A japán származású amerikai kiropraktőr, dr. Kenzo Kase találmánya, a kinesio tape körülbelül 15 évvel ezelőtt vált ismertté. Kezdetben élsportolók használták, ma már széles körben alkalmazzák mozgásszervi problémák korrigálásához – kisbabáknál is. Kovács Andreát, a Mackórendelő vezető gyógytornászát ezzel kapcsolatos tapasztalatairól kérdeztük.
Szerző: Podonyi Hedvig újságíró
Talán még nem mindenki ismeri: mi is a kinesiotape?
Ez egy rugalmas ragtapasz, amely kizárólag mechanikai hatást fejt ki.
Mivel most elsősorban kisbabákról beszélünk, megemlíteném, hogy szoptatós anyáknál a mell enyhe stimulálásával fokozhatja a tejtermelést is.
Milyen életkortól és pontosan hogyan használható ez az eszköz?
Sem felső, sem alsó korhatár nincs. Ha a babának nagyon érzékeny a bőre, akkor többet kell pihentetni két ragasztás között, illetve gyerekbarát, bőrbarát terméket érdemes használni.
Nagyobbaknál jól beválhat lúdtalp, hanyagtartás kezeléséhez. A tape faciálisan, vagyis arcon is alkalmazható izombénulás, nyálcsorgás ellen. Fontos azonban tudni, hogy ez az eljárás csupán kiegészíti a terápiát és nagyjából 5-10%-os eredményt várhatunk tőle – persze ennek is nagyon tudunk örülni.
A felhelyezését mosakodás előzi meg, hogy ne legyen zsíros vagy krémes az érintett terület. Ha felkerült, akkor pár napig ott marad, majd leesik, mivel a hámréteg cserélődésével „ledobja” a bőr. Ekkor következhet egy újabb.
A gyerekek minden további nélkül meg szokták engedni, hogy rájuk ragasszák a tape-et? És nem szedik le?
A legkisebb babáknál ez nem jelent gondot, viszont nehézséget szokott okozni a nyaki terület, ami 5-6 hónapos korig még nagyon „hurkás”, ráadásul gyakran beizzad. Így előfordulhat, hogy bár szakmailag jó lenne ez a megoldás, mégsem tudjuk megvalósítani. 9 hónapos kortól a gyerekek figyelmét már felkeltik a színes csíkok, ezért lehetőleg jól kell álcázni őket hosszú harisnyával vagy más módon, hogy ne piszkálják folyton.
A legnehezebb a nyári időszak, amikor sok a por, a meleg, a kicsik pedig nagyon aktívak – ilyenkor 2-5 nap alatt lejöhet róluk a tape, pláne ha a lábukra vagy a talpukra tettük. De ha csak 24 órán át marad fenn, már az is számít.
Biztosan vannak olyan szülők, akiknek máris megfordult a fejükben, hogy beszereznek kinesio tape-et és kipróbálják.
Javaslom, hogy kellő ismeret nélkül ne ragasztgassa fel senki, mert rosszat is tehet vele, ellentétesen stimulálhatja a dolgokat. Mindenképp érdemes először egy gyógytornásszal átbeszélni, hogy mit akarunk elérni, mit akarunk támogatni. Mi is rendszeresen mutatjuk meg, magyarázzuk el rendelőnkben a szülőknek, hogy mi a helyes eljárás. Lefényképezik a felragasztott kinesio tape-et, továbbá átadjuk nekik a papírból készült mintát, melynek alapján ők is megfelelően tudják kivágni, alakítani gyermekük számára a szalagot a további használat során. Persze még ezután is szükség van szakmai kontrollra, tanácskérésre – enélkül ne próbálkozzunk a kinesio tape-pel!