Mi jut eszedbe a reggeli készülődésekről, ha időpontra kell érkeznetek valahová? Stressz, feszültség, kapkodás, konfliktusok? Nem vagy vele egyedül! Néha hatalmas kihívás nyugalomban, időben elkészülni és késés nélkül megérkezni.
Szerző: HelloBaby magazin
0-1 év
Ennyi idősen a babák még ösztönszerűen működnek. Most tanulják a külvilág működését, sokszínűségét, s ebben a szüleikre támaszkodnak, akik teljes elfogadásukkal, finom terelgetésekkel kísérik őket ezen az úton. Ebben a korban a legnagyobb nehézséget a még formálódó napirend jelentheti, hisz nem tudhatod előre, mikor és mennyit fog aludni a babád.
Ha kötelező, fix eseményről van szó, akkor nincs más hátra, a kicsinek kell valamiképpen belesimulnia a meglévő menetrendekbe.
Csak kösd magadra!
Sokat segíthet ilyenkor a hordozás, ami el-és visszaalváshoz is remek támogatás! Mivel a kendőbe kötött babát nem kell öltöztetni (te fogsz „ráöltözni), már jóval az indulás előtt felkötheted magadra, hogy ne zavard meg alvását.
Szánj rá plusz tíz percet!
A téli időszakban nehezítheti a helyzetet az öltöztetés elleni tiltakozás, amit a kisbabák legtöbbje hatalmas beleéléssel gyakorol. Szinte minden anyának van legalább egy olyan sztorija, melyben nagy nehezen felöltöztette számtalan rétegbe a babát, már majdnem kiléptek az ajtón, s abban a pillanatban jól telerakta a pelust a kicsi. Ha öt-tíz perc biztonsági tartalékot is mindig rászánsz a készülődésre, nagy eséllyel tartani tudjátok az időpontot.
1-2 év
A mozgásfejlődés intenzív ebben a korszakban is, stabilizálódik a járás, kezdődik a szaladgálás, s nagy iramban zajlik a beszédfejlődés, bontakozik az én-tudat.
Az élet részévé válhat már a közösségbe járás is, és ezzel együtt az időre odajutás kívánalma is.
Határok feszegetése
A gyermek azonban kezdi keresni a határokat is, és már nem mindig egyezik véleménye a miénkkel. Érdemes figyelni arra, hogy az esetleg kissé szoros időbeosztás mellett néha lassítani is lehessen a tempón. Ebben a korban (is) nagyon fontos, hogy a gyermek a saját tempójában ismerkedhessen a világgal, a maga aprólékos módján. Bármennyire is sűrű az élet, biztosítsunk lehetőséget arra, és osztozzunk is vele az élményben, hogy micsoda öröm egy sárga falevél vagy épp egy apró csiga. Ebben a fejlődési szakaszban bontakozik ki az önállósodási törekvés, szeretne egyre inkább részt venni az öltözködésben is.
Plusz 15 perc
Toldd meg a készülődésre szánt időtartamot negyed órával, és készítsd ki a szükséges holmikat. Jó megoldás, ha előre megbeszélitek a gyerekekkel, mikor, hova mentek, milyen járművel, mi fog ott történni. Ha épp belemerült a játékba, ne hirtelen szakítsd meg, legyen ideje felkészülni arra, hogy hamarosan be kell fejeznie!
2-3 év
A dackorszak ilyenkor már düböröghet, nem kevés kihívás elé állítva a szülőket. Jellemző a határok keresése, az ellenkezés felsőfokon. Nagyfokú türelemre van szükség, s bizonyos keretek felállítására, amin belül a gyermek szabadon mozoghat, megélheti önállósodását, és választási lehetőségei is vannak. A készülődést megkönnyítheti, ha maga dönthet két pulóver vagy felsőrész közt.
Figyelj a gyermekedre!
Érdemes a bioritmust figyelembe véve indítani a napot és a készülődést. Van, aki ébredése pillanatában azonnal éber és tettre kész, míg másnak kell jó pár perc és csend, míg aktívvá tud válni. Jó, ha van lehetőség közösen reggelizni, beszélgetni, ne sajnáld erre az időt!
Egy kedvenc, kifejezetten készülődéshez választott zene is éppen kapóra jöhet. A felkészítés ebben a korban is kulcsfontosságú, jó, ha tudja, mire számíthat reggel: ébresztő lesz vagy alhat, ameddig akar, hová mentek, mit fogtok csinálni, meddig. Például így: „reggeli után elindulunk, ebédre haza érünk, utána alszol egyet, s ha felébredtél, kimegyünk a játszótérre”.
Gyerekbarát kirándulások 2.rész – 250 ÚJ gyerekbarát kirándulási tipp
Ez a könyv korábbi, nagy sikert aratott Gyerekbarát kirándulások 1. kiadványunk folytatása. Ez alkalommal 250 tippet adunk közös családi kirándulásokhoz, méghozzá teljesen újakat. Ebben az összeállításban főként a tavasztól őszig tartó időszakra válogattunk ajánlatokat.