Teherbe esés előtt és várandósan sok mindent megteszünk azért, hogy egészséges kisbabánk szülessen – legyen az is egy ilyen lépés, hogy letesszük a cigarettát! A legújabb kutatások ugyanis egyértelműen igazolták, hogy a dohányzás nemcsak a magzatot károsítja: mind a férfiak, mind a nők termékenységére negatívan hat.
Szerző: Pákhné Fekete Alexandra
Gyakran találkozunk azzal a ténnyel, hogy a dohányzás káros a szervezetünkre. Ráadásul nemcsak az aktív dohányzás, hanem a passzív is veszélyes: amikor nem mi magunk szívjuk a cigarettát, hanem annak a füstjét szívjuk be, amelyre másvalaki gyújtott rá. Jó, ha tudjuk, hogy a dohányzás nemcsak a tüdőnkre, hanem minden szervünkre hatással van! A legjobb természetesen az, ha rá sem szokunk a cigarettára.
Passzívan is káros!
Igyekezzünk ebben az időszakban a passzív dohányzástól is távol tartani magunkat: ne legyünk egy légtérben dohányzó emberekkel, ne lélegezzük be a cigarettafüstöt! Persze megrögzött szokásainkon nehéz változtatnunk, de a gyermekünk egészségéért talán könnyebben megtesszük ezt, mint saját magunkért. Ha tudjuk, hogy hogyan hat a cigaretta a termékenységre, az talán megadhatja azt a lökést, amire még szükségünk van ahhoz, hogy megtegyük ezt a fontos lépést.
Mennyi árthat meg?
Fontos információ, hogy a dohányzás nem csak a spontán teherbeesést gátolja, hanem a termékenységi kezelések hatásosságára is negatívan hat. A dohányzásban nincs „biztonságos mennyiség”: napi pár szál cigaretta elszívása is súlyos következményekkel járhat, amennyiben a családalapításról van szó! Hihetetlennek hangzik, de akár már egy szál cigaretta is negatívan befolyásolhatja a családalapítási terveket.
A dohányzás hatása férfiaknál
Sok férfi fejében megfordulhatott már, hogy a dohányzástól impotens lehet-e, és ez sajnos egyáltalán nem alaptalan gondolat. A dohányzás könnyen vezethet impotenciához! Nemcsak a spermiumok számát csökkenti, negatívan befolyásolja minőségüket is. Az aktívan dohányzó férfiak szervezetében felborul a protamin nevű fehérje egyensúlya, amely elengedhetetlen a spermiumok termékenyítő képességéhez. Ráadásul a dohányzó férfiak spermái nehezebben találnak oda a petesejthez, mint a nem dohányzó férfiaké, így igazán nehezített pályán mozognak! Ráadásul ha bekövetkezik is a megtermékenyítés, dohányzó apa esetében sokkal nagyobb a vetélés kockázata.
A dohányzás hatása nőknél
Bizonyított tény, hogy azok a nők, akik gyermekként vagy fiatal felnőttként aktívan vagy passzívan dohányoztak, nehezebben esnek teherbe. Arra vonatkozóan még nem áll rendelkezésre elég információ, hogy amennyiben ilyen esetekben létrejön a várandósság, a gyermekkori dohányzás vagy füstszívás eredményezhet-e problémát a várandósság során a magzat fejlődésében. A dohányzásnak azonban sokkal hosszabb távú hatása is van, mint azt elsőre gondolnánk.
A fiúbabák esetében a csírasejtek száma több mint felével csökken abban az esetben, ha az anyjuk a terhesség első harmadában dohányzott, ráadásul minél többet dohányzott a kismama, annál több csírasejt károsodik. Így az anya dohányzása ronthatja a megszületendő gyermek későbbi termékenyítő képességét!
3 hónapos tűréshatár
A dohányzás abbahagyásával a termékenységi szint hamar visszaáll a normál szintre. Mivel a petesejt ovulációra való érettségéhez 3 hónap kell, a dohányzást minimum ennyivel a tervezett teherbe esés előtt fontos abbahagyni.
Ha egy ideje már próbálkozik egy pár, de nem jön össze a baba, az a még mindig dohányzó férfin is múlhat. Mielőtt tehát a nőt költséges és néha kellemetlen vizsgálatoknak vetnék alá a termékenység megállapítása céljából, érdemes egy egyszerű dolgot megtenni: a férfi tegye le a cigarettát. Könnyen lehet, hogy pár hónap múlva már a pozitív tesztnek örülhetnek!
CSALÁDTERVEZÉS-BABATERVEZÉS könyvünkben minden fontos kérdésre választ adunk a családalapítás előtt állóknak és családbővítést tervezőknek, sok-sok hasznos információval kiegészítve.