Lesz, ami lesz, vagy felkészülsz minden lehetséges forgatókönyvre? A legszerencsésebb, ha a két stratégiát ötvözve egyrészt alaposan megismered a személyes vágyaidat és lehetőségeidet, a természetes folyamatokat, szükségleteket, ugyanakkor azt is elfogadod, hogy mindenre nem tudsz előre felkészülni.
Szakértők: Lénárd Orsi dúla, mentálhigiénés szakember, Kiss-Németh Anita dúla, szülésfelkészítő; Károlyi Nati írása
Páciensképzés vagy tájékoztatás?
Míg más nagy életfordulók kapcsán hajlamosak vagyunk vakon sodródni az eseményekkel, a szülővé válás – talán épp a hozzánk érkező törékeny kis élet iránti felelősségérzet miatt – a legtöbbünk számára olyan „projekt”, amelyre nagyon tudatosan készülünk. A kórházak többsége igyekszik kiszolgálni ezt a modern igényt, és ingyenes „szülésfelkészítő tanfolyamokat” hirdet az intézményben szülni kívánó édesanyák, párok részére. Néhány szórványos kivételtől eltekintve azonban ezek az alkalmak olyan ismeretátadást jelentenek a leendő szülők nagyobb csoportjának, ahol a „felkészítés” tárgya leginkább az adott kórház szokásainak ismertetése, elfogadtatása: a szülés mely szakaszában szeretik felvenni a kismamákat a szülőszobára, milyen öltözékben jöhet be az édesapa, mi az elvárás a kórházi táska tartalmára vonatkozóan. Nagyon hasznos lehetőséget ad arra, hogy ellenőrizni tudd, vajon mekkora valószínűséggel teljesülhet az adott kórházban mindaz, amit szeretnél.
Miben kínál többet?
A független szülésfelkészítők nem kötődnek egyetlen konkrét intézményhez vagy intézményen kívüli ellátást nyújtó bábapraxishoz sem. Céljuk az objektív és teljeskörű tájékoztatás a szülés valódi természetéről, szakaszairól, a természetes vajúdástámogatási alternatívákról, a leggyakoribb orvosi beavatkozások okairól, céljairól, kockázatairól és mellékhatásairól, elkerülési lehetőségekről, és megküzdési stratégiákról – a lebeszélés vagy a meggyőzés szándéka nélkül.
Szerencsés esetben sok-sok beleérzést segítő gyakorlatra is sor kerülhet, amik segítségével talán könnyebben tudsz majd „élesben” is relaxálni, kizökkenés nélkül világosan és hatékonyan kommunikálni a szükségleteidről, érzelmileg ráhangolódni a szülés, és a szülőség csodájára. A legtöbb független tanfolyam tematikája ugyanis – a kórháziakkal ellentétben – nem ér véget a kórházból való hazabocsátással. Hasznos, gyakorlatias tudást szerezhetsz a gyermekágyas időszakról, a biológiailag normális gondoskodásról, az újszülött, a csecsemő és a kisbabát nevelő szülők természetes szükségleteiről és ezek összehangolásáról is.
A csoport ereje
A gyermekvállalás és a szülés a 20. század derekáig közösségi esemény volt. A legtöbbünknek szívünk mélyén nagyon is szüksége van a társas támaszra, a sorstársak emelő, megerősítő visszajelzéseire, tapasztalataira – csak épp nem biztos, hogy a saját közvetlen környezetünk, vagy a várandósgondozó várójában együtt üldögélő kismamatársak képesek azt az ítéletmentes jelenlétet, és őszinte alázatot nyújtani, ami ennek az egésznek az alapja kell, hogy legyen. A szülésfelkészítő tanfolyam csoportvezetője felelős a védett, érzelmileg biztonságos légkörért, ami mély, őszinte, tartalmas sortárs kapcsolódások és akár tartós barátságok alapja lehet.
Képviseld a saját és a babád érdekeit!
Kiss-Németh Anita dúla, szülésfelkészítő, oktató Vácott tart egész napos szülésfelkészítő csoportokat pároknak: – Az átlagos csoportlétszám kettőnégy pár között mozog. A résztvevők nagyjából fele az első babáját várja, de nagyon sokan vannak, akik egy vagy több negatív szülésélmény után jutnak csak el hozzám, éppen az újabb csalódás elkerülésének reményében. Az első szülés előtt sokan az amerikai filmekre alapozzák az elképzeléseiket: elfolyik a magzatvíz, átrobognak a városon, a kórházban öt perc alatt megszületik a baba, az apuka pedig cukin elájul. Ezenkívül egyfajta ráhagyatkozás jellemzi a többséget: a szülés megy magától, miért ne sikerülne jól? Bár sokan hallanak rémtörténeteket a környezetükben, azt gondolják, ilyesmi velük úgysem történhet meg.
Azóta éppen ezért a lehetőségek tudatosítására helyezem a hangsúlyt. Arra, hogy hogyan védjék meg magukat és képviseljék saját érdekeiket. Hogyan lehet időt kérni a beavatkozások előtt, milyen kérdéseket érdemes feltenni a tájékozott döntéshez, és hogyan érjék el a lehető legjobbat saját maguk és babáik számára. Ha legalább tudják, hogy nagyjából mire számíthatnak, nem éri őket akkora csalódás – véli Anita.
Bízz magadban és a kisbabádban!
Lénárd Orsi dúla, mentálhigiénés szakember Budapesten tart nőknek szóló szülésfelkészítő csoportokat. – A nyolc-kilenc fős, tisztán női csoport nagy előnye, hogy mélyebb megosztásokat tesz lehetővé, mint egy vegyes csoport.
Ha valaki úgy érzi, szüksége van mélyebb munkára az előző szülésével kapcsolatban, abban is szívesen segítek neki, különösen a lehetőségek feltérképezésében. Azt gondolom, hogy a 26-28. héttől érdemes szülésfelkészítőre járni, ekkor kerül fókuszba a szülés és az azt követő gyermekágyas időszak. Persze van, aki hamarabb szeretne jönni, és van, aki az utolsó hetekre hagyja, teljesen egyéni, kinek, mikor a legmegfelelőbb. Nálam a tanfolyam négyszer négy órás foglalkozást foglal magában. Első két alkalommal a szülés és a vajúdás áll a központban, a harmadik és a negyedik alkalommal a gyermekággyal, szoptatással, babagondozással foglalkozunk. A normalitásra készülünk, és igyekszem felébreszteni az édesanyák bizalmát a saját testük, ösztöneik és a babájuk iránt. Az eddigi résztvevők visszajelzéseikben arról számoltak be, hogy a tréning jelentősen hozzájárult anyai magabiztosságuk kialakulásához. A tanfolyam végeztével van lehetőség páros konzultációra, ahol az édesapa is részt vehet, felteheti a saját kérdéseit – foglalja össze a tapasztalatait Orsi.