A gyerek(ek) születése előtt minden más, más a prioritás, és csupán egy emberhez, szívünk szereleméhez kell alkalmazkodnunk. Ám attól a perctől kezdve – ha nem előbb –, hogy megszületik a kisbabánk, szerelmünk gyümölcse, az élet kifordul a megszokott medréből, és valami egészen más veszi át a helyét.
Szerző: Németh Krisztina
Ha világra jön a gyermek, család is születik – annak minden sajátosságával, könnyebb és nehezebb pillanataival, olykori zűrzavarával. Hogyan tudjuk megtartani a szikrát a kapcsolatunkban, amikor szinte minden a gyerek(ek) körül forog?
Sajnos, ennek a megoldásához sincs csodaszer, de miután körbekérdezgettem ovis és bölcsis körökben, van, ami egyértelműnek tűnik.
A varázsszó: a figyelem
Figyelj a férjedre, figyelj a feleségedre! Hallgassátok meg egymást, és ne csak felületesen, hanem mélyen. A „miidőért” is tenni kell! Gyakran hallani mostanában az „énidő” kifejezést. Ennek a lényege, hogy legyen időnk magunkra. Csak saját magunkra.
Ez megvalósulhatnak egy utazáson, de akár egy együtt töltött estén is, a közeli sörözőben. A lényeg, hogy ne szóljon közbe senki, amikor beszélünk, hiszen így tudunk megnyílni egymás előtt, illetve visszatalálni egymáshoz a rohanó, zajos mindennapokban.
Szintén nagyon fontos dolog a szexualitás, a testi érintkezés. Sokan panaszkodnak, hogy estére fáradtak, beesnek az ágyba, és nem marad idő egymásra. Ennek több oka is lehet. Szülés után a hormonháztartás megváltozik, van, aki nem is kívánja a szexet, van, aki teljesen kimerült. Mindez rendben van, nincs vele baj, de ha hosszabb ideig, fél évig, egy évig áll fenn, megnő a veszélye annak, hogy elhidegülünk egymástól.
Van, akinek a szülés akkora trauma, hogy azért nem kívánja a házaséletet, esetleg fáj na gátmetszés helye stb. Nem szabad ezekbe az állapotokba belesüppedni, akarni kell, próbálkozni kell. Ha eleinte fáj, vagy felébred a gyerek, nem szabad feladni, a testi vágyat is életben kell tartani.
Átmeneti megpróbáltatások
Nyilván a munkarendtől függ, hogy mennyit tud besegíteni az apa a gyerekek körüli intéznivalókban, illetve a háztartásban, de próbáljuk megosztani a feladatokat. Így egyikünk sem jut el a teljes kimerülésig.
Ha nincs időnk egymásra, pedig már mindent megpróbáltunk, kérjünk segítséget! Egyre több család van, ahol a nagyszülők messze laknak és nem lehet számítani rájuk – ilyen esetben, ha mód van rá, keressünk egy megbízható bébiszittert, aki egyszer-egyszer vagy akár rendszeresen ügyel a gyerekekre, így el tudunk szökni egy pár órára.
Az is jó megoldás, ha a gyerekek mennek sétálni, vagy játszótérre a vigyázóval, és addig a családi fészek csak a miénk lehet.
Nevessünk!
Nevessünk sokat. Ez annyira összehoz! Nálunk előfordul, hogy már kínomban nevetek, és az egész család követi a példámat. Ne feledjük, hogy bár vannak nehezebb időszakok a párkapcsolatban – minden szépsége mellett ilyen a gyermek(ek) születése is –, és az élet újabb és újabb megpróbáltatások elé állít minket, ez mindig átmeneti időszak. Támogassuk egymást, és amikor túljutunk a nehéz periódusokon, még szilárdabbnak és szinte sérthetetlennek fogjuk érezni a kapcsolatunkat.
Ne adjuk fel!
Ha kell, kérjünk segítséget szakembertől. Manapság „divatos” a válás, szerintem sokszor túl könnyen is válnak az emberek – de sokkal menőbb egy szép, egységes család!
Tippek a szikra felélesztéséhez
- Vegyünk magunknak valami szép fehérneműt, amiben jól érezzük magunkat, hiszen különlegesek vagyunk.
- Ha máskor nem, alvásidőben szánjunk időt a szeretkezésre. Amennyiben valami fáj vagy nem esik jól, próbálkozzunk más pózban.
- Ha nagyon tele a fejünk gondolatokkal, nyugodtan igyunk meg néha-néha egy pohár fröccsöt vagy egy kevés vörösbort, üljünk be egy kád meleg vízbe, vagy kérjünk egy kis masszázst a párunktól. Ez segíthet az ellazulásban.
Szülők lettünk! – Segítség a fogamzástól négyéves korig