Van, akik rajonganak az ötletért, mások kifejezetten utálják a szülési tervet, a szülőnő elképzelésének, kéréseinek írásos gyűjteményét. Levél a választott szakembernek vagy intézménynek címezve, esetleg a vele történt szóbeli megállapodásról készült írásos emlékeztető. Ha úgy döntöttél, írsz ilyet, tippjeimmel segíteni szeretnék, hogyan hozd ki a műfajból a maximumot.
Szerző: Schimcsig Nóra, dúla
Ha úgy érzed, még nem ismerkedtetek meg a segítőiddel eléggé ahhoz, hogy együttműködésetek gördülékeny lehessen, javíthat a kapcsolaton az elképzelések kölcsönös tisztázása – de a szülési terv csak eszköz, rosszul használva öngólt is rúghatsz vele.
Tervezhető a szülés?
(Megtervezhető és irányítható az emésztés vagy a menstruáció?)
Megtervezhetők viszont a körülmények, hogy segítsék ösztöneid érvényesülését, és jó nyíltan beszélni arról, ki, kitől, mit vár el! Jogod van egyéniségnek lenni a szülészeti futószalagon. Esküvőre is részletes elképzelése szokott lenni a párnak: milyen zene szóljon, legyenek-e vendégek, hogy legyen a vacsora… A szülés legalább annyira fontos a család életében, mint egy lakodalom!
Ha már az írásod címében is kifejeződik mindez, akkor a szülési tervből “Szülési célkitűzéseim”, “Kívánságaink” válhat, netán formális “Nyilatkozat szülői felelősségvállalásról”, vagy kedves “Meghívó Kovács Pistike 0. születésnapjára”, esetleg praktikus, a szakemberrel közösen megfogalmazott “Emlékeztető”.
Túl az ideális forgatókönyvön
A legtöbb szülési terv agyon részletezi, milyen legyen a szülés, ha ideálisan alakul, de egy mondatnál többet nem veszteget arra, mi történjék egyéb esetben. Ezzel több gond is van egyszerre, nem csak az, hogy az országban ötvenből csak egy szülés “ideális” (mármint beavatkozásmentes; a tökéletes mindenkinek másmilyen). Érthetetlenül alacsony ez az arány – de ebbe most ne menjünk bele. Érdekesebb, mi lesz ötvenből 49 szülésnél a nő kívánságaival?
Hasznosabbnak vélem, ha a fontosabb “útelágazásoknál” elnagyoltabb, tágabban értelmezhető irányokat tűzöl ki saját magad és kísérőid számára. Állíts fel fontossági sorrendeket!
Mit tekintesz egyáltalán útelágazásnak, azaz döntési helyzetnek, problémának? Ezzel összefüggésben: az adott útelágazásnál felmerülő esetleges komplikációnál a lehetséges segítségek közül mihez nyúlnál elsőnek, mihez utolsónak? (Egyáltalán: milyen megoldásokat ismersz?)
A számodra központi fontosságú témában felnőtt-felnőtt módon kommunikálva merj ragaszkodni célokhoz, vagy megtiltani másvalamit, ne csak kérni, mint gyermek a szülőjétől – egyebekben viszont tudj, akarj rugalmasan együttműködni, közösen keresni az eredeti elképzelésedhez leginkább hasonlító kompromisszumos megoldást, tudomásul véve, hogy az élet csupa meglepetés.
“Cipőt a cipőboltból!”
Érted, ki a címzetted, és mi reális elvárás tőle? Hiába lenne csuda klassz, a kórházi sosem lesz otthonszülés. Magas és alacsony kockázatú szülés esetén más-más pakliból húzol lapot. A különböző kórházak gyakorlata eltérő, álmaid forgatókönyvének megvalósulására egyik helyen kisebb, másik helyen nagyobb esélyed van. Puhatolózz több helyen is, mire számíthat, aki náluk “napi menüt kér, nem á la carte” szül.
Könnyű elveszni a sok szereplő között is, félreértésben lenni, mit csinál a sokféle rendű-rangú orvos, a szülésznő, a csecsemős, a dúla. Tisztázd, ki miben illetékes és miben nem. Vezetővel egyeztess, ha szükséges egy szabály alóli kivételhez. (Nem esznek embert, viszont elfoglaltak.)
Eladósodott állami kórházak – spórolnak lepedőn, levesen, felszerelésen, és szülőnőre jutó dolgozói perceken, erejüket megfeszítve úgy, hogy ezt a kényszerű spórolást lehetőleg meg se érezzék a családok. A sok évtizedes pénzhiányt azonban már nem lehet nem érzékelni. Ha fontos számodra, hogy a szülésznő vagy a szoptatásban segítő csecsemős sok-sok zavartalan órát töltsön csakis veled, hotel jellegű legyen a szobád, és sose kelljen várnod a folyosón, magánklinikától vagy független bábától remélhetsz ilyen szolgáltatást. Kérheted állami kórházban is, csak ne lepődj meg, ha nem teljesül.
Írd át az elszállt, hosszú, Mikulásnak címezhető leveledet rövid, realista listává az intézménynek, avagy válassz másik csapatot… Ne menj patikába répatortáért.
Vízió a szülésről, avagy a részletek személyes jelentése
Mielőtt belemerülnél a gátvédelem vagy aranyóra taglalásába, hunyd le a szemed, képzeld el: Ki vagy te? Miben hasonlítasz másokhoz, miben különbözöl? Mennyire?
Hogy látod az orvosodat, a kapcsolatotokat, a szülés természetét? Elesett, ijedt kislány vagy, leselkedő veszélyek közepette, ő pedig fényesen csillogó páncélú lovag? Erőd teljében istennőként ragyogsz, alattvalóid alázatosan a lábadat mossák? Akrobata vagy a levegőben, segítőd a kép alsó sarkában biztonsági hálót tart? Edző menedzseli az élsportolót? Kézen fogva botorkáltok a sűrű erdőben, hol te, hol ő sejti, merre az ösvény? Ölelkező nők ősi táncot járnak? Isten a tenyerén hord, új lélek érkezik tőle a Földre? Esetleg valami egészen más képet alkottál személyes valóságodról?
Van, amikor az derül ki, hogy két ember víziója sehogy sem illeszkedik. Óh, tehát író, rendező és főszereplő is a szakember lesz, ti csak díszlet? Milyen jó, hogy kiderült még előadás előtt! És vajon hogyan tekint a gátvédelemre a fényes páncélú lovag, hogyan a diadalmas istennő? Hogyan illeszkedhet a szükségessé váló császármetszés az edző-élsportoló viszonyba? És szülésindítás vagy hólyagkatéter egy ősi női táncba? Mi hogyan történjen az Istentől érkező lélekkel a Földön?
Összecsapva felesleges – kívánságaid kikristályosodása maga a jutalom
Mi sem egyszerűbb, mint beikszelni néhány kockát az interneten lelt sablonban… csak épp az ilyen szülési terv semmit sem csillant meg a személyiségedből: mit jelent számodra, miért és mennyire fontos neked, amit kérsz? Nem csak az a baj a sablonokkal, hogy azt sugallják, mindenkinek ugyanaz a jó. Lustaságra csábítanak. Ki akarna madarat fogni, amikor itt a sült galamb ezüst tálcán?! Csakhogy a szülési terv olyan eszköz, melynél a befektetett idő, energia egyenes arányú a kivehető haszonnal is. Egyáltalán nem cél, hogy öt perc alatt összecsapj két oldalt. Sőt! A téma megéri, hogy foglalkozz vele.
Lehet, hogy sok heti intenzív önismereti- és nyomozómunkád eredménye az lesz, hogy nem is készítesz végül levél formátumú kérést átadás céljára, csak az íróasztalodat borítják vastagon a jegyzeteid.
Beszélgettél viszont órákat, elolvastál 9 honlapot és 2 könyvet 5 olyan eljárásról, aminek alkalmazása kulcskérdés a számodra. Tanfolyamra vagy jógázni mentél. Megnézted a szülőszobát és kifaggattad a szokásokról a szülésznőket és a helyi baba-mama klubot. Megfigyelted mostanra, hogy a segítőd inkább személyesen a szemedbe nézve szeret kommunikálni, telefonon, avagy emailben, és melyik az a változat, amelyre emlékszik is. Tudod már, hogy rugalmas vagy merev, és magadon is megfigyelted, nyílt, oldott és őszinte vagy-e vele. Ha az a módszered, hogy lyukat beszélsz a hasába (minden alkalommal úgy köszönsz, hogy “Tudja… én vagyok az, aki vízben fog szülni!”), kár lenne a betűtípuson agonizálnod fél napot a szövegszerkesztővel.
Hogyan reagál a barátnőd?
Kérd meg egy barátodat, játssza el, hogy ő most az orvos (vagy a szülésznőd – aki az írásod címzettje). Megvan a maga képzeletbeli munkamódszere, vérmérséklete, empátiája… Hogyan reagálna a szülési tervedre? Melyik mondatod segíti őt, hogy jobban rád hangolódhasson? Melyek nehezítik számára az együttérzést, együttműködést, kapcsolódást? Ha ezen a szűrőn is átengeded a terveidet, közel járhatsz már ahhoz a formához, amely a gyakorlatban hasznosnak bizonyulhat. És még egy jó tanács: ne hagyd az utolsó harmadra, ha szülési tervet készülsz összeállítani!
Szülés, születés – szülésre való felkészüléstől egészen a gyermekágyas időszak lezárultáig!
LAPOZZ BELE KÜLÖNSZÁMUNKBA!