Írásunk első részében megismerkedhettetek a luxembourgi kezdetekkel Vera és Benedek életében. Most a támogató környezetről olvashattok a szüléstől, az apának is járó hat hónapnyi(!) szabadságig.
szerző: Szabó Hajnalka
Szülés kéz a kézben
Luxemburgban az a szokás, hogy a kismama annál a nőgyógyásznál szül, aki végigkísérte a várandósságát. Az orvos azonban alapvetően nincs jelen a vajúdásnál, csak amikor már a kitolási szakaszra kerül a sor. Egészen eddig szülésznők segítik és támogatják a kismamát, ők végzik a vizsgálatokat is, közben telefonon tartják a kapcsolatot az orvossal, aki a tőlük kapott információk alapján dönt a beavatkozásról, így arról is, hogy kell-e császármetszést végezni.
Vera kizárólag ahhoz ragaszkodott, hogy a szülés alatt férje végig mellette lehessen, de ez szerencsére nem is volt kérdés, még a műtőben is kéz a kézben segítették és támogatták egymást. Közel 40 óra vajúdást követően kisfiuk, Dani végül császármetszéssel jött világra.
Család születik
Mivel a szülésznők szerepe a csecsemősök feladataira is kiterjed, nincs különválasztva ez a két feladatkör, a szülést követő kórházi ellátás során Verát és Benedeket mindenben ők segítették és támogatták.
Sőt, a kórházi ellátás a kora hajnalban szoptató és megéhező kismamákra is gondol, számukra éjszakára is csomagolnak falatoznivalót arra az esetre, ha megéheznének.
A védőnő választása
Luxemburgban a kórházból való hazaengedés előtt történik. A kismamák kapnak egy listát, amelyről
kiválaszthatják a nekik szimpatikus védőnőt, aki az elkövetkezendő időszakban kijár hozzájuk és személyesen ellenőrzi baba és mama egészségét. A szülés utáni első 3 hétben annyiszor lehet őket hívni,
amennyiszer csak igényli a kismama, a három hét lejártával azonban már csak térítés ellenében lehet
igénybe venni a szolgáltatásukat, ami összhangban áll azzal, hogy az országban az egészségügy
alapvetően fizetős, az egészségbiztosító utólag téríti meg a költségeket.
Gátizom regenerálódás és szoptatás támogatás
A szülést követő gátizom-reedukációra különös figyelmet fordítanak az egészségügyben, melyet egy
kifejezetten erre szakosodott gyógytornász végez, a szülést követő hatodik hét leteltével. Még annak ellenére is, hogy Luxemburgban a gyes jóval rövidebb, mint Magyarországon – az édesanyáknak itt legkésőbb 9 hónappal a szülés után vissza kell menniük dolgozni.
Egyensúlyban
Vera az első pillanattól kezdve magabiztosnak érezte magát az anyaszerepben, egyedül a szoptatással
voltak kezdeti nehézségei a későn beindult tejtermelődés miatt. A legelejétől fogva borzasztóan
élvezi kisfia és fejlődése részletes megfigyelését, melyet mind a mai napig naplóban jegyez fel az
utókornak. Mivel fontos számára az egyensúly, így nem félt attól, hogy a rövid gyes lejártával ne tudná megtalálni az arany középutat, két hónapja dolgozik újfent, részben otthonról, részben a munkahelyéről.
Apa otthon
Férje ezalatt 6 hónapos szülői szabadságát tölti, ami egyáltalán nem ritka ebben a kultúrában.
Itt minden szülőnek jár 6-6 hónap szülői szabadság, melyet a munkáltató rugalmasságától függően
tetszőleges módon használhatnak fel kisfiuk 6 éves koráig. Dani így 15 hónaposan kezdheti majd meg a
bölcsődét Luxembourgban.
Az állam, vélhetően ellensúlyozva a rövid gyest és a bölcsődei helyhiányt, számos családbarát támogatást nyújt, Vera úgy látja, az osztályon felüli kórházi ellátással, a rugalmassággal, a szabadságokkal és a juttatásokkal Luxemburg olyan ország, ahol a támogatások megkönnyítik a babatervezést és -várást.
Írásunk első részét itt olvashatod: