A pontos mennyiséget nemigen tudjuk megállapítani, hiszen a folyadékigény a hőmérséklettől, a páratartalomtól, a fizikai aktivitástól és az étel sótartalmától is függ. Ami lényeges: tedd mindig lehetővé, hogy folyadékot vehessen magához a baba!
Féléves korig
A hat hónaposnál fiatalabb, igény szerint szoptatott babáknak nagy melegben sincs szükségük az anyatejen kívül más folyadékra. Ez mindaddig biztonságosan működhet így, amíg valóban minden alkalommal mellre kerülhet a baba, amikor kéri, és tiszteletben tartod azt, hogy számára a szoptatás nem csak táplálék, hanem megnyugvás, természetes cumi is egyúttal. Tápszeres babák esetében megoszlanak a vélemények a vízivás szükségességéről. Kínálással próbálkozhatsz, és majd kiderül, szüksége van-e rá a kicsinek.
A hozzátáplálás megkezdése akkor hozhat döntő változást a folyadékszükségletben, ha sós ételeket kezd kapni a baba, és emellett nem tudod igény szerint szoptatni. Ha kap a család ételeiből, bizony, előfordulhat, hogy megszomjazik. Teljesen egyértelmű a szakemberek ajánlása abban, hogy a szomjoltásra leginkább alkalmas folyadék a víz. Ez zavarja meg legkevésbé a gyerek étvágyát, és a fogainak sem árt. Feltétlenül kerüld a cukrozott innivalók adását! A közvélekedéssel ellentétben egyáltalán nem baj, ha a baba nem akar vizet inni, és az sem gond, ha csak kevesebbet akar, mint amennyit javasolnak.
Ahogy az evés erőltetése is káros gyakorlat, úgy azt is nyugodtan rábízhatjuk a gyerekekre, hogy mikor és mennyit szeretnének inni.
Figyelj a kiszáradás tüneteire!
– A vizelet sötét színűvé válik, erősebb a szaga,
– hat-hét óra hosszat nem pisil,
– gyenge, aluszékony.
Ilyesmi akkor fordulhat elő, ha még újszülött a kisbabád, és nem kerül elég gyakran mellre vagy túl sokat veszített a súlyából és emiatt gyenge a szopáshoz, hamar elalszik. Vagy akkor, ha vírusfertőzés miatt a gyakori hányás, hasmenés miatt nem jut elég folyadékhoz. Ha egy csecsemő lázas, hány, megy a hasa, vagy kevesebbet pisil, mindenképpen orvoshoz kell fordulni!
Forrás: HelloBaby! magazin