Az Érkezés énEK® a szülők babájukhoz való kapcsolódását támogatja saját énekhangjukon keresztül. A közösen létrehozott dal végigkísérheti a várandósságot, megjelenhet a vajúdás közben, később pedig biztonságot adó forrássá válhat a gyermek számára.
Szerző: Pákhné Fekete Alexandra
A természeti népek életében alapvető dolog, hogy a zene és ének az ünnepek és a mindennapok része. A mi társadalmunkban is megszokott, hogy a szülők a dallam nyelvén fordulnak gyermekük felé, bár sajnos, egyre kopni látszik ez a jelenség. Ám visszahozható, erősíthető, és fontos is, hogy ezt megtegyük. Szántó Dóra Viola zeneterapeutával és perinatális tanácsadóval beszélgettünk.
Honnan származik az ÉRkezés énEK ötlete?
Egész életemet átszőtte édesanyám énekhangja, majd kisgyermekkoromtól öngyógyításra használtam az éneklést. Felnőttként már tudtam, hogy számomra ez sokkal több, mint hobbi: terápiás eszköz és megnyilvánulás
a világ felé. Zeneterapeuta és perinatális tanácsadó diplomáimat azért szereztem, hogy amit az ösztöneim súgnak, azt szakmailag is megalapozzam: úgy segíthessem, támogathassam az anyákat, kismamákat, gyermekeket, családokat, hogy megélhessék a kapcsolódás, a nőiség, a szerepvállalások, a szülés-születés egészséges élményeit.
Pontosan mit jelent az ÉRkezés énEK?
Ahogy az elnevezése is mutatja, a magzat érkezését kísérő énekről van szó, amely magában hordozza azt az üzenetet, hogy minden érkező lélek egyedülálló érték: sokat ÉREK, mindent megÉREK, valahová elÉREK az életben. Az ÉRkezés énEK® olyan, általam kidolgozott módszer, melynek célja, hogy az édesanya, a szülő segítségemmel megtalálhassa és létrehozhassa belső erőforrásaiból azt az éneket, amely magzatához, magzatának, és róla, róluk szól. Az ének középpontjában a szülők számára lényeges, saját álmaikat, érzéseiket, kapcsolatukat jellemző témák, fantáziák jelenhetnek meg.
Ez tehát azt jelenti, hogy az édesanyával együtt létrehozzátok azt az éneket, mely a kisbaba saját dala lesz?
Pontosan. Akik megkeresnek, általában nyitottak a művészetek és a természetes dolgok iránt. Ha megérik egy édesanyában, hogy szeretne egy dalt a gyermekének, akkor választunk egy helyszínt, és leülünk kettesben vagy az apukával hármasban. Az első fél óra általában beszélgetéssel telik, melynek során megjelenik a térben az érkező kis lélek személyisége. Megtudom, milyen kép él a kisbabáról a szülőkben, közben jegyzetelem a felbukkanó, jelentősnek ható szavakat, gondolatokat. Van, hogy a ritmust vagy a dallamot találják meg először a szülők, máskor szavakra vagy egész mondatokra bukkannak, és van, hogy ezeket közösen találjuk meg, akár a jegyzetek segítségével. Tehát a dal születése olyan, mint minden szülés és születés: sokféleképpen alakulhat, nincs két egyforma.
Ha esetleg elakadást érzek a folyamatban, akkor a családhoz kapcsolódva merítek a rajtam keresztül áramló információból, ami máris továbblendíti a folyamatot. Az elkészült részeket többször elismételjük, azután hagyjuk tovább formálódni, és egyszer csak érezhetővé válik, hogy megérkezik az ének. Végezetül a szülők elénekelik az Érkezés énEKüket (ha még szükséges, természetesen magam is kísérem őket), ezt hanghordozóra vesszük, hogy a tanulási fázisban otthonukban is bármikor elővehessék.
Mi lesz később a dallal?
Ez nagyon érdekes kérdés. A saját gyermekeimnek már megszületésük után készült el a sajátjuk. A nagyobbik édesanyámtól kapott éneket közvetlenül a világrajötte után, melyet később egészítettem ki véglegessé, így önbizalmának, belső értékeinek emelését szolgálja; második gyermekemét tudatosan támogató üzenettel töltöttem meg – és „teszi is a dolgát” mindkét dal.
Az Érkezés énEK erősítheti az identitást, kapaszkodóként szolgálhat az életút során. A hosszú távú hatásokra még nincsen rálátásom, de azt bizton állíthatom, hogy ez valami olyan különleges kincs, olyan igazi, szívből-lélekből érkező ajándék, amely mindig azzal marad, aki kapta, és semmi máshoz nem hasonlítható.
9 HÓNAP – Szükséges alapinformációk a terhességről, szülésről és a babaápolásról