A gyermekvállalás időpontja ma már egyre inkább személyes döntés kérdése. Csakhogy miközben a társadalmi elvárások megváltoztak, az emberi biológia állandó: 30 év felett mind a nők, mind a férfiak termékenysége csökken. Ha elérkezik a családalapítás ideje, néhány egyszerű vizsgálat és életmódbeli változtatás sokat segíthet abban, hogy a gyermekvállalás ne legyen hosszadalmas vagy nehézkes folyamat.
Szerző: Dr. Bartók Róza orvos, sportdiagnosztikai tanácsadó, SYNLAB Hungary
30 éves kor felett mindkét nemnél csökken a termékenység, de a legérzékenyebb időszak mégis a 35 év feletti életkorban kezdődik, amikor hölgyeknél a petesejtek és tüszők száma jelentősen csökkenni kezd. Ha a teherbe esés 35 éves kor felett fél évig sikertelen, mindenképpen ajánlott orvoshoz fordulni és célzott kivizsgálást kezdeni!
Milyen vizsgálatokat érdemes elvégeztetni?
Hölgyeknél általános nőgyógyászati vizsgálat, részletes laboratóriumi kivizsgálás indokolt, például hormonpanel és AMH, az inzulinrezisztencia szűrése és a pajzsmirigyfunkció vizsgálata.
Az életkor előrehaladtával az AMH hormon mennyisége ugyanis csökken, ezzel együtt pedig a petesejtek és tüszők száma is egyre alacsonyabb lesz. Ezzel a vizsgálattal a menopauzáig hátralévő idő szintén jól megbecsülhető.
Ebben segítenek a vérképre vonatkozó eredmények, a máj-és vesefunkciós paraméterek, az ion-, vas- és zsíranyagcsere-értékek, valamint a gyulladás jelenlétét mutató adatok. A trombózisra való hajlam vizsgálata egészséges, fiatal páciensek esetén rutinszerűen nem javasolt, de mindenképpen ezt is fontos szűrni olyankor, ha a kórelőzményben előfordult trombózis, vetélés vagy több vetélés, esetleg ha fokozott genetikai kockázat áll fenn, például a családban előfordul véralvadási zavar.
Már egyetlen vérvételből is sokat megtudhatunk
A tesztek többségéhez elegendő egyetlen vérvétel. Általánosságban elmondható, hogy ehhez elengedhetetlen éhgyomorra érkezni. Nem szükséges jelentős éhezés, elegendő 12 órás „böjt” a reggeli vérvételt megelőzően. A bőséges folyadékbevitelre, a víz fogyasztására azonban a vérvételt megelőző időszakban figyeljünk!
Kissé megterhelőbb lehet az inzulinrezisztencia laboratóriumi kivizsgálása, amennyiben indokolt a terheléses vércukor- és inzulinvizsgálat is. Ez 2 órát vesz igénybe. Az első vérvételt követően 75 g glükózt tartalmazó cukoroldatot kell elfogyasztani, majd 60 és 120 perccel később ismételt vérvétel szükséges. Ezalatt a 2 óra alatt sétálni és mozogni nem szabad.
A magzatvédelem a fogantatás előtt kezdődik
Ehhez a speciális magzatvédő vitaminkészítmények ajánlottak. A zavartalan magzati fejlődéshez elengedhetetlen például a megfelelő mennyiségű folsav/folát bevitele, mellyel megelőzhetőek a velőcsőzáródási rendellenességek.
A kálcium és D-vitamin a csontok egészsége szempontjából nélkülözhetetlen, mind az anyánál, mind a magzatnál. A vas többek között a vérképzéshez és a pajzsmirigy egészségéhez szükséges, vasat pótolni azonban csak igazolt vashiányos vérszegénység esetén kell.
A vegán, vegetáriánus édesanyáknál nagyobb eséllyel alakulhat ki B12-vitamin-hiány, folsav- és vashiány, így ezek pótlására náluk ajánlott különös figyelmet fordítani.
Mi a teendő, ha megkaptuk a laboreredményeket?
Az elkészült laborvizsgálatokról minden esetben konzultáljunk háziorvossal vagy nőgyógyásszal a következő lépések megtervezéséhez. Az átfogó laborvizsgálatok „használati útmutatóként” is szolgálhatnak a szervezet egészséges működéséhez, melyből az orvos számos értékes információt nyerhet. Ha valamiféle hiányállapot áll fenn, a hiányok célzott pótlása javasolt.
A szükséges életmód-változtatást az eredmények ismeretében lehet pontosan meghatározni, de alapvetően el-
mondható, hogy a mozgásszegény életmód, a dohányzás, elhízás, a stressz és az egészségtelennek mondható feldolgozott, gyorséttermi ételek fogyasztása negatívan befolyásolja a teherbe esés esélyét – javasolt változtatunk ezeken, amennyiben szeretnénk belevágni a családalapításba.
CSALÁDTERVEZÉS-BABATERVEZÉS könyvünkben minden fontos kérdésre választ adunk a családalapítás előtt állóknak és családbővítést tervezőknek, sok-sok hasznos információval kiegészítve.