A 100%-ban természetes illóolajok gyengéd, ám hatékony segítőink lehetnek a mindennapok során. Nem csupán illatossá teszik a lakást.
Mi is valójában az illóolaj?
Az illóolaj valódi növényi kivonat, melyet lepárlással, hidegen sajtolással nyernek a növényből. Az illóolajok nagyon tömények, így mindig óvatosan, higítva alkalmazzuk őket. Az illóolajokat többnyire különböző növényi, úgynevezett vivő- vagy bázisolajba keverik, például mandula-, sárgabarackmag- (babáknál ez a legjobb választás) vagy jojobaolajba.
Az illóolajok drágák, ezért sajnos hamisítják őket. Ha túl olcsón vásároltad, nem valószínű, hogy jó minőségű. Jó teszt a valódiságukra (azaz arra, hogy valóban 100%-os tisztaságúak, ha egy kis cseppet csöppentünk egy fehér lapra és ha szobahőmérsékleten rövid idő alatt elillan -nyomtalanul!- akkor tiszta illóolaj, ha zsíros nyomot hagy, akkor nem az!
Az aromaterápia a gyermekgyógyászatban is helyet kap. Az illóolajok képesek változást előidézni a kisgyermekek állapotában. Kérdezd róla gyermekorvosod, védőnőd!
Gyermekeknél és magunkon is az illóolajokat csak külsőleg alklamazzuk!
Sokszoros higítás
Kisgyerekeknél csak sokszoros hígításban szabad használni az illóolajokat. Ez azt jelenti, hogy a felnőtteknek szánt adagok egynegyedét, egyötödét lehet kisgyerek esetében használni. Például ha az eredeti receptben 15 csepp illóolaj szerepel, akkor abból gyerekeknél a gyorsabb hatás kedvéért sem szabad soha többet használni, mint három-négy cseppet.
Virágvíz
A legnagyobb biztonsággal az aroma- vagy virágvizeket lehet a kicsiknél használni.
Babáknál használható a levendulavíz, a rózsavíz vagy a citromfűvíz. Kaphatók ezekből permetek is, melyeket akár fürdővízbe is tehetünk vagy a hálószobába is fújhatunk belőlük.
Nyugtató fürdő csecsemőknek
A babáknál nem javasolt habfürdő használata, helyette alkalmazzunk inkább természetes anyagokat a fürdővízben. Például készíthetünk fürdetőolajat mi magunk is, melyet langyos tejben és mézben lehet feloldani. A méz csak elfogyasztva veszélyes kétéves kor alatt, kívülről nem. Ez a keverék tisztít, ápol, és a levendulának köszönhetően békésebben fog aludni a baba.
Íme a recept: 5 csepp levendulaolajat és 2 csepp kamillaolajat keverjünk el 30 ml langyos tejjel és 1 teáskanál mézzel. Ezt a keveréket oszlassuk el a baba fürdővízében.
Masszírozó keverék: 10 csepp levendulaolaj, 4 csepp narancsvirágolaj, 2 csepp kamillaolaj, 120 ml sárgabarackmag-olaj.
Vírusos, megbetegedéses időszakban javasolt belső terekben (nemcsak otthon, vagy az autóban hanem rendelőkben, óvodákban, iskolákban, munkahelyeken) citrom illóolajat párologtatni, mely nagyon hatásos térfertőtlenítő, így a levegőbe kerülő baktériumokat percek alatt semlegesíti. Kellemes illata ugyanakkor nyugalmat adó és egyben koncentrációt segítő is. 8-10 cseppet tegyünk a párologtatóba.
Elalvást, megnyugvást segítő illóolaj: Mandarin (Citrus Reticulata) illóolaj, mely nyugtató, lazító hatású, illetve a pihentető alvás támogatására használják. 5-8 cseppet tegyünk a párologtatóba az elalvás megkönnyítésére. Nyűgös, nehezen elalvó kisbabák számára különösen ajánlott ez az alkalmazás.
Gyermekeknél használható illóolajok
Eukaliptusz (Radiata)
Rózsafa (Linaloes aetheroleum)
Kamilla (Chamomillae aetheroleum)
Eukaliptusz (Eucalypti aetheroleum)
Édeskömény (Foeniculi aetheroleum)
Levendula (Lavandulae aetheroleum)
Narancsvirág (Neroli aetheroleum)
Édesnarancs (Citrus Sinensis)
Mandarin (Mandarinae aetheroleum)
Borsosmenta (Menthae piperitae aetheroleum)
Rózsa (Rosae aetheroleum)
Forrás: babamentes.hu
Ajánljuk még a témában: