Az őszies idő beköszöntével sajnos a náthás évszakok is megkezdődnek, megnő a kisebb-nagyobb megfázások száma. Vírusok jönnek-mennek: legyen szó kisbabáról, vagy közösségbe járó kisgyermekről. A felső légúti megbetegedések szinte biztosra vehető, hogy jönnek, akár még fejlődő immunrendszerű csecsemőnk van, esetleg a már óvodás nagyobb testvér hozza haza a betegségeket, de egyszerűen az időjárás hűvösebbre fordulásával is megszaporodhatnak.
Érdemes tudatosítanunk magunkban, hogy ELŐFORDULÁSuK elkerülhetetlen, sőt szükség is van a kisebb betegségekre, az orrfolyásra, a náthára, influenzára, hiszen így érik, ÉS edződik kisgyermekünk immunrendszere.
Persze mind a megelőzés, mind a minél könnyebb lefolyás érdekében vannak eszközeink, melyeket érdemes bevetni.
A megelőzésért és a gyors kilábalásért is tehetünk
A betegségek elkerülése érdekében fontosak az alábbiak:
- tartózkodjunk a babánkkal, gyermekünkkel naponta kétszer hosszabban a friss levegőn,
- az időjárásnak megfelelő öltözetben levegőzzünk: sem a túlöltöztetés, sem a túl vékony, vagy kevés ruha nem tesz jót,
- mossuk meg gyakran a kicsi kezét,
- szellőztessük ki a lakásunkat naponta többször,
- ne fűtsük túl otthonunkat,
- az éjszakai beltéri levegő hőmérséklete ideális esetben alacsonyabb, mint a nappali; éjszakára elég a 20 fok,
- ha otthonunk levegője száraz – például a fűtés következtében –, a beltéri levegő párásítása is előnyös,
- fektessük le a gyermeket időben, fontos az elegendő alvás,
- szervezzünk kevesebb programot,
- kerüljük a zsúfolt tereket – ha egy mód van rá kerüljük a bevásárlóközpontokat, ha megoldható sétáljunk a zsúfolt tömegközlekedési eszközök helyett,
- támogassuk a zöldségben, gyümölcsben gazdag táplálkozással is: a bélflóra szerepe kiemelkedően fontos az egészségmegőrzésben.
Gyermekbetegségek A-tól Z-ig – minden fontos tudnivaló egy helyen a szülők és a családok számára
Ha elkapott valamit a kicsi
Gyermekünket mindentől megóvni biztosan nem tudjuk és nem is kell. Amikor például először kerül közösségbe kisgyermekünk számos kórokozóval találkozik és kezdetben a szervezetének még nincs immunválasza ezekre, így természetes, hogy évente akár 8-10 alkalommal is áteshet 1-2 hetes betegségen a gyermek – ami nagyon soknak tűnik és attól, hogy normális, igen megterhelő a kicsinek és a családnak is. Ilyenkor kisgyermekes szülőként gyakran úgy érezzük, mintha szünet nélkül náthás volna, folyamatosan folyna az orra ősztől tavaszig…
Mivel könnyíthetünk ezeken a hosszúnak tűnő, nyűgös napokon és éjszakákon?
Az egyik kellemetlen tünet az orrfolyás – de amíg nem tud orrot fújnia a pici, addig nem tud kitisztulni az orra és a pangó váladék, a folyamatosan bedugult, vagy folyó orrocska igen kellemetlen.
MINDEZ Nehezíti az orron át légzést, a szopIZást, és a bent ragadó orrváladék következtében szövődmények is jelentkezhetnek: a köhögésen túl, esetleg arcüreg-, vagy KÖZÉPfülgyulladás is kialakulhat, a nehéz éjszakákról nem is beszélve.
Mit tegyünk, ha folyik a gyermekünk orra?
Az orrváladék fellazítása fontos lépés: segít a minél hatékonyabb eltávolításban. Ezt tengervizes orrspray, sóoldat használatával, vagy akár anyatej orrba cseppentésével tehetjük meg.
Az orrszívás: a leginkább lényeges teendőnk a váladék eltávolítása – válasszunk hozzá megbízható, hatékony és minőségi orrszívót!
Az orrtisztítás rendkívül fontos, legyen szó egy egyszerű nátháról, akár influenzáról vagy más vírusról. Ehhez érdemes egy hatékony és jó minőségű orrszívót választanunk. Ilyenek a Nosiboo prémium minőségű orrszívói, melyek biztonságos orvostechnikai eszközök. A fül-orr-gégész gyermekorvosok segítségével fejlesztett orrszívók esetében egyensúlyba került a biztonság, a hatékonyság és a kényelem – ami valóban megkönnyebbülést nyújt a picinek és a szülőknek egyaránt. Az orrszívás kulcsfontosságú a légzés könnyítése és a gyógyulás szempontjából egyaránt. Így egy jó orrszívó évekre biztos segítőtársa lesz a szülőknek.
Sok folyadék
- Kisebb babánál igény szerinti szoptatás esetén, figyelve a babánk jelzéseire. Kínáljuk őt többször anyatejjel – gyakori, hogy egyszerre csak kevesebbet, de gyakrabban szopizna a pici.
- Nagyobb gyermekünket is kínáljuk több folyadékkal – vízzel, natúr, vagy mézes (kizárólag 1 éves kor felett adjunk mézet) gyümölcsteával, gyógynövényteával – kellemes például a kamilla-, vagy a citromfűtea.
Plusz tippek
Gyermekünk immunrendszerét, így gyógyulását segíthetjük továbbá vitamindús ételek fogyasztásával. Támogatjuk a gyógyulást az elegendő pihenés biztosításával, a friss levegőn való mozgással – ha nem lázas, menjünk ki nyugodtan – valamint végül, de nem utolsó sorban sok-sok öleléssel, ölbeli játékkal, összebújós esti mesével, melyek egyáltalán nem elhanyagolható pluszt jelentenek.
Olvasd el további cikkeinket is a témával kapcsolatban:
Megfázás tünetei és kezelése csecsemőknél: mikor van szükség orrszívóra?