Anyáinknak-nagyanyáinknak nem volt túl sok lehetőségük információk szerzésére sem a várandósság, sem a szülés, sem a családdá válás testi-lelki aspektusait tekintve. Kérdéseik nekik is lettek volna, de ezek nem kaptak tág teret, így sok nővel inkább pusztán megtörtént a szülés, mintsem hogy érezhették volna annak lelki mélységét és jelentőségét. Ma ez már másképp is lehet.
Szerző: Dobiné Olasz-Papp Nóra dúla, kapcsolatanalitikus
Napjainkban bőséggel állnak rendelkezésre információk az internetről, könyvekből, különböző tanfolyamokról. Néha túl sok is van belőlük, és gyakran nehéz kiszűrni, valójában mire van szüksége az adott anyának, párnak. A tapasztalatok azt mutatják, hogy jó döntés lehet komplex szülésfelkészítő által felkészülni és a szülésre ráhangolódni.
Felkészülés a megfelelő döntésekre
Én magam az első gyermekem születésekor nem helyeztem nagy hangsúlyt a felkészülésre, azt gondoltam, ez biológiailag is kódolt esemény, fog menni. Abban igazam is volt, hogy a kódolás és a női test ősi tudása megkérdőjelezhetetlen tény, ám a szülés valódi természetének megismerése, a szülés szakaszairól, a gyógyszeres és nem gyógyszeres fájdalomcsillapító módszerekről, a különböző segítő technikákról, a vajúdásról, a masszírozásról, a légzésről szóló és egyéb kapcsolódó ismeretek mind nagyon hasznosak. Olyan tudást adnak, melyek magabiztossá tesznek, kompetenciaérzést adnak, és ezáltal képessé válhatunk saját szükségleteink felismerésére, saját megoldásaink megtalálására.
Fontos tudatosítani: a szülésfelkészítőn való részvétel nem garancia arra, hogy minden elképzelésünk, tervünk valósággá válik! A szülés komplex folyamat, amelynek alakulása sok tényezőn múlhat.
Ideális, ha felkészülünk arra is, hogy nem lehet mindenre felkészülni. Hiszen egy szülés körül rengeteg a bizonytalanság: nem tudjuk, mikor indul, meddig tart majd, hogyan reagálunk az összehúzódások erejére, és milyen oldalunkat ismerjük meg, amikor a határaink a végtelenségig feszülnek.
Létezhetnek bennünk elképzelések bizonyos beavatkozások ellen és mellett, aztán lehet, hogy teljesen másképp fogunk dönteni. Ez így természetes, ám meglepetést is okozhat, hogy mennyire nem lehet (és nem is kell) kontroll alatt tartani egy várandósságot, egy szülést pedig főleg nem!
Ha tisztában vagyunk a lehetséges beavatkozások hatásaival, indikációival, mellékhatásaival, máris könnyebb lehet döntést hoznunk és nem belesodródnunk a rutinba. De emellett is igényünk lehet a teljes körű tájékoztatásra, arra, hogy bármiféle intézkedés előtt mindig kérjék a beleegyezésünket, hogy adjanak magyarázatot, mi történik, hiszen magunk szeretnék dönteni. Egy szülésfelkészítő tanfolyamon mindezek aprólékosan elhangoznak, ami óriási segítséget nyújt a tájékozódásban.
Apai ráhangolódás és részvétel
A családdá válás folyamatában az apák szerepe is óriási! Nemcsak a kisbaba világrajövetelétől kezdve, hanem az
első pillanattól. Természetesen nekik nehezebb lehet a ráhangolódás, hisz nem az ő testükben zajlanak a változások, nem bennük szabadulnak fel nagy intenzitással a különféle hormonkoktélok.
Ám ha megadatik például az ultrahangvizsgálatokon való részvétel, ha együtt rendezik be társukkal a közös otthont a kisbaba fogadására, ha simogatják a párjuk pocakját, ha beszélnek a magzathoz, számukra is könnyebbbé válhat az át- és ráhangolódás.
Ha az apa is részt vesz a felkészítőn, megtudhatja, hogyan állhat értő és érző figyelemmel vajúdó társa mellett, miért lehet fontos a megoldásfókuszú attitűdöt átkereteznie elvárásmentes jelenlétté.
Szülés alatt ki tud állni párja szükségletei mellett, illetve közösen tudnak döntéseket hozni a felkészítőn elhangzott információk birtokában.
Mi várható szülés után?
Természetes dolog, hogy a várandósság vége felé maga a szülés kap fókuszt a felkészülésben is, ám érdemes lehet olyan kurzust választani, ahol a szülés utáni időszak témája is nagyobb teret kap. A szüléssel lezárul ugyan egy kiemelkedő időszak, ám megnyílik az út egy következő, nagyon fontos életciklus előtt, amelyre szintén érdemes ráhangolódni. Nemcsak a szülés utáni első órákra, napokra, hanem az egész gyermekágyas időszakra. Az első 6 hét (3 hónap, akár 1 év) során minden megváltozik, ez az időszak nagyon érzékeny, sebezhető, érzelmileg hullámzóan labilis lehet – nem árt ezt előre tudatosítanunk magunkban.
Épp ezért erről is kell beszélni, erről is kell informálódni, és fontos tabumentessé tenni mindazt, ami ma még a tabuövezetbe sorolódik.