Egy speciális problémáról, a szülés utáni szétvált hasizom kezelési lehetőségeiről Dr. Lőrincz Judit szülész-nőgyógyászt, a Debreceni Orvosesztétikai és Nőgyógyászati Lézer Központ orvosát kérdeztük.
Szakértő: Dr. Lőrincz Judit
Már terhesség alatt sok várandósban fogalmazódik meg a kérdés, hogy a várandósság, majd a szülés alatt megváltozott testük vajon újra a régi lesz-e egyszer. Milyen változások tekinthetőek normálisnak, hogyan lehet megelőzni, vagy szükség esetén kezelni testük élettani változásait?
A szétnyílt hasizom, vagy orvosi nyelven a rectus diasztázis az egyenes hasizom rostjainak hosszanti szétválását jelenti. A hasizmokat hosszában összetartó hártya megnyúlásával a hasizmok között rés keletkezhet. Komolyabb problémáról akkor beszélhetünk, ha a rostok szétválása meghaladja a 2 ujjnyi távolságot.
Várandósság során a magzat és a méh növekedésével a haskörfogat jelentősen megnő, ezzel arányosan tágul a hasfal, élettani folyamatként ezzel párhuzamosan megnyúlik, elvékonyodik és két oldalra tolódik a has középső részén futó egyesen hasizom.
A szülést követően nem minden esetben képes a középső hosszanti izomrost (linea alba) visszanyerni eredeti szélességét és vastagságát, melynek következtében az egyenes hasizmok oldalra csúszva maradnak és egy rés keletkezik a hasfal közepén. Ez a kialakult állapot súlyosabb esetben sérvet, erős deréktáji és hátfájdalmat, és az esztétikailag zavaró úgynevezett „terheshasat” okozhatja.
Mitől függ, hogy kinek lesz szülés után szétnyílt hasizma?
A testtömegindex (BMI), a terhesség alatti súlygyarapodás mértéke, a baba születési súlya vagy a haskörfogat, az idősebb életkor, az előzményi szülések vagy császármetszések száma, a gyenge medencefenéki izomzat és a kötőszöveti genetika nagyban hozzájárul a hasizmok szülés utáni állapotához és regenerációs képességéhez.
Hogyan tudjuk megelőzni a problémát?
Fontos odafigyelni a várandósság alatti testsúlygyarapodásra, és a megfelelő testmozgásra. Javasolt kerülni a cipekedést, nehéz tárgyak emelését és az erőlködést. Figyeljünk a helyes testtartásra ülés és állás közben is.
Mit tegyünk szülés után, ha már észleltük magunkon a tüneteket?
A szétnyílt hasizom legfőbb terápiája: az egyenes hasizom szisztematikus megerősítése. Semmiképp ne kísérletezzünk otthon saját gyakorlatokkal, mert jelentősen árthatunk magunknak. A legtöbb klasszikus hasizomgyakorlat ugyanis kifejezetten ellenjavallt a hasizmok szétválása esetén.
Nem tudja, hogy hogyan kezdjen neki vagy, hogy helyesen végzi-e a gyakorlatokat? Nincs ideje rendszeresen végezni azokat? Van erre is megoldás!
A BTL EMSCULPT® orvostechnikai eszköz, egy izomerősítő eljárás, mely magas intenzitású, fókuszált elektromágneses energia (HIFEM) segítségével idéz elő izomösszehúzódásokat. A szülés utáni szétnyílt hasizom kezelésére is bizonyítottan hatásos, 6-8 hasi régión végzett kezelést követően látványos eredmény érhető el. A gép 30 perc alatt 20 000 szupramaximális izomösszehúzódást generál.
Ezen felül a gátizomzat erősítésével is hozzájárulhatunk a szülés utáni gyorsabb regenerációhoz. Az intimtorna mellett az BTL EMSella® eszközzel a gátizmok soha nem tapasztalt eredménnyel erősíthetőek. A nagy intenzitású, fókuszált elektromágneses terápia alkalmazása kúraszerűen javasolt a medencefenék izmainak erősítésére, inkontinencia kezelésére, valamint az intim egészség megőrzésére. A 30 perces kezelés alatt több ezernyi medencefenék izom összehúzódást eredményez. A kezelés ruhában történik és teljesen fájdalommentes.
A műtétmentes eljárásokkal a sebészi megoldás legtöbbször elkerülhető, érdemes első lépésben ezekkel próbálkozni.
Válassz körültekintően!
Szétnyílt hasizom kezelése vagy vizeletinkontinencia esetén nagyon fontos a fizikális vizsgálat, a panaszok eredetének tisztázása és a legoptimálisabb kezelési mód kiválasztása. A kezelések iránt egyre nagyobb igény mutatkozik, sajnos ezzel együtt jár, hogy sok helyen olcsón kínálnak nem megfelelő eszközökkel kevéssé hatásos, esetleg hatástalan kezeléseket. Érdemes előzetesen körültekintően tájékozódni, a kezeléseket megbízható, korszerű gépeket használó központban igénybe venni, ahol szakképzett orvosok végzik a kezeléseket.
További információ a BTL és lézeres kezelésekről itt: https://noilezer.hu/