Az orrdugulás sűrűn előforduló tünet, különösen az az őszi-téli náthás időszakban, de a náthán kívül persze más oka is lehet. Kellemetlen következménye, hogy emiatt sokszor csak nyitott szájjal tudnak levegőt venni a gyerekek, ezt az állapotot pedig fontos mielőbb megszüntetni.
Szerző: HelloBaby magazin
Az orrdugulással, orrfolyással és más kellemetlen tünetekkel járó náthát többnyire cseppfertőzéssel terjedő vírusok okozzák. Több mint 200-féle van belőlük, de a leggyakoribb kórokozó közülük a rhinovírus. Ezenkívül allergia, krónikus arcüreggyulladás, reflux, orrmandulanagyobbodás, valamint tejallergia is előidézheti az orr dugulását. Néha pedig az az ok, hogy idegen test került az orrüregbe, amire főleg féloldali dugulásnál gyanakodhatunk, ilyenkor természetesen az oda nem illő tárgy eltávolítása szükséges.
Más esetekben is a problémát kiváltó oknmielőbbi megszüntetésére kell törekedni ha indokolt, akkor orvosi segítséggel, emellett azonban a tüneti kezelésről sem szabad megfeledkezni.
Az orr egyaránt szerepet játszik a légzésben, a szaglásban, a hangképzésben és a szervezet védekezési mechanizmusában. Az orrüregen áthaladó levegő felmelegszik, párásodik, és a benne lévő szennyeződések nagy részétől is megszabadul.
A nyálkahártya-duzzanattal, fokozott váladékképződéssel járó nátha azonban akadályozza a légvételt és az orr természetes funkcióinak működését; a kis beteg szájlégzésre kényszerül. Mivel a levegő így csak a felső légutak alsóbb szakaszaiban és az alsó légutakban melegedik fel, a torokmandulák lehűlnek, könnyen alakulhat ki torokfájás. A rendellenes használattól a száj kiszáradhat.
És ha mindez még nem lenne elég: a gyerekeket a táplálkozásban és az alvásban is nagyon zavarhatja, hogy nem kapnak levegőt az orrukon át. Nem kell tehát bizonygatni, miért fontos, hogy rendszeresen tisztítsuk az orrjáratokat.
Már csak az a kérdés, hogy hogyan!
Csecsemőknél nedves, puha textíliával vagy a csapnál mossuk le az orrkagylókról, ami kívülről rájuk száradt, azután kézi orrszívóval vagy orrszívó porszívóval óvatosanntávolítsuk el belülről is az orrváladékot. Szoptatás, étkezés előtt mindig javasolt orrtisztítást végezni, annál is inkább, mivel a legkisebbeknél az orrtisztítás hányingert, hányást provokálhat. Alvás előtt szintén hasznos lehet elvégezni az orrtisztítási műveletet. Valamivel nagyobb gyermeknél elalváskor javasolt az oldalfekvő helyzetet előnyben részesíteni.
Az esténként beiktatott inhalálás is hozzájárulhat a váladék felszakadásához és kiürítéséhez, illetve a légutak megnyugtatásához az éjszakai alvás előtt. Szintén könynyítheti a dugulás megszüntetését, ha előzetesen tengervizes sprayvel lazítjuk fel az orrocskában felgyűlt váladékot.
Mindemellett ne feledkezzünk el a szoba megfelelő párásításáról, és arra is figyeljünk, hogy a gyermek elegendő folyadékot fogyasszon!
Gyermekbetegségek A-tól Z-ig – minden fontos tudnivaló egy helyen a szülők és a családok számára