Örök kérdés a kisgyerekektől: mikor jön a Mikulás? Van, aki szerint december 5-én este, van ahol 6-án – sőt gyakori, hogy ötödikéről hatodikára virradó reggel. Lássuk a hagyományok szerint, hogy is van ez.
Szerző: HelloBaby magazin
Szent Miklósból Mikulás
A Szent Miklós nagylelkűségéhez és kedvességéhez fűződő történetek nyomán alakult ki a Mikulás-kultusz, mint népszokás. (A Mikulás a Miklós név cseh és szlovák alakja.)
A szent püspök története
A Mikulás legendáját Szent Miklós ( a gyermekek és diákok védőszentje) élete ihlette, aki Myra püspöke volt. A szent legendája szerint a püspök városában egy szegény embernek három lánya volt, akiket megfelelő hozomány hiányában nem tudott férjhez adni. Így az a sors várt rájuk, hogy hajadonok maradnak. sőt akár szolgasorra jutnak.
Egyes változatok szerint ezt három egymást követő éjjelen tette, mások szerint három egymást követő évben. A harmadik esetben az ablakot zárva találta, mert kint nagyon hideg volt. Miklós püspök ekkor felmászott a tetőre és a nyitott kéményen át dobta be az aranyat, a harmadik lány éppen akkor kötötte fel harisnyáját száradni a kémény alá. A keszkenőbe rakott arany éppen belehullott a harisnyába. Mindkét változat szerint az apa a harmadik alkalommal megleste az adakozót, hogy megköszönje neki az ajándékot, de Miklós azt mondta, hogy egyedül Istennek tartoznak köszönettel. Miklós kultusza már nem sokkal a halála után a 6.században elkezdődött. Adakozásaiért a nép elnevezte „Noel Baba”-nak, ami azt jelenti „Ajándékozó Apa”. Ez az alapja annak a hagyománynak, amikor a szülők az ablakba tetetik gyermekeikkel a kitisztított kis csizmáikat december 5. éjjelén – december 6. hajnalán, hogy reggelre ott találják meg azt, amit éjjel a Mikulás ajándékként abban elhelyez.
A kisgyermekek életében a csodában való hit, a várakozás teszi különlegessé Mikulást ünnepét.