Sárosdi Virág logopédussal, a tanulási képességeket segítő Skillo alapítójával, magazinunk ÖtletTár rovatának rendszeres szerzőjével most egy igazán fontos és sokakat érintő témáról, a beszédindításról beszélgettünk.
szerző: Szabó Hajnalka
Nagyon örülünk Virág, hogy elfogadtad a felkérésünket – mesélnél arról, pontosan milyen feltételei vannak a beszéd indításnak?
A beszédindítás feltétele az egészséges idegrendszer, ezen kívül nélkülözhetetlenek az ép beszédszervek, illetve az ép hallás. A beszédfejlődésnek – mint minden más képesség fejlődésének – megvannak a maga
állomásai. Ezek az állomások egymásra épülnek, így ha valamelyik lépcsőfok kimarad, egyre nagyobb hiányosságok lesznek tapasztalhatók a következő szakaszokban.
Melyek az említett beszédfejlődési állomások?
A beszéd kialakulása előtt 3 szakaszt szoktunk megkülönböztetni. Az első ezek között a preverbális periódus, ami az első életévre jellemző: a kifejező sírás, a gőgicsélés, a megfelelő beszédészlelés és beszédértés.
Megfelelő beszédértés nélkül gyermekünk nem tudná például a beszédet kommunikációs csatornaként használni.
Ezt a szakaszt követi a szókincs robbanás, amikor megjelennek az első szavak, ez a 10-18 hónapos korra jellemző. Utána, 18-24 hónapos kor között a távirati stílusú beszéd jellemző, amikor a gyermekünk ugyan összeilleszti már a szavakat, de még nem használ ragokat és toldalékokat.
Erre épülnek aztán az egyre kevesebb nyelvtani hibával alkotott mondatok, 20 és 28 hónapos kor között. 36 hónapos korban már a fejlett nyelvtani szakaszba lépnek a gyermekek: bővített mondatokban beszélnek és megjelenik a párbeszéd is.
Szülőként mire érdemes odafigyelni, mivel alapozhatjuk meg a beszédindítást?
Beszéd közben igyekezzünk felvenni a szemkontaktust a gyermekünkkel! Forduljunk felé, hadd láthassa az ajakmozgásainkat! Régebben elterjedt az a tanács, hogy beszéljünk sokat a gyermekünkhöz – de ez pontosításra szorul.
De igyekezzünk lassabban formálni a szavakat, ez például segíti a meg felelő beszédészlelés kialakulását. Ugyanitt jegyezném meg, hogy ne feledkezzünk meg a csendről
sem: minimalizáljuk a folyamatos háttérzajokat, hiszen ha mindig szól a tévé, rádió, akkor gyermekünk sokkal nehezebben tudja kiszűrni a beszédhangokat a környezeti zajok közül, pedig a beszédfigyelem szempontjából ez nagyon fontos!
Szakértőként mit gondolsz, mi akadályozhatja ezt a folyamatot? Mik a megkésett beszédfejlődés előjelei/tünetei?
Megkésett beszédfejlődésről akkor beszélünk, ha gyermekünk 2 éves koráig nem birtokol 50 szavas szókincset. Kisfiúk esetében a hormonok kiváltotta más ütemű fejlődés miatt a határ a szakma ajánlása szerint a 2,5 éves kor. A beszédfejlődést rendkívül sok tényező akadályoztathatja. Legtöbbször nincs egyetlen konkrét, jól körülhatárolt oka, hanem multikauzális, azaz többféle okra vezethető vissza a beszéd elmaradása. Kiemelten fontos tény, hogy a lassúbb fejlődési tempót ekkor nemcsak a beszéd, hanem a mozgás területén is érzékeljük.
Tudnál ajánlani játékot, játékos tevékenységeket, melyek támogatják, elősegítik a beszédindítást?
Természetesen! Nézegessünk együtt családi fotóalbumot és meséljünk a lefotózott eseményről röviden!
Folytatás következik!
Ajánljuk még a témában: