Napjainkban egészséges táplálkozás mellett sem biztos, hogy minden olyan tápanyaghoz hozzájutunk, amelyekre a szervezetünknek szüksége van a kiegyensúlyozott működéshez; ezért mesterségesen előállított vitaminokra és táplálékkiegészítőkre lehet szükségünk.
Szerző: Szecsődy Ágota
Tudatos családtervezéskor ezek alkalmazása hatványozottan fontos a kismamák számára.
Szedjünk-e vitamint, ha egészségesen táplákozunk?
Jó tudni, hogy vitaminhiány vagy akár hiánybetegség annak ellenére is felléphet, ha betartjuk az egészséges táplálkozásra vonatkozó szabályokat. Egyrészt, mert a zöldségek és gyümölcsök sok esetben hosszabb szállítási és tárolási idő után kerülnek a konyhánkba, így sok értékes anyagot veszíthetnek, mire az asztalunkra kerülnek. Másrészt, mert nem mindegy, milyen eljárással készítjük el az ételeinket.
Kiegészítésként vitaminkészítmények szedésére is szükség lehet. Nem véletlen, hogy egyre elterjedtebb a magzatvédő vagy terhesvitaminok szedése, hiszen ezek már a fogantatás esélyeit is javíthatják, és bár 100%-ig nem zárják ki az összes magzatfejlődési rendellenességet, bizonyítottan csökkentik azok kialakulásának veszélyét. Több változatukat is megtaláljuk a patikákban, bioboltokban.
Éltető vitaminok
A terhesvitaminok összetétele termékenként eltérhet, illetve az aktuális trimesztertől függően változó, de abban például közösek, hogy mindegyik tartalmaz folsavat (más néven B9-vitamint vagy M-vitamint). Az időben megkezdett, megfelelő mennyiségű folsavbevitel feltétlenül szükséges ahhoz, hogy csökkentsük a magzatnál esetlegesen fellépő velőcsőzáródási rendellenesség kockázatát. Bizonyított tény, hogy ha a folsav mellett B2-, B6- és B12-vitamint is tartalmaz egy készítmény, akkor 90%-ban védhet a nem kívánt rendellenességekkel szemben, ha csak folsavat, akkor 70%-ban. Ezért a B2-, B6- és B12-vitaminok is helyet kapnak a terhesvitaminok összetevői között.
Fontos folsavforrásaink
• Káposztafélék, köztük a brokkoli, a kelbimbó.
• Spenót.
• Leveles salátafélék.
• Mángold.
• Gabonacsírák, teljes kiőrlésű gabona.
• Hüvelyesek: bab, borsó, lencse.
• Máj.
• Élesztő.
• Tojássárgája.
De megtalálható bennük a növekedésben, a fogak, a csontok fejlődésében és a szem működésében fontos szerepet játszó A-vitamin, valamint a csontozat, a fogak, a bőr egészségét és a sejt-működést támogató, immunrendszert erősítő, vasfelszívódást is segítő C-vitamin is. Ezenkívül D3-vitamint is tartalmaznak a terhesvitaminok, amely elengedhetetlen a csontképzésben és az ép fogak megőrzésében, és a fertőzésekkel szemben is ellenállóbbá tesz. E-vitamin-tartalmuk a szabadgyökök semlegesítésében, a vérképzésben, az izomfejlődésben játszik kulcsszerepet.
Hasznos ásványi anyagok
Az ásványi anyagok közül egyesekből nagyobb mennyiségre van szükségünk, ezek a makroelemek (ilyen egyebek között a foszfor, a kalcium, a kálium, a klór, a kén, a magnézium és a nátrium) másokból egészen kevés is elegendő, ezek a mikrolemek vagy nyomelemek (ilyen például a cink, a fluor, a jód, a mangán, a molibdén, a réz, a szelén, a vas). Szükséges csekély mennyiségüktől függetlenül mind létfontosságúak, éppen ezért nem hiányozhatnak a magzatvédő vitaminokból sem.
A nátrium (ami a nátrium-klorid, vagyis a konyhasó egyik összetevője) és a kálium egyensúlya biztosítja a szervezet nyomásviszonyait, sav-bázis egyensúlyát, továbbá szerepük van az ideg–izom ingerületvezetésben is.
A klór a sav-bázis egyensúly fenn-tartásában, valamint a só- és víz-háztartásban betöltött szerepe mellett a gyomorsav része is, így részt vesz az emésztés folyamatában. A magnézium a szív- és érrendszerre, továbbá az izmokra kifejtett hatása miatt fontos a kismamák életében, annál is inkább, mivel náluk gyakrabban léphet fel izomgörcs.
A vas az egyik legfontosabb „kelléke” a vérképzésnek és a szervezet oxigénellátásának.
Mettől meddig?
Sokan azt hiszik, hogy az ember élete a születéssel kezdődik, pedig a valódi kezdet a fogantatás pillanata. Ez a pillanat sorsdöntő, a születendő gyermek egész életére kihat. Ezért javasolják a leendő kismamáknak, hogy már a tervezett fogantatás előtti 2-3 hónapban kezdjék el szedni a táplálékkiegészítő készítményeket. A várandósság és az anyatejes táplálás teljes ideje alatt is érdemes alkalmazni ezeket, hogy mind a kismama, mind az anyatejjel táplálkozó baba hozzájusson a számára nélkülözhetetlen anyagokhoz. Fontos tudni, hogy mivel a kismamák részére kifejlesztett komplex multivitaminok kimondottan az adott, speciális célra készülnek, nem helyettesíthetők más multivitamin-készítményekkel. A legmegfelelőbb vitaminkészítmény kiválasztásához a kismama minden esetben konzultáljon orvosával, aki egyéni adottságaira szabottan segíthet a jó döntésben.
Szülés, születés – szülésre való felkészüléstől egészen a gyermekágyas időszak lezárultáig!
LAPOZZ BELE KÜLÖNSZÁMUNKBA!