A Barangoló család blog írójaként megszámlálhatatlan helyen jártam a családommal. Elsődleges anyai feladatomnak tekintem, hogy ha már megszervezek egy kirándulást vagy hosszabb utazást, gondoskodjam arról is, hogy legyen mit és hol enni. A férjem pedig elsődleges apai feladatának tekinti, hogy legyen miből megvalósítani ezeket a terveket.
Szerző: Kovács-Mihócza Orsolya blogger, Barangoló család
Akármilyen ügyesen kezeljük is közösen a családi feladatainkat, bizony, az elmúlt másfél, két évben szembesülnünk kellett azzal a ténnyel, hogy egy hosszabb családi nyaralásba maximum egy éttermi étkezés fér bele, az egynapos kirándulásaink étkezéseit pedig minden esetben saját erőforrásból kell megoldanunk. Ez alaposan megnehezíti a kimozdulást és feltétlenül hosszabb előkészületeket követel. Annál is inkább, mert öt gyermekünk van.
Tervezés és előkészületek
Ilyenkor legcélszerűbb a fasírtgyártás, ezt én évek óta tepsiben, sütőben csinálom. A gyerekeim nem szeretik az egyben sült fasírtot, ellenben rajonganak a „pogácsás” formuláért, én viszont rajongok az olyan ételekért, amelyeket gyorsan lehet előkészíteni, és nem kell mellettük órákon át állni. Az olajban kisütést nemcsak azért hagytam el, mert utálom, ha napokon keresztül olajszag lengi be a lakást, hanem azért is, mert egészségtelennek is tartom. A hagyományos fasírt sütőben gyönyörűen megsül, légkeveréses megoldással akár két adag egyszerre. Többször fordult elő, hogy még langyosak voltak a fasírtgömbök, amikor egy-egy tavaszi kirándulás során a hátizsákból előkerültek.
Mivel szeretek kísérletezni, szoktam változatni az összetételen, került már a fasírtgolyókba észrevétlenül reszelt répa, zeller, de cukkini is – attól függően, mit találtam épp itthon, vagy mi termett a kertben. A hús mellé természetesen friss kenyérszeleteket kínálok, és bőségesen nyers zöldséget. Az utóbbinak sokszor igen nagy sikere van, főleg, ha a saját termésből kerül a dobozba. Ez a kombináció számunkra kiadós ebédet jelent, amit családunk minden tagja örömmel fogyaszt. Ha igazán laktató ebédet szeretnék adni, mindezek mellé még jó néhány keménytojást főzök.
Mi kerül a termoszba?
Van, amikor sikerül mást is sütnöm indulás előtt; ilyenkor a kiadós töltött tésztákra szoktam koncentrálni, mert szintén laktatóak és a gyerekek is szeretik. Elsődleges kedvenc a túrós batyu (Limara receptje alapján készítem), ezzel sosem fogok mellé, és mindig nagy örömöt okozok vele. A másik a töltött kifli, amit sonkával vagy szalámival és sajttal érdemes megtömni (a Degeszpocak blog receptje alapján sütöm). Olyan laktató uzsonna lesz belőle, hogy a gyerekek utána még lazán legyalogolnak további kilométereket. Meglepő lehet, de bevált: a termoszba nem csak teát lehet ám önteni!
Többnapos túrákhoz
Hosszabb utazásainkat megelőzően még további komoly előkészületekre van szükség. 2022-ben úgy jártuk be a Zemplén csodálatos tájait, hogy sikerült itthon előfőznöm több napnyi ételt, amelyeket hűtőben (húsos ételek), vagy befőttesüvegben, befőzőautomatával tartósítva (tojás- és húsmentes ételek) tudtam tárolni. Készült így gulyásalap, pulykaragu, többféle kenőke, lecsó és paradicsomos húsgombóc – ez utóbbit ettük meg legelőször, hiszen húst és tojást is tartalmaz. Utólag kiszámítottam, hogy mintegy másfél napos beszerző-főzőcskéző munkámmal az akkori árfolyamon legalább 140-180 ezer forintot spóroltunk, hiszen nálunk egyetlen éttermi étkezés 7 főre nem áll meg 35-40 ezer forintnál.
A töltött, egyesével csomagolt wrap is klassz megoldás lehet – akár rövidebb, akár hosszabb túrákra. Ezt még nem próbáltam, de a képzeletbeli konyhai bakancslistámon első helyen szerepel. Mivel a családunkban több gyerek nem szereti az önteteket, ám a wrap öntet nélkül nem az igazi, és a csomagolása is némi odafigyelést igényel, kísérleteznem kell majd vele.
Gyümölcsök, ropogtatnivalók
Kisebb étkezésekkor tapasztalataim szerint sokkal jobban fogy a gyümölcs, ha az étkezéshez teljesen elő van készítve. Tehát például tízóraira nem egész almát veszek elő, hanem dobozban megmosott, felszeletelt, kimagozott almaszeleteket, melyek ripsz-ropsz tűnnek el a dobozból, míg az egész almákat sokszor félig megrágva dobják ki a kukába a gyerekek. Könnyebb dolgunk van a bogyós gyümölcsökkel, melyeket elegendő megmosni és bedobozolni, vagy a banánnal, amit csak be kell rakni a zsákba. Szoktam készülni aszalványokkal, télvíz idején egy zacskó mazsola is jól elfogyhat.
A ropogtatnivalók közül a klasszikus ropi és perec a legnagyobb kedvenc, de a kölesgolyó vagy az állatos keksz is sikert szokott aratni. Legnagyobb örömmel a házi kekszeket fogyasztják a gyerekek, amelyeket sajnos, nagyon ritkán van alkalmam készíteni.
Az ételek csomagolását az évek során kialakult készlettel végzem. Vannak vákuummal lezárható kisebb-nagyobb dobozaim, amelyek kifejezetten jó szolgálatot tehetnek utazáskor. A gyümölcsök, nyers zöldségek tárolásához megfelelnek az újrahasznosított fagyisdobozok, az apróságok, a rágcsálnivalók tárolására pedig akár a gyerekek többrekeszes uzsonnásdobozait is be szoktuk vetni.
Ajánljuk két részes kiadványunkat:
Gyerekbarát kirándulások 1.rész – 252 gyerekbarát kirándulási tipp, hazai úti célok régiónként, közel 100 oldalon!
Webshop
Gyerekbarát kirándulások 2.rész – 250 ÚJ gyerekbarát kirándulási tipp
Ez a könyv korábbi, nagy sikert aratott Gyerekbarát kirándulások 1. kiadványunk folytatása. Ez alkalommal 250 tippet adunk közös családi kirándulásokhoz, méghozzá teljesen újakat. Ebben az összeállításban főként a tavasztól őszig tartó időszakra válogattunk ajánlatokat.