A csecsemőkori kólika körülbelül a babák 15-25%-át érinti. Kialakulásában közrejátszhat például az emésztőrendszer, a bélflóra éretlensége, az evést megelőző sírás, a mohó evés, vagy az anya gyors tejleadó reflexe. Megijedni nem kell tőle, viszont fontos tudni, hogy tehetünk ellene!
Szerző: HelloBaby magazin
Váratlanul jön és megy
A babák pocakfájásának jellegzetes oka a néhány hetes vagy hónapos korban jelentkező, 3-4 hónapos korban rendszerint magától megszűnő csecsemőkori kólika. Ennek jellemzője, hogy bélgázok gyűlnek fel az emésztőrendszerben görcsös fájdalmat okozva, amit a pici rendszerint a délutáni-esti órákban, hetente több alkalommal – vigasztalhatatlan, órákon át tartó sírással jelez. Ez rendszerint épp olyan hirtelen marad abba, mint ahogyan elkezdődött. A szülő, különösen, ha még kevés a tapasztalata, nagyon megijedhet, és nem minden esetben tudja, mit is kellene tennie.
Igény szerint szoptatsz?
Mindenekelőtt érdemes lehetőség szerint megelőzni azt, hogy levegő kerüljön a kicsi gyomrába. Semmiképp ne várjuk meg, amíg nagyon éhes lesz. Egyrészt, mert ilyenkor sír, amit nyilván nem szeretnénk, és eközben ráadásul sok levegőt nyelhet, másrészt mert farkaséhesen valószínűleg sokkal mohóbban fog enni, ami szintén fokozott levegőnyeléshez vezethet. Figyeljünk a korai éhségjelekre (szájnyitogatás, szájnyalogatás, nyelvnyújtogatás, cuppogás, ujjak és kezek szopása, fejforgatás)!
Ha szoptatós anyaként nagyon erős tejleadó reflexszel rendelkezünk, lefejhetünk egy keveset a tejből szoptatás előtt, hogy a mellünk kicsit „üresebb” legyen, mire a baba táplálkozni kezd. Amennyiben cumisüvegből eszik, ne nagylyukút használjunk. Az evéshez teremtsünk nyugodt körülményeket, jusson elegendő idő a büfiztetésre is!
Így segíthetsz!
Finoman megmasszírozhatjuk a hasát, vagy behajlított lábait körkörösen mozgathatjuk – mindkettőt az óramutató járásával megegyező irányban tegyük. Ha a masszázshoz olajat használunk, ügyeljünk arra, hogy az langyos legyen. Kipróbálhatjuk azt a módszert is, hogy a babát hason fekve a combunkra helyezzük, és óvatosan ide-oda gördítjük. Ugyancsak segítheti a gázok távozását a tigrispóz alkalmazása – ilyenkor a picit hason az alkarunkra fektetjük és gyengéden ringatjuk. Jól beválhat olyan, gyógyszertárban kapható készítmény alkalmazása is, amelyet babák számára fejlesztettek ki puffadás és hasfájás megszüntetéséhez.
Semmiképp sem javasolt a szoptatás abbahagyása azzal a céllal, hogy a kólikát megszüntessük. Az anyatejes táplálás a lehető legjobb megoldás a picik számára, ráadásul a szopás nyugtató, fájdalomcsillapító hatását sem szabad alábecsülni!
Ajánljuk még a témában: