Párkapcsolatunk az évek során sokat változik. Érnek krízisek, hullámhegyek és -völgyek váltják egymást. Mégis hogyan kell jól csinálni? Mi az, ami tartós elégedettséget hozhat a házasságunkba?
Szerző: Szále Kata mentálhigiénés szakember
Azt mondják a szenvedély alábbhagy 2-3 év után, arról is sokat hallani, hogy a gyermekek érkezése normatív krízis. Kisgyermekes szülőként igazán fel van adva a lecke: több fronton kell helytállnunk, ebből számos dolog állít kihívás elé, hisz’ most próbáljuk először.
Gyengül, vagy erősödik?
Ha a párkapcsolatunkra úgy tekintünk, mint egy szövetre, akkor könnyen el tudjuk képzelni, hogy amikor új teher kerül a szövetünkre az elvékonyodhat a súly alatt, ha túlságosan elvékonyodik, ki is szakadhat… Ám, ha sikerül újra ás újra erősebbre szőni a szálakat, akkor képesek leszünk együtt megtartani a terhet. Tehernek számítanak jó dolgok is és a kevésbé jók is; minden, amitől nehezednek a napjaink: kisbaba érkezése, új stressz forrás, pandémia időszaka, betegség, gyász … Röviden: az élet velejárói.
De vajon min múlik az, hogy a mindennapjainkat, otthonunkat egy csatatérként éljük meg, vagy pedig a béke szigete számunkra? Rajtunk? A társunkon? Mindkettőnkön? Bizonyára összetett dologról van szó, ám érdemes mélyebbre nézni, hiszen fontos szelete az életünknek; nagy hatással van a biztonságérzetünkre, a lelki békénkre a párkapcsolatunk, annak hangulata.
Két dolog, amelyek segíthetnek a harmónia megteremtésében, fenntartásában:
1. Légy kedves!
Nagyon gyakran előfordul, hogy kisbabánk, gyermekeink annyira lekötik a figyelmünket, energiáinkat; kitöltik az életünket, hogy társunkból pillanatok alatt mellékszereplő válik. Ez persze valamennyire természetes, hisz’ egy kisbaba az édesanyja nélkül életképtelen, ám fontos tudatosítanunk magunkban, hogy a társunk a szövetségesünk egy életre… Amikor csak foghegyről odavetjük neki, hogy épp mit vásároljon, mit segítsen a gyerekek körül, akkor minden alkalommal egy kicsit gyengítünk ezen a szövetségen (szöveten).
Amikor azonban átöleljük egymást, köszönetet mondunk valamiért, akkor erősítjük azt. Ha kedvesek vagyunk egymással, akkor azt éreztetjük, hogy a másik fontos, szeretett, megbecsült személy számunkra. Ez igazán lényeges a leghétköznapibb pillanatokban: amikor reggelit készítünk, indulunk sétálni, házimunkát végzünk, néhány szót váltunk hazaérkezve, fáradtak és kimerültek vagyunk…, ne tartogassuk a kedvességet a kettesben elköltött vacsorákra, vagy az ünnepnapokra!
2. Figyelj rá!
A házasságok kezdeti időszakában egymás felé fordulunk, hisz’ ketten vagyunk. Amikor kisgyermek érkezik a családba (majd még egy…, és még egy?) akkor egyre több a teendő, a fáradság otthon, egyre könnyebb, csak, mint “munkatársunkra” tekinteni a férjünkre. Összedolgozunk: pelenkázás, altatás, séta, fürdetés… egyik nap szalad a másik után. Ő a munkában, mi otthon igyekszünk helyt állni.
Az elhidegülés pedig egy veszélyes “lassan ölő méreg”.
Stresszes vagy kiegyensúlyozott?
Végeztek egy nagyon érdekes kutatást a Washington University munkatársai – 35 évvel ezelőtt – friss házasok párkapcsolatát vizsgálták. Semmi különleges trükköt nem alkalmaztak mindössze a pár tagjait kérdezték olyan szokványos dolgokról: mint a megismerkedésük története, közös emlékeik, konfliktus kezelésük módja. Ám a beszélgetés közben figyelemmel kísérték az alanyok vérnyomását, pulzusát, szívritmusát, verejtékezésüket.
Majd hat év múlva találkoztak velük újra… Azok a párok, akik idegességre, nyugtalanságra utaló fizikai jeleket adtak a beszélgetés során – bár teljesen nyugodtnak látszódtak – , vagy elváltak azóta, vagy kimondottan rossz kapcsolatban éltek; míg azok, akik nyugodtak maradtak boldog, kiegyensúlyozott kapcsolatról számoltak be.
Nyugalom és béke
Úgy fest a nyugalom nagyon fontos a párkapcsolat szempontjából: nem mindegy, hogy állandó stressz forrás a társunkkal való együttlét, vagy békés, megnyugtató a másik közelsége.
Nem nehéz átérezni, hogy micsoda különbség van a kettő között.
Nagy kérdés persze az, hogy ez a dinamika mennyire dől el már a kapcsolat kezdetén, illetve, hogyan változtathatunk azon, ha az élettani jelek alapján (stressz) a romboló kapcsolati minta látszik megmutatkozni…
Szülők lettünk! – Segítség a fogamzástól négyéves korig