A kellemes nyári idő sok lehetőséget ad a nagyobb sétákhoz, kirándulásokhoz, a hosszú szabadtéri időtöltéshez, ugyanakkor viszont a kullancsoknak is kedvez. A kullancsvédelem köztudottan azért is indokolt, mert a csípéssel súlyos betegségek terjedhetnek.
Szerző: Podonyi Hedvig
A kullancsok általában a levelek, fűszálak végén kapaszkodnak meg, és türelmesen várják, hogy az arra járó melegvérű élőlényekre, például az emberre ráakaszkodhassanak. Mivel éppúgy előfordulhatnak erdők bokrosaiban és aljnövényzetében, mint a réteken, a közparkok, a játszóterek vagy a kertek növényzetén, ajánlott megtenni néhány óvintézkedést.
Kullancsvédelem
Kültéri szabadidős tevékenységhez válasszunk zárt ruházatot a gyermekünknek és magunknak is. Naponta többször használjunk kullancsriasztót – ez a kicsiknél 6 hónapos kor felett alkalmazható. Kerüljük a bozótosokat, a fűben plédre üljünk! Az is segíthet, ha rendben tartjuk a kertünket, az udvarunkat. Fontos, hogy házi kedvenceink kullancs elleni védelméről se feledkezzünk meg.
Kullancseltávolítás
Ehhez lehetőleg kullancscsipeszt, kullancskanalat vagy kullancskiszedő kártyát használjunk, de ha ilyenünk épp nincs, megfelel egy hagyományos, fertőtlenített csipesz is. A bőrhöz minél közelebb fogjuk meg vele a kullancsot és finoman, de határozottan húzzuk kifelé, elengedés nélkül. Semmiképp ne csavargassuk, ne nyomjuk össze.
A sebet fertőtlenítsük. Ha a kullancs feje beszakad, általában pár nap alatt magától kilökődik, de azért figyeljünk oda rá. A kullancsot tegyük jól zárható kis dobozba és vigyük el egy kullancsambulanciára, ahol megállapíthatják, hogy fertőzött volt-e.
Veszélyt jelző tünetek
A kullancs önmagában nem jelentene veszélyt, csak kellemetlenséget, csakhogy olyan veszélyes betegségeket terjeszthet, mint a Lyme-kór vagy a fertőző agyhártyagyulladás. Ezért ha a kullancscsípést követő egy hónapon belül láz, hányás, hidegrázás, izomfájdalom, gyengeség, piros folt, kiütés, fejfájás, szédülés, nyirokcsomó-duzzanat alakul ki, mindenképp orvoshoz kell fordulni!
Ajánljuk Gyermekbetegségek című szakkönyvünket, melyben sok-sok segítséget találunk a váratlan helyzetek, betegségek orvoslására:
Gyermekbetegségek A-tól Z-ig – minden fontos tudnivaló egy helyen a szülők és a családok számára