesek-e ahhoz, hogy a kétnapos kisbabájukat magához ölelhessék!
Első rész itt: https://hellobaby.hu/mit-varnak-a-magyar-szulok-a-csaladbarat-szuleszetektol-1-resz/
A cikk a HelloBaby! magazinban jelent meg! Légy Te is előfizetőnk!