Ma már sokan úgy gondolják, nem kell megijedni, ha később, 35, vagy akár 40 év felett kopogtat (az első) gólya. Nem feltétlenül megterhelőbb, és nem is veszélyesebb érett fejjel babát vállalni, hiszen a korszerű eljárásokkal kiszűrhetők azok a genetikai betegségek, amelyek 35 év felett gyakrabban előfordulnak.
Míg az előző generációban a húszas éveikben járó nők többsége már szült, manapság sokan csak a harmadik iksz után, vagy annál is később vállalnak babát: folyamatosan növekszik azoknak a száma, akik negyvenen túl lesznek édesanyák. Az okok messzire vezetnek: kései elköteleződés a párkapcsolatban, tanulás, karrierépítés… A modern orvostudománynak hála, ma már teljes biztonsággal lehet családot alapítani, akár idősebb fejjel is.
A legtermékenyebb évek
Az életkor előrehaladtával csökken a teherbeesés esélye – 30 év felett, ciklusonként, mindössze kb. 10%. A petefészkek öregedni kezdenek, a peteérés sem feltétlenül működik már olyan zavartalanul, mint korábban: egyre gyakoribbak a peteérés nélküli ciklusok, csökken a petesejtek száma, és a megtapadás is nehezebb, illetve a vetéléshez vezető kromoszóma rendellenességek előfordulása is gyakoribb. Természetesen vannak kivételek, ugyanis a tényleges termékenység nem csak és nem feltétlenül az életkortól, hanem például a fizikai állapottól, és a pszichés faktoroktól is függ.
Egy leányembriónak kétmillió petesejtje van, az első menstruáció idején körülbelül 400.000, 35 évesen pedig már csak 35.000 áll rendelkezésre.