Hormon-, gyógyszer- és eszközmentes, nincs mellékhatása, 100%-ig természetes, tehát nem avatkozik be a hormonháztartás érzékeny egyensúlyába, nem kerül pénzbe és segíti a termékenység csúcsnapjának azonosítását – ilyen a Billings-módszer.
Szerző: Szecsődy Ágota
Természetes családtervezés Ausztráliából
A Billings-módszer az ausztrál Billings házaspár nevéhez fűződik. Nagy biztonsággal segíti a fogamzás optimális idejének meghatározását, és így a nem kívánt terhesség elkerülését is. Kidolgozása előtt az egyetlen természetes családtervezési eljárás a ritmusszámlálás (naptármódszer) volt, amely nem mindig bizonyult megbízhatónak.
Az 1900-as évek közepén azonban Billingsék rájöttek, hogy a méhnyakban található mirigyek hormon hatására termelt váladéka, a nyák állapotából teljes biztonsággal meghatározhatók a legtermékenyebb napok. Módszerük tudományos hátterét és szabályait később csaknem 1 millió hormonminta feldolgozása után egy klinikai szakorvosokból álló nemzetközi kutatócsoport fogalmazta meg.
Min alapul a módszer?
A rendszer alapja az önmegfigyelés. Minden nő saját maga képes megállapítani a termékeny időszakait, ha tisztában van a női ciklussal, és megtanulja, hogyan kell a méhnyaknyákot megvizsgálni. Ahhoz, hogy a méhnyákot megvizsgálhassuk, mutató- és hüvelykujjal kell mintát venni a hüvelynyílásból.
Érdemes naponta többször vizsgálni a váladékot, mert fél nap alatt is sokat változhat az állaga. Aki néhány cikluson át alkalmazza ezt a módszert, olyan rutinra tehet szert, hogy a nyákérzet változásából képes lesz követni a termékenység meglétét, csúcspontját, elmúlását. Sőt az ovuláció, a fogantatás időpontját is könnyebben azonosíthatja, és maga is kiszámíthatja a baba születési idejét, amely a tüszőrepedés napja mínusz 7 nap, plusz 9 hónap.
Biztosabban érkezik a gyermekáldás
Egy 2 éve megjelent ausztrál tanulmány szerint a Billings-módszert használó, gyermeket tervező párok 75%-a érte el a fogantatást egy éven belül, átlagosan 4,7 hónap alatt, míg a kontrollcsoport tagjainak ehhez 15 hónapra volt szükségük.
Fiú legyen, vagy lány?
Itthon is megtanulható!
A módszert már Magyarországon is szervezett körülmények között lehet tanulni, gyakorolni. A Billings házaspár 1992-ben személyesen hozta létre az Ovulációs Módszer Világszervezetének magyarországi oktatási referenciaközpontját, ahol az oktatás 90-120 perces előadással kezdődik, majd legalább 3 hónapos konzultációsorozattal folytatódik.
A párok egyszeri befektetéssel – a tandíj árával – igényeik, vágyaik szerint egy életen át sikeresen alkalmazhatják a jó fogamzásszabályozás minden kritériumának megfelelő rendszert.
A ciklus első szakasza a menstruáció ideje, amely életmódtól, genetikától függően jellemzően 2–7 nap. Mivel a vérzés elfedi a nyákot, amelynek feladata a hímivarsejtek életben tartása, haladásuk, célba juttatásuk segítése, ilyenkor minimális a megtermékenyülés esélye.
A második, úgynevezett száraz időszakban nem, vagy csak minimális mennyiségben termelődik nyák, amely még a következő, nedves periódusban is nagyon kevés és sűrű, ragadós. Ez a két szakasz egy fázisnak tekinthető, a terméketlenség ideje, és akár 2 hétig is eltarthat.
A harmadik, már termékeny fázisban a nyák átalakul, nyúlós lesz, átlátszóbb, tisztább, hígabb, állaga leginkább a nyers tojásfehérjéhez hasonlít. Ez a változás a tüszőrepedés előtt néhány nappal kezdődik. A nyák az ovuláció során, a csúcsnapon lesz a legsíkosabb. A csúcsnap után következő napon ismét ragadóssá, sűrűvé kezd válni, de még nem képez egybefüggő, hímivarsejt-kizáró réteget a méhszájon.
A negyedik fázisban már alig termelődik, vagy szinte teljesen eltűnik a nyák, ezért ez a fázis is a terméketlenségé.