Amikor valaki babát vár, a környezete azt várja tőle, hogy határtalanul boldog legyen, szinte lebegjen a föld fölött… Ám ez korántsem ilyen egyszerű.
Szakértő: Kovács Mónika védőnő, mentálhigiénés szakember, szerző: Szále Kata
A rosszullét lehet valóban rosszul lét
Amikor rosszul érzed magad, hányinger gyötör, fáradt vagy, aggódsz – akkor nem biztos, hogy olyan magától értetődő az áldott állapotot kizárólag pozitívan megélni. Ez teljesen természetes – legalább magadtól ne várj el irreális dolgokat!
Hogyan hat a lelki egyensúlyunkra a babavárás ténye?
A várandósság tudatosulásával lezárul egy életszakasz, ez azt jelenti, hogy a lelki összerendezettség azonnal fölbomlik: az öröm mellett teljesen normális a szorongás megélése.
Az új életszakasz küszöbén mi jelenthet nehézséget?
Az első harmadban jellemző az érzelmi labilitás: aggódunk azon, hogy mit hoz a jövő, hogyan boldogulunk; a várandósság ténye köti le a gondolataink, érzelmeink nagy részét. Aggódhatunk a vetéléstől, szoronghatunk amiatt, hogy egészséges legyen a babánk.
Segít-e a környezetünk?
A legtöbben az első 12 hétben még titokban tartják a várandósságot, így nemigen kapunk lelki támogatást. Émelygés gyötör, de nemigen beszélhetünk róla, mennek a mindennapok, mintha “mi sem történt volna”. Valószínűleg ez az időszak a legnehezebb a babavárás során.
Mit tanácsolnál az első harmadban lévő kismamáknak?
Vajon mi történik a tudatalattinkban? Hallgassátok meg itt:
9 HÓNAP – Szükséges alapinformációk a terhességről, szülésről és a babaápolásról