Mi mindent hoz egy férfi életébe, ha gyermeke születik: új szerep, krízis, sok tabu … ám az apaság értékeire is fókuszálhatunk!
Szerző: Vadas János tréner, coaching szemléletű tanácsadó
Férfiak ismeretlen vizeken
Sok férfi számára új és meredek élmény, amikor szülésről, szoptatásról, vaginális ultrahang-vizsgálatról, gátvédelemről beszélek. Wow. A nő, mint nem szexuális minőség. Ilyen is van. Igen, és olyan is létezik, hogy a férfi, mint nem pénzkereső és hitelt vállaló rabszolgaminőség. Kicsit sok társadalmi szokás, berögzülés és tabu lengi körül a családalapítást, amit őszinteség helyett mézes-mázas burokkal vesz körbe a média, a családok, a mindenkori kormányok, stb.
Hiányzik a hiteles és tabuk nélküli (köz)beszéd
Az apák sokszor magányos farkasok, akik elsőként általában az interneten tájékozódnak. Hasznos is kicsit körbenézni férfiként pl. az Instagramon, ahol lehet találni hiteles anyákat és apákat mint influencereket, akik úgy vállalják magukat, ahogy vannak. Nincs belőlük sok, de azért akad néhány.
Új utakra van szükség
Az apatréningen azzal szoktam bátorítani az apákat, hogy a hajók biztonságban vannak ugyan a kikötőben, de nem erre tervezték őket. Merjenek ismeretlen vizeken hajózni, és tanulni, tudni olyan dolgokról, amelyek akár 10 éve sem tartoztak a férfikompetenciák közé, hát még apáink vagy nagyapáink idejében. Ami biztos, hogy úgy nem mehetünk tovább, ahogyan idáig eljutottunk. Ezt most a vírus is megtanította nekünk. Apák, az élet a komfortzónátokon túl kezdődik!
Párkapcsolat babán innen és túl
A legnagyobb fejtörést az első gyerek érkezése hozza. Már unalomig ismertek az arról szóló statisztikák, hogy minden második házasság válással végződik és hogy a legtöbb válás az első gyerek 2. életévénél történik. Hogy karácsony után adják be a legtöbb válókeresetet.
Fontos tudatosítani, hogy az ember addigi életének kb. vége. Ez egy kis „meghalás”, de feltámadás is. Utaltam rá, hogy hiányoznak a mai korból a rituálék. Pedig pont az ilyen nagy életszakasz-határoknál lenne nagy jelentőségük, hogy segítsenek a szülőknek egy magasabb szellemi szintre lépni.
Az új élethez új „mérőszámok” szükségesek. Ugyanakkor nem kell föladnunk saját magunkat.
Ellentmondásnak tűnik?
Nekem azt tanította a filozófiatanárom, hogy akkor leszek boldog, ha teret engedek annak a gondolatnak, hogy két, egymásnak ellentmondó dolog egyszerre lehet igaz. Tudatosan élni és jelen lenni. Apának lenni érték és élmény. De szükséges elvégezni egy kis önmunkát, kilépni a jelenhedonizmusból és befelé figyelni. Tudatosan élni és jelen lenni a saját életünkben. Ehhez szeretnék egy kis útravalót adni, amit én is egy bölcs embertől, bizonyos James Baraz mindfulness-oktatótól tanultam.
Névjegy
Vadas János tréner, coaching szemléletű tanácsadó vagyok.
Eredetileg tanárként végeztem, most vállalati trénerként dolgozom. Mindig is szerettem volna apa lenni. Egy lányom és egy fiam van, Mimma és Samu. Magam sem gondoltam volna, hogy egyszer óvodát alapítok majd a gyermekeimnek, de megtettem – fenntarthatóbb és bölcsebb világot kívánva nekik.
Cikkünk első részét itt olvashatod: