A rákos megbetegedések ma már nem jelentik feltétlenül a családalapításról való lemondást. A legkritikusabb betegségek után is van némi esély.
Szerző: HelloBaby magazin
Mi a teendő? – Kezelés előtt
Kemoterápiás kezelés előtt feltétlenül szükséges tájékoztatnunk a kezelőorvosunkat arról, hogy később babát szeretnék, így ő ennek megfelelően mérlegelheti a kezelésünket. Az orvosok már az onkoterápiás kezeléseket megkezdése előtt törekednek arra, hogy a gyógyulás utáni időszakot figyelembe vegyék. Erre számos reprodukciós “átmentési” módszert dolgoztak ki az utóbbi évtizedekben, amelyek vagy a sebészi technika fejlesztésével, vagy az ún. “asszisztált reprodukciós eljárások”, vagyis a mesterséges megtermékenyítés különböző módszereivel biztosíthatók.
Tudhatjuk előre, hogy egy rákkezelés adott esetben meddőséget okoz-e?
Ezt számtalan tényező befolyásolja. Az, hogy a kezelés végeztével megmarad-e a fogamzóképesség nagyban függ például a nő, vagy a férfi korától; befolyásolja, hogy milyenek az életkilátásai, hogy milyen stádiumú a daganat, illetve, hogy milyen fajta és milyen hosszú kezelésen esik át: számottevő a kemotárápia, illetve a sugárkezelés dózisa.
Petefészek, méhnyak, hímivarszervek
Amennyiben egy nőnek petefészek, vagy a méhnyakműtétje volt, megfelelő kezelés és beavatkozás mellett még alkalmas lehet egy gyermek kihordására. Illetve, ha egy férfi a hímivarsejtek termelési készségét teljesen elveszítette, abban az esetben sem kell lemondania az apaságról. A férfiak spermaszáma számos ok miatt csökkenhet daganatos betegség nélkül is, azonban a szakemberek állítása szerint, amíg akár csak egyetlen élő (normális morfológiájú és jól mozgó) spermium létezik, nem szabad azt mondanunk a betegnek, hogy biztosan nem lehet gyereke. Legfeljebb azt lehet mondani, hogy természetes módon nagy valószínűséggel nem sikerülhet a megtermékenyítés.
A férfiak körében leggyakrabban előforduló daganatos megbetegedés a hererák. Legtermékenyebb éveik során, 15-45 éves koruk között érinheti őket ez az agresszív betegség, mely nem okoz ugyan terméketlenséget, kezelése viszont annál inkább. Így a kezelés előtt álló férfiak akkor lehetnek biztosak a dolgukban, ha – a szakorvosok javaslatára – minél több spermiumot lefagyasztatnak.
Ami a nőket illeti, a sugárterápia és a kemoterápia mellékhatásaként – számít, hogy milyen hosszú és típusú a kezelés – az idejekorán jelentkező menopauza akadályozhatja a fogamzást. Petefészekszövet- és petesejt-lefagyasztással ugyanakkor a későbbi terhesség nagyobb eséllyel jöhet létre.
Mikor vághatunk bele?
A kemoterápia, sugárterápia, hormonterápia után a születendő gyermek és a szülők egészsége érdekében is érdemes várni.
A kemoterápia nem csak a beteg sejtekre hat, hanem az egész szervezet egészséges sejtjeire, így az ivarsejtekre is.
CSALÁDTERVEZÉS-BABATERVEZÉS könyvünkben minden fontos kérdésre választ adunk a családalapítás előtt állóknak és családbővítést tervezőknek, sok-sok hasznos információval kiegészítve.