Az aromaterápia természetes illóolajokat használ, hogy harmonizálja, kiegyensúlyozza a testet, tudatot, lelket. Szaglórendszerünk közvetlen kapcsolatban áll az agyunk limbikus rendszerével, vagyis az illatok, szagok közvetlenül befolyásolják az idegrendszerünket, lelkünket, érzelmeinket, gondolatainkat.
Szakértő: Mélykúti Andrea humánkineziológus, aromaterápiás képzést végző dúla
Gyerekek és az illóolajok
A szaglás és az idegrendszer közvetlen kapcsolatából kifolyólag aromaterápiával nemcsak a tüneteket, hanem az egész embert tudjuk kezelni. Gyerekeknek belsőleg semmilyen illóolaj nem adható, csak külsőleg alkalmazzuk őket.
Fontos, hogy bizonyos illóolajok használata korhatárhoz kötött. A borsmentaolajat, erdei fenyőt, szegfűszeget, kámfort, borókát például hatéves kor alatt tilos alkalmazni.
Aromaterápia a gyermekgyógyászatban
A gyerekek rendkívül gyorsan és jól szoktak reagálni az illóolajokra. Akut problémáknál sokszor rövid időn belül pozitív változások történhetnek. Pont emiatt kisgyermekeknél leginkább csak terápiás célokból használjuk az aromaterápiát.
A római kamillát, az eukaliptusz radiatat, a mandarint, a citromot, a levendulát, narancsvirágot vagy a teafaolajokat használhatjuk – ritkán töményen, inkább gyermekeknek előírt adagban a fürdővízhez, masszázsolajhoz keverve, vagy a párologtatóba csepegtetve.
Eukaliptus radiata
Az Eukaliptus radiata az egyik legjobb választás a kisgyermekeknél a légúti betegségek kezelésére, mivel nyákoldó és köptető, illetve erős baktérium- és vírusölő hatása is van, nagyon jó tértisztító.
Fontos, hogy görcsös köhögésnél kerüljük!
Pálmarózsa
Igen sokrétűen alkalmazható: orr-, garat-, homloküreg-, torokgyulladásnál, heveny hörghurutnál, kanyarónál, skarlátnál, bárányhimlőnél, sok bőrproblémánál és bármilyen szervre kiterjedő gombás betegség esetén hatékony lehet. Idegrendszeri panaszoknál is segít.
Kerti kakukkfű
Immunerősítő hatása is van. Enyhe bódító és gyulladáscsökkentő hatása miatt borogatásokba vagy masszázsolajba keverve is alkalmazhatjuk.
Mandarin
Alkalmazható székrekedésnél is, enyhe hashajtó, emésztést elősegítő illetve szélhajtó hatása miatt. Masszázsolajba téve vagy párologtatóba használjuk. Fontos, hogy számolni kell a fényérzékenyítő hatásával, vagyis a bekent bőrfelületet védeni kell az UV-sugárzástól minimum 8 órán keresztül.
Orvosi levendula
A levendula jótékony hatással van az alvásra is, elősegíti azt. Továbbá alkalmazható kisebb égési sérüléseknél, horzsolásoknál, ekcémára, enyhébb bőrgyulladásoknál (pl. piros popsi). Elsősegélyként pár cseppet kell cseppenteni az érintett területre.
Ajánljuk még a témában: