A kisbabás családoknál központi téma az alvás, altatás. Ez is azok közé a dolgok közé tartozik, amelyekhez „mindenki ért”, így a kezdő, tapasztalatlan anyukák felé özönlenek a kéretlen tanácsok. De olykor sokkal jobban beválhatnak az ösztönös megoldások.
Szerző: Zimmerer Anita pszichopedagógus
Az első gyermek érkezésével a család általában lábujjhegyen jár, suttogva kommunikálnak a fáradt szülők, amikor a kicsi végre elszenderedett. Pedig ha mindig nagy csend veszi körül, akkor valószínű, hogy minden neszre fel fog ébredni. Emiatt a családtagok kénytelenek tevékenységeiket az ő szokásainak alárendelni.
Amikor megérkezik a kistestvér, ez az állapot már nem tarható, mert a nagyobb gyermeket nem lehet kikapcsolni, amikor a pici alszik – de sebaj: a szakemberek szerint az egészséges nyüzsgés, sürgés-forgás kifejezetten jót tesz, amikor a kisbaba alvási szokásait alakítjuk. Ha több gyermek van a háznál, akkor sem jellemző a csend, mindig történik valami és a babának ehhez kell alkalmazkodnia. Mindemellett azonban fontos, hogy a napirend kiegyensúlyozott legyen. Igyekezzünk azonos napszakokhoz rendelni a nyugalmi időszakokat, így biztosan kevesebb probléma adódik az alvással kapcsolatban.
Egyedül vagy együtt?
A csecsemőknek még nincs kifejlett immunrendszerük, ingatag a hőháztartásuk, kicsi a gyomruk. Ha nem kapnak azonnali segítséget, pár perc is nehezen elviselhető lehet számukra, amikor megéheznek, melegük van vagy fáznak. Ilyenkor sírni kezdenek, és ez akár alvásidőben is előfordulhat.
A szülői elvek betartása ez esetben is nehéz feladat a hétköznapok során.
Mi kell a nyugodt éjszakai pihenéshez?
Tudnunk kell, hogy az alvás tanulási folyamathoz kötött a piciknél. Éretlen idegrendszerüknek fejlődnie kell ahhoz, hogy elsajátítsák ezt a képességet. Fontos kiegyensúlyozott, kiszámítható, állandó napirendet kialakítani számukra, ami nyugtatóan hat rájuk. Ha napközben túl sok inger éri őket és nem tudnak eleget pihenni, akkor éjszaka sem képesek nyugodtan aludni.
Gyakori paraszomniás jelenségek
Eleinte életkori sajátosságnak tekinthetők az alvászavarra utaló jelek és ezeket a kicsik az alvás érése folytán többnyire kinövik. A gyermekkori alvászavarok általában a non-REM fázisban jelentkeznek. Hogy miről is van szó?
Az alvás fázisai között REM és non-REM szakaszok különböztethetők meg. A REM a rapid eye movement kifejezést jelöli, ami gyors szemmozgást jelent. A REM tehát a gyors szemmozgások szakasza, non-REM pedig ennek az ellenkezője. Az izomtónus ilyenkor átmenetileg változó lehet, előfordulhat légzészavar, bevizelés, különböző pszichés megnyilvánulásokra is sor kerülhet. Ezek az úgynevezett paraszomniás jelenségek, melyek az agy érésével általában enyhülnek, majd megszűnnek; nem igényelnek gyógyszeres kezelést.
Gyakori, hogy a gyermekek nehezen alszanak el, amit segíthet áthidalni a nyugodt környezet biztosítása: csend, sötétség, megfelelő hőmérséklet. Az ágy legyen kényelmes, az alvás-ébrenlét ciklusát lehetőleg ne zavarjuk meg! Élettani jelenség az elalvás során észlelt finom izomrángás. Kiterjedhet a végtagokra vagy akár az egész testre is. Ez csecsemőknél gyakoribb, de 2 éves korra általában elmúlik. Meg kell említenünk a SIDS-t, azaz a hirtelen csecsemőhalál szindrómát is, amely légzéskimaradás miatt fordulhat elő akkor, amikor a légzésszabályozás még éretlen. Pontos oka egyelőre ismeretlen.
Sokszor tapasztalható alvászavar a pavor nocturnus, amikor az éjszakai mélyalvásból hirtelen felébred a kicsi és rettegés tölti el. Az arca kipirul, a szíve szaporán ver, gyorsan lélegzik, sír, néha kiabál is. Mindez pár percig tart és ő maga másnap nem emlékszik rá. Főleg bölcsis- és óvodáskorban fordul elő, az iskoláskorra általában megszűnik.
Esély a jó alvásra
Az alvászavarok elkerülése érdekében az egyik legfontosabb dolog a következetesség. Ahogyan arról már szó esett: ügyeljünk a napirend betartására. Ha ez egy betegség vagy más ok miatt átmenetileg felborul, a lehető leghamarabb vissza kell állítani a korábban megszokott módon. Éjszaka ne kommunikáljunk a babával, ne beszéljünk hozzá! Csak szoptassuk meg, tegyük tisztába (lehetőleg ne nagy fényárban), és az éjszakai teendőkön próbáljunk gyorsan, csendben túljutni. Így jobb az esély arra, hogy a pici vissza tud aludni.
LÉPÉSRŐL-LÉPÉSRE Könyvünkben a gyermek fizikai, érzelmi és értelmi fejlődés útját követjük nyomon a születéstől egészen 6 éves korig