A családalapítással próbálkozó párok nagy része fáradtságot nem ismerve, sokszor hónapokon, vagy akár éveken át küzd, hogy végre valahára megfoganjon a gyermeke.
Szerző: HelloBaby magazin
Vannak, akik hosszú időn át, kitartóan és módszeresen betartják a megfelelő időben történő megtermékenyítéssel és az ovuláció kérdéskörével kapcsolatos szaktanácsokat – elismerésre méltó igyekezetük azonban sok esetben mégsem vezet eredményre. Ezzel szemben mások előzetes tervek nélkül, szinte azonnal családot alapítanak.
Hogy ki, melyik kategóriába esik, és hogy egyes pároknál miért késlekedik a baba – nos, ezekre a kérdésre sajnos nem létezik minden érintett párra vonatkozó, konkrét válasz, amely egyértelműen fedné a valóságot. Megfelelő információk birtokában azonban könnyebben felmérhetjük, sőt, növelhetjük is esélyeinket!
Elsőre csak keveseknek sikerül
Felmérések szerint az egészséges és termékeny korban lévő, egészséges párok esetén, a fogantatás esélye egyetlen menstruációs ciklus (azaz kb. 28 nap) alatt, rögtön az első próbálkozásra csupán 20-25%. Ez az adat akár meghökkentő is lehet, hiszen a legtöbb ember azt gondolná, az utódnemzés a világ legegyszerűbb dolga. A statisztikák további eredménye szerint a 12 hónapon át tartó próbálkozást követően a gyermeket tervezők nem kevesebb, mint 80%-a sikerrel jár. Ez az adat már elég bíztatóan hangzik.
Ha tehát a terhességi teszten az a bizonyos második csík egy kicsit várat magára, jobb, ha tudod: nem vagy egyedül ezzel a problémával, és a várakozás remélhetőleg előbb-vagy utóbb, de meghozza gyümölcsét. Azonban, ha úgy érzed: ne késlekedj a teljeskörű, mindkét nemre kiterjedő vizsgálattal! A legtöbbször orvosolható a probléma, ami a fogamzás útjában áll.
A fogamzás alapvető tényezői
A kis trónörökös pocakba költözésének idejét sajnos nem lehet előre meghatározni, egy pár tényező ugyanakkor meghatározó szerepet játszhat a mihamarabbi sikeres fogantatásban.
Életkor: A nők legtermékenyebb életszakasza nagyjából 30 éves korukig tart, ugyanakkor számos negyvenes éveiben járó kismama is sikeresen kihordja, és világra hozza gyermekét, bár a teherbeesés valószínűsége harminc felett évről évre csökken – de megvalósulhat!
Életmód: Talán említenünk sem kell, hogy az egészséges táplálkozás, a rendszeres testedzés, az alkoholfogyasztás- és a dohányzás mellőzése (a férfiak részéről is) az elegendő pihenés és a stressz kerülése a lehető legjobb fizikai kondíciót biztosítják a sikeres fogamzás létrejöttéhez. Mindemellett szintén ajánlatos az étrend kiegészítéseként kismama vitamint és folsavat szedni – már a várandósságra való felkészülés alatt is.
Egészség: Mivel a nemi-, vagy egyéb szervi rendellenességek számos esetben a fogamzás akadályaiként léphetnek fel, nem árt egy mindent átfogó, egészségügyi kontroll vizsgálatnak alávetnünk a biztos beágyazódása érdekében. Ilyenkor ajánlatos a vizsgálatot végző orvos tudtára adni terveinket, hogy szükség esetén baba-barát orvoslásban részesülhessünk.
Fogamzásgátlás: Amennyiben a gyermektervezést megelőző időszakban fogamzásgátló tablettát szedtünk, érdemes megvárni (olykor bizony hónapokig is eltarthat), míg a hormonális ciklus és a menstruáció rendje is helyreáll, mert így pontosan nyomon követhetjük a termékeny időszakokat.
Stressz: A kutatók a mai napig is vizsgálják a stressz termékenységre gyakorolt káros hatásait. Meglepően nagy az összefüggés, a lombik programban részt vevők között is. A stresszoldásra számos hatékony módszer létezik, keressük meg a leginkább testhez állót és éljünk vele! Valamint próbáljunk meg dőről időre kikapcsolódni, feltöltődni, minél többet pihenni és lazítani, hiszen a stressz által kiváltott testi diszfunkciók bizonyítottan káros hatással vannak a termékenységre.
Szex: Ahhoz természetesen nem fér kétség, hogy a szexuális élet rendszeressége kulcsfontosságú a gyermeknemzésben. A heti két-három alakalommal gyakorolt szexuális együttlét megfelelő esélyeket nyújt a családalapítással próbálkozó pároknak. A peteérés körüli napokban természetesen ajánlatos a pontos időzítés.
Mindent egybevetve tehát, ha egészséges életmód élsz, rendszeres a szexuális életed, és az orvosi felülvizsgálati eredmény is termékeny állapotot tükröz, akkor ha minden jól megy, előbb-utóbb teherbe esel.
Az ovuláció időpontjának kikalkulálására jó néhány módszer és műszer létezik – ezek is segíthetnek a fogamzási esélyek növelésében. Talán kicsit időigényes folyamatosan nyomon követni a havi ciklusod, de ily módon előbb-utóbb sikerül megállapítanod a peteérés időszakát.
CSALÁDTERVEZÉS
CSALÁDTERVEZÉS-BABATERVEZÉS könyvünkben minden fontos kérdésre választ adunk a családalapítás előtt állóknak és családbővítést tervezőknek, sok-sok hasznos információval kiegészítve.