A várandósság alatt az édesanya szervezetének legalapvetőbb funkcióiban is komoly változások zajlanak annak érdekében, hogy a magzat a lehető legjobb feltételek mellett növekedhessen a méhben. Sokan talán nem is gondolnak rá, de a növekvő pocak, illetve a hormonok a légzést is befolyásolják.
Szerző: Steinbachné Kapás Gabriella gyógytornász, gyógypedagógus
A megváltozott állapot szülés után még hónapokig fennmaradhat, tartásproblémát, medencefenék-diszfunkciót, vagy épp a kismedencei szervek süllyedéses panaszait okozva. Egy kis odafigyeléssel azonban mindez megelőzhető, korrigálható. Ahhoz, hogy megértsük a légzőtevékenység változásával összefüggésbe hozható problémákat, érdemes áttekintenünk, hogy milyen módon befolyásolja a várandósság a fiziológiás légzésmintát.
Mi módosul és mi okozhat gondot?
A növekvő baba növekvő pocakkal jár, a várandósság vége felé pedig ez a pocak bizony kb. 5 cm-rel feljebb tolja a fő légzőizmot, a rekeszizmot. A helyes légzés biomechanikája a rekeszizom indukálta mozgásokra és elmozdulásokra épül. Amennyiben a rekesz pozíciója ilyen módon megváltozik, a bordakosár kitérése nagyobb lesz, és a légzés – ideális esetben: a rekeszlégzés – eltolódhat egyfajta pihegő, felületesebb irányba. Rosszabb esetben komplett mellkasi légzésre vált a kismama. Előfordulhat, hogy mindez teljesen észrevétlenül megy végbe. A légzési paraméterekben is láthatunk eltéréseket, melyeket a már említett strukturális változás mellett a hormonális hatások is jelentős mértékben befolyásolnak.
A légzésszám percenként akár 15-20-szal is nőhet, a légzési volumen (az a levegőmennyiség, amely a nyugodt légzés során be- és kiáramlik) is fokozatosan emelkedik, akár 35-50%-kal is.
A szimpatikus idegrendszer ugyanis úgynevezett „vészreakciókat” vált ki, amely a stresszhelyzetekre való felkészítést jelenti: a szív szaporábban ver, a fokozott oxigénigény miatt a hörgők tágulnak, a bőr és a belső szervek kevesebb vérhez jutnak, lassul a bélmozgás és az emésztés.
Mi mindenért lehet hasznos a légzőtorna?
Nagyon fontos megemlíteni, hogy a legalapvetőbb élet- és mozgásfunkcióként a légzés öntudatlan
tevékenység, amit naponta nagyjából 20.000-szer ismétlünk. A gyakorlás, a tudatosan végzett, rendszeres (mindennapos) légzőtorna segít fenntartani a megfelelő légzésmintát és ezzel együtt megelőzni azokat a nemkívánatos panaszokat, melyeket a megváltozott légzési mechanizmus okozhat.
Lélegezz tudatosan!
A mindennapos gyakorlás ezenkívül segít lecsendesíteni az elmét, és összhangba hozni azt izmaink, testünk működésével.
Ami pedig a szülés utáni regenerációt illeti: a megváltozott légzésminta „átírása” hónapokba is telhet. Ha viszont már a várandósság idején foglalkozunk a légzés rendezésével, hatalmas előnyre tehetünk szert a rehabilitációban.
9 HÓNAP – Szükséges alapinformációk a terhességről, szülésről és a babaápolásról