A hat hetes gyermekágyi időszakot régen sokkal komolyabban vették a családok. Nagy szükség van a kezdeti időszak háborítatlan regenerálódására.
Kultúránként változó, hogy hogyan, miben támogatják a szülés után az édesanyát, de mindenhol jellemző, hogy segítik az első pár hétben.
Muszáj pihenni
„Az alapos gyermekágyas felépülés az egészséges menopauza bölcsője is egyben” – írja Facebook-posztjában Gáborjáni Réka, női és perinatális konzulens, aki bejegyzésével arra szeretné felhívni a nők figyelmét, hogy a szülést követően különösen fontos, hogy megfelelő időt hagyjanak maguknak a regenerálódásra.
Azt írja, a posztpartum időszak egy kontinuitás, „híd” az egészség és a hosszú távú jóllét felé, vagy – rossz esetben – a betegségek és a gyengeségek irányába.
„Az ekkori regenerálódás vagy annak hiánya egész (!) életre szóló.” A bejegyzés emellett figyelmeztet, a nők idősebb kori teste könyörtelenül és kamatostul hajtja majd be azt, ha valaki ebben az időszakban nem pihen eleget, vagy nem támogatja teste elképesztő változási folyamatainak legdrámaibb szakaszát.
A hormonok rendeződése “komoly munka”
Hónapokba telik, amíg a fiatal női test újraépíti ezeket a hormonszinteket – ami ha idősebb korban szül, valamivel még nehezebb feladat (miközben persze a test szoptatni tanul), illetve kortól függetlenül.
Így lesz, ha nem tiszteljük testünk folyamatait, a hormonbankunk annyira kimerül, hogy 40-45 éves korunkban a kelleténél jobban megszenvedjük női életünk egy újabb felvonását.
Egyedül az édesanya?!
A szakértő arról is hosszan ír, hogy ebben az időszakban nem csak a hosszú távú egészség az, ami miatt az új anyuka a jelenlegi – családi, közösségi és társadalmi – támogatásnál sokkal-sokkal többet érdemelne.
„Önmagában annak is elengedő érvnek kellene lennie, hogy mennyire nehéz ilyenkor egy anyuka dolga, hogy milyen magányos az a helyzet, amibe a szülés után a nők nagy része kerül. Hogy a posztpartum kimerülés szindróma járványszerűen terjed, és túl sokszor torkollik depresszióba, aminek mindenki megissza a levét.”
A perinatális konzulens felhívja a nők figyelmét, sosem késő szülés előtti és gyermekágyas segítséget kérni.
“Nem az értő segítségen múlik az intimitásotok fenntartása, hanem paradox és áttételes módon épp, hogy ez menti azt meg!”
Forrás: NLC
Ajánljuk még a témában: