Úgy érezheted, hogy talán valamit nem jól csinálsz. Pedig nem feltétlenül a szülői képességeiden múlik, hogy mennyit és mikor alszik a kisbabád.
Szerző: HelloBaby magazin
Újszülött korban
Nagyon gyakori a többszöri éjszakai ébredés, előfordulhat hosszabb, egybefüggő, szinte vigasztalhatatlannak tűnő sírás. Bár igen megterhelő, de fontos tudni, hogy normális jelenségről van szó.
Gyomra még egészen kicsi, ezért nem képes hatalmas mennyiségeket befogadni, gyakori szopásra van szüksége. Ha mégis sokat eszik, akkor meg pont ez zavarhatja: a feszülő pocak, a tekergő belek. Mivel testének igen nagy hányadát teszi ki emésztőrendszere, kellemetlenek, fájdalmasak lehetnek a bélmozgások, különösen abban az időszakban, amikor még csak szokja, hogy megszűnt már a méhen belüli teljes ellátás. Legjobban testközelben érzi magát, így tud a leghosszabban, legnyugodtabban aludni.
Az első hat hét – két hónap elteltével
A legtöbb baba életében nyugodtabb időszak következik. Sokan át is alusszák az éjszakát. Ez a tejtermelődés szempontjából kimondottan hátrányos, mert az öt-hat óránál hosszabb szoptatási szünet a tejtermelődés csökkenését eredményezheti, különösen kisebb mellű nőknél. A hosszú szünet alatt túltelítődik a mell, ennek hatására pedig csökken a termelődés.
A nappali órákban három nagyobb alvásra szokott sor kerülni, de a babák alvásigénye már ebben az életkorban is különböző lehet.
Fogzás, fejlődésbeli ugrások idején
Ebben az időszakban gyakoribbak az ébredések, de előbb-utóbb minden kisbaba eljut oda, hogy egyéni alkatától, fejlődési tempójától függő időpontban elkezd mélyebben, nyugodtabban aludni. Előfordulhat, hogy éjjelente többször ébred és segítségre van szüksége, ha így van, akkor légy mindig elérhető számára.
A baba első éve – Minden információ egy helyen az újszülöttkortól egészen 1 éves korig.