Ciklusod követésével megtapasztalhatod saját egyéni ritmusodat, rácsodálkozhatsz tested külvilág elől rejtett változásaira, és kis tanulási idő után könnyűszerrel tetten érheted azt a különleges napot is, amikor a domináns tüsző megreped és kibocsátja magából az aranysárga gyöngyre hasonlító petesejtet!
Szerző: HelloBaby magazin
Íme, a legkönnyebben felismerhető tájékozódási pontok!
Érzelmi-hangulati változások
Az ovuláció konkrét időpontját kicsit nehezebb belőni, ha csupán a lelkedre hagyatkozol, de érdekes és tanulságos ilyen szempontokkal is kiegészíteni az önmegfigyelést. A vérzés napjain az intenzív testérzetek lekötik minden figyelmedet, a komfortérzeted biztosítása energiáid jelentős részét felemészti.
Kapcsolódni vágysz szeretteiddel, de szívesen kötsz új barátságokat, ismeretségeket is, a libidód pedig szárnyal. Az ovulációt követő időszak inkább befelé forduló: kerülöd a nyüzsgést, lassú és higgadt vagy. A vérzés előtti napokban pedig erős érzelmek áraszthatnak el, bátor viselkedésre, őszinte szókimondásra lehetsz hajlamos.
Nyitva van az aranykapu
Ha óvatosan a hüvelyedbe vezeted az ujjad, a szülőcsatornád végén kitapinthatod a méhszájadat. A ciklus első napjaiban viszonylag hamar megtalálod ilyenkor van a legközelebb. A menzesz utáni napokban, ha még nem szültél, teljesen zárt. Ha már szültél, egy pici nyílást ezeken a napokon is tapinthatsz rajta. Ahogy haladsz a nagy nap felé, egyre feljebb mozdul, és egyre lágyabb a tapintása. Lehet, hogy el sem éred egyik-másik termékeny napon. Ha igen, akkor viszont érezheted, hogy kissé megnyílt a cikluseleji állapotához képest. Az önvizsgálatot érdemes mindig ugyanolyan testhelyzetben végezni. A távolság ugyanis más és más lehet különböző pozíciókból.
A csodálatos nyák
A vérzés első napjain a menstruációs váladék távozik a méhszájon keresztül. Aztán napokig semmi, majd egyre bőségesebb és hígabb átlátszó, nyúlós, síkos „folyást” tapasztalhatsz a méhszáj nyílásánál. A legtermékenyebb napokon a hüvelyedet is megnedvesítí, sőt, ki is folyhat a fehérneműdre. Ezt az anyagot azért termeli a tested, hogy az ondósejteknek legyen erejük kitartani a nagy találkozás napjáig a petesejttel. Ha hosszú a vérzésed, és rövid a ciklusod, megeshet, hogy nincsenek „száraz napjaid”: a nyák már a vérzésed utolsó napjaiban megjelenik – belevegyülve a menstruációs folyásba. Ebben az esetben akár a menzesz alatt is megfoganhatsz.
Fűtött fészek
Ha minden reggel – hétvégén és ünnepnapokon is – rögtön ébredés után még az ágyban fekve, pontosan ugyanabban az időben megméred a testhőmérsékletedet és feljegyzed az értéket egy hőgörbén, a ciklus közepéig egy meglehetősen cikk-cakkos lefutás rajzolódik ki. Aztán egyik reggel felszökik az érték körülbelül 0,5°C fokkal, és onnantól viszont következetesen egy magasabb tartománysávban mozog az ébredési hő egészen a vérzés napjáig, amikor is hirtelen zuhanást figyelhetsz meg.
Az érett, kiszabadult petesejt 24 órán át várja a bátor jelentkezőket, tehát még a hőkiugrás napján is gyümölcsöző lehet a szeretkezés. Ha próbálkozásotokat siker koronázza, az ébredési hő magas marad a menzesz várható napján és azután is – a vérzés viszont elmarad.