A kérdésre a Sződy Judit a HelloBaby! magazin állandó szerzője, szoptatási szaktanácsadó IBCLC válaszol, a budapesti Uzsoki utcai kórház szoptatási tanácsadója.
– Bizony, nehezebb, ha az anya nem kap megfelelő segítséget. Maga a műtét nem csökkenti a szoptatás esélyét. Az adott szülészeti osztály császár utáni gondozásra vonatkozó protokollja viszont csökkentheti.
Sokan gondolják, hogy maga az a tény, hogy műtéttel jön világra a baba, és nem a természet által kijelölt úton, jelentősen befolyásolja a tejbelövellés időpontját és a tej mennyiségét. A legtöbb császárosnak valóban több nehézséggel kell szembenéznie, ám ennek nem kellene így lennie.
Tehát, ahhoz, hogy a kisbabája éppen annyit lehessen testközelben, és éppen annyit szophasson, mint a simán született babák, szinte folyamatos, értő segítséget kellene kapnia. Ezt sajnos nagyon kevés szülészeti intézmény tudja megadni.
Az első óra
Tudjuk, hogy a kisbabák a szülés utáni egy-másfél órában a legélénkebbek, ilyenkor többnyire lelkesen és ügyesen szopnak. Mivel a császárműtőben általában húsz fok alatti a hőmérséklet, a frissen született babát a legtöbb kórházban, ahogy lehet, kimenekítik onnan.
De, ha a szakszemélyzet felkészül, megteremti a tárgyi, és személyi feltételeket (előmelegített takaró, a babára figyelő munkatárs), akkor megvalósítható akár a szoptatás is a műtőasztalon. Ma már Magyarországon is van néhány szülészet, ahol a császár utáni anya-baba bőrkontaktust megvalósítják. Vannak olyan szülészetek, ahol az anya helyett az édesapa kapja meg a csak pelust viselő kisbabát a meztelen mellkasára (persze, csak, ha szeretné). Ez is sokkal jobb, mintha azonnal a csecsemőosztályra vinnék az újszülöttet, felöltöztetve. Az apa számára örök élmény a „szőrkontaktus”, a baba pedig sokkal jobban alkalmazkodik az új környezethez, mintha elszakítanák a szüleitől.
Összebújás később
Ha nem is a műtőben, de egy kicsit később, az őrzőben vagy a gyermekágyas osztályon már biztosan az anya meztelen mellkasára lehet tenni a szinte meztelen kisbabát.
A babát pocak felől az anyukája melegíti, a hátát pedig jól be kell takargatni puha, meleg takaróval. Bár az anya a Magyarországon uralkodó gyakorlat szerint 6-12 órán át nem emelheti meg a fejét a spinális érzéstelenítés után [1], ettől a kisbaba még vígan szopizhat, amennyit csak szeretne – ha van az édesanya mellett állandó, megbízható segítség. Jó esetben családtagok, akik tudják, hogyan kell jól segíteni, vagy szakdolgozó, vagy a szülészeten dolgozó önkéntes. Ha „civil” segítség áll rendelkezésre, természetesen kórházi egészségügyi dolgozónak rendszeresen be kell néznie, vagy elérhetőnek kell lennie.
Mi lesz a gyógyszerekkel?
Altatásos császár után sokan féltik a kisbabát az anyatejbe kerülő altatótól, ugyanígy hallottam már gyógyszer miatti (fölösleges) tilalmat antibiotikummal, és helyileg ható hashajtóval vagy vérhígítóval kapcsolatban is.
Valóban létezik néhány olyan antibiotikum, altató, hashajtó és vérhígító, ami nem tenne jót a jól és sokat szopó babának. Ám ezek különleges gyógyszerek, nagyon ritkán használják őket. Az általánosan alkalmazott gyógyszerek nem ártanak az újszülöttnek.
A gyógyszerek tehát császár után sem jelentenek akadályt a korai szoptatás tekintetében.
Forrás: liliputi.hu
Ajánljuk még a témában: