Egyvalamiben szinte teljes egyetértés uralkodik: kismama vitamint szedni kell. Pedig néhány egyszerű és jól követhető étrendi változtatással bőségesen biztosíthatnád, hogy a te raktáraid is jól feltöltődjenek, és a magzat is mindent megkapjon.
Összeállította: W. Ungváry Renáta
A várandósság idején leggyakrabban jelentkező problémák esetében többnyire étrendi változtatásokra is szükség van. A terhességi cukorbetegség enyhébb formáiban elég, ha kezdettől fogva figyelsz a szénhidrátokra, a magas rosttartalomra. Biztosan nem előnyös továbbá, ha sok sót fogyasztasz, ugyanakkor a magas vas és vitamin tartalomra nem árt ügyelni, hiszen a természetes forrásból bevitt tápanyagok mindig jobban hasznosulnak, mint a tabletta formájában elfogyasztott étrendkiegészítők.
Jó, jó, de folyton émelygés kínoz!
Kétségtelenül megnehezíti az ajánlásoknak megfelelő táplálkozást, ha igazából alig akad olyan időszak a nap folyamán, amikor jó szívvel tudsz gondolni bármiféle ételre. De a helyzet azért nem reménytelen, próbáld ki ezeket az ötleteket, hátha így sikerül átvészelni ezt a kellemetlenséget.
Már az émelygés leghalványabb jelére kapjál be néhány falatot. Törekedj arra, hogy ez cukormentes és teljes kiőrlésű legyen. Az émelygés kialakulásában az alacsony vércukorszint is szerepet játszhat. Ha lassan felszívódó szénhidrátokat fogyasztasz kicsi adagokban, alaposan megrágva, elkerülheted a vércukorszint hirtelen csökkenésével jelentkező, erőteljesebb rosszulléteket. Példák: zabkása nagy szemű zabpehelyből, zabkorpával kiegészítve, nyers gyümölccsel vagy gyümölcspéppel ízesítve, teljes kiőrlésű rozskenyér szelet sajttal, néhány szelet almával, pár szem mandula, kesudió, törökmogyoró, dió alaposan megrágva, teljes kiőrlésű keksz.
Az émelygés szempontjából eléggé kedvezőtlen, ha sok idő telik el a kisebb étkezések között. Ezért jól teszed, ha tartasz a táskádban azokból az ételféleségekből, amik megfelelnek a fenti feltételeknek.
Mi az a teljes kiőrlésű?
Sajnos nem hagyatkozhatsz a péksütemény, kenyér feliratára, mert sokszor azt is teljes kiőrlésűnek nevezik, ami csak színében emlékeztet erre, vagyis barnás. Valójában arról van szó, hogy a liszt a korpát és a búzacsírát is tartalmazza. A valóban teljes kiőrlésű termékek általában nem puhák, hanem viszonylag tömörek, laktatóak. Ha nehezen barátkozol vele, próbáld ki pirítva, egészen vékonyra szeletelve!
Előzd meg a terhességi cukorbetegséget!
Nem biztos, hogy sikerülni fog, mert az egyéni hajlamon, addigi étkezési szokásokon is múlik, sikerül-e jó irányba terelni a folyamatot. Ha már a terhesség előtt is megállapítottak nálad inzulinrezisztenciát, sokcisztás petefészek elváltozást (PCOS), akkor esélyesebb, hogy a babavárás idején is előjön ez a probléma, de addig teljesen tünetmentes nőknél is előfordulhat, mert terhesen a hormonális változások miatt csökken az inzulin hatékonysága. Éppen ezért ne várj változtatásokkal a 24-28. hét közötti diabétesz-szűrésre, amely egyébként a terhesgondozási vizsgálatok része! Jól teszed, ha már a babavárás előtt, de legkésőbb attól fogva, hogy tudomást szerzel a terhességről, figyelsz a következőkre:
Felejtsd el örökre a szénhidrát központú étkezést!
Reggelire, szendvics, tízóraira szendvics, ebédre pizza, hamburger, sült krumpli vagy tészta, vacsorára szendvics? Sajnos, van, akinél hétköznap valahogy így fest az átlagos étrend. Így biztosan nem tudsz elegendő rostot, vitamint, ásványi anyagot fogyasztani.
Inkább az legyen vastagabb, tartalmasabb, amit ráraksz: jó minőségű hús, hal, zöldség, túrókrém, friss gyümölcs.
Bizonyos ételek, italok kerüljenek egyértelműen tiltólistára: cukrozott üdítőitalok, cukorkák, magas cukortartalmú, alacsony kakaóbab tartalmú csokoládék, a szokványos, magas cukortartalmú, finomlisztből készült sütemények inkább csak ritkán kerüljenek az étlapodra.
Egyél minden nap nyers zöldséget, gyümölcsöt. Ha ügyelned kell a szénhidrát mennyiség pontos kiszámítására, vedd igénybe dietetikus segítségét!
9 HÓNAP – Szükséges alapinformációk a terhességről, szülésről és a babaápolásról