Gyakorlatilag elkerülhetetlen, hogy időnként el ne kapjuk a náthát – és sajnos, a gyermekeket sem kerüli el ez a kellemetlen kór. Ám nem mindegy, milyen gyakran éri utol és hogy mennyire viseli meg őket. Mit tehetünk a betegség megelőzéséért, és ha mégis kialakult, hogyan kezelhetjük?
Szerző: HelloBaby magazin
A meghűlést okozó vírusok jellemzően a levegőben szálló, kórokozót tartalmazó páracseppek belélegzésével vagy fertőzött orrváladékkal, tárgyakkal való érintkezés útján terjednek. Éppen emiatt kedvez neki az év hidegebb része, amikor sok időt töltünk zárt terekben. Ugyanez az oka annak, hogy a bölcsődében, az óvodában az ilyen fertőzések terjedése gyakori.
Az utóbbi fontossága még nagyobb hangsúlyt kaphat, ha a kicsi koraszülött, ha császármetszéssel született, illetve ha valamilyen okból nem jut anyatejhez. Az immunműködés érésében, hatékonyságának növelésében sokat segíthet a vitamindús táplálkozás, a rendszeres mozgás és levegőzési lehetőség, a „kosszal” való elegendő találkozás.
Gyermekorvossal egyeztetve megfelelő vitaminkészítmények alkalmazására is sor kerülhet. Ha mégis kialakult a nátha, akkor korántsem mindegy, hogy milyen közérzettel és mennyi idő alatt sikerül átvészelni – ezért érdemes mindent megtenni a tünetek enyhítéséért.
Gyakori náthatünet az orrfolyás, az orrdugulás, a tüsszögés, a torokfájás, a rekedtség, az ízérzékelés, a szaglás elvesztése, a fejfájás, a levertség, a fáradékonyság, a gyengeség, a nyugtalanság, ezenkívül esetleg izomfájdalmak is jelentkezhetnek, köhögés, hőemelkedés vagy láz is kialakulhat.
Orrduguláskor kicsiknél is használható tengervizes orrspray használata ajánlott az orrporszívó vagy más orrszívó alkalmazása előtt. Az önálló és helyes orrfújásra körülbelül 2 éves kortól vezethetjük rá a gyerekeket (egyszerre csak az egyik orrjáratot fogjuk be, és több kisebb fújással próbálkozzunk). Szintén segíthet az orrváladék oldásában és távozásában az inhalálás. A torokfájás, a köhögés külsőleges kezeléséhez e célra kifejlesztett, gyerekeknek való kenőcsöt is beszerezhetünk.
Jó tudni, hogy mézet adni 1 év alatti gyermeknek tilos! Utána viszont az egyik leghatékonyabb segítőnk!
Érdemes az általa használt tárgyakat, ruhákat, textíliákat gyakorta fertőtleníteni, mosni.
Forduljunk orvoshoz, ha a csecsemőnknek, kisgyermekünknek 38°C feletti láza van, ha 3 napnál tovább tartanak a tünetei, ha az állapota romlik, ha nem nagyon akar enni-inni, ha fül- vagy fejfájása van. Akkor is érdemes orvoshoz menni, ha sárgás-zöldessé, sűrűvé válik az orrváladéka, mivel ez valószínűleg baktériumok okozta felülfertőződést jelez.
Gyermekbetegségek A-tól Z-ig – minden fontos tudnivaló egy helyen a szülők és a családok számára