A legtöbb kisbaba élete során iszik cumisüvegből, mely manapság műanyagból készül. Vannak babák, akiket kizárólag abból táplálnak. Egy kutatás szerint, mely a Nature Food tudományos folyóiratban jelent, meg naponta egymillió mikroműanyag részecskét nyelhet le egy egyéves gyermek – akit polipropilénből készült cumisüvegből etetnek.
Szerző: HelloBaby magazin
A műanyag mű anyag
A műanyag termékek veszélyeire már egy ideje fölfigyelhettünk. Mind a bolygó, mind az élő szervezet számára komoly veszélyt jelentenek. Az egészségre káros anyagok tucatszám fordulnak elő a legtöbb háztartásban. A káros vegyianyagok: a mosógatószerek, mosószerek, tisztítószerek, műanyag étel tárolók, kozmetikumok, gyermekjátékok mellett komolyan oda kell figyelnünk a cumisüvegekben rejlő esetleges veszélyekre.
A kutatók szerint a legnagyobb mennyiségű mikroműanyag az európai gyermekek szervezetébe kerül (naponta 2,61 millió részecske), második helyen állnak az észak-amerikai babák, őket követi Óceánia.
A veszélyt a polipropilénből készült cumisüvegek jelentik.
A polipropilén egy hőre lágyuló polimer, amelyet a vegyipar állít elő és széles körben használják. A polietilén és a PVC mellett a harmadik legelterjedtebb polimerizációs műanyag.
Változtassunk a szokásainkon!
A kutatók azt javasolják, hogy a cumisüveg streilizálása után mindig öblítsük ki felforralt és lehűtött vízzel (ne műanyag forralót használva!), és sose melegítsük műanyag edényben a baba tápszerét, ételét. Kizárólag szobahőmérsékletűre hűtve öntsük át a baba tápszerét a cumisüvegbe – mely lehetőleg jó minőségű legyen.
Sőt, az sem lehetetlen vállalkozás, hogy teljesen kiiktasd a cumisüveget! Tápszerről vissza a szopatásra? Igen, van visszaút!
Szeretnél környezettudatosabban élni, vásárolni, főzni, takarítani? Környezettudatos tippeket találsz ÖKO különszámunkban!
WEBSHOP