A természet tiszteletét, gyermekeinkkel való megismertetését és védelmének fontosságát nem lehet túl korán kezdeni. A közös kirándulások, családi séták remek alkalmat teremtenek minderre.
Szále Kata írása
Egy erdei kirándulás, séta az érintetlen természetben számos jótékony hatással van a család egészére: a jó levegő, a mozgás, a természet közelsége mind nagyon egészséges és természetes stresszoldó; a közösen töltött idő értékéről nem is beszélve. A természet közelségének megszerettetése egy fontos lépés a természet- és környezetvédelem irányába. Az, hogy a következő nemzedék sokkal okosabban éljen és óvja, amit tud, avval kezdődik, hogy szeresse azt.
Törekedjünk tehát a programjaink közé minél gyakrabban kirándulásokat szervezni. Keressünk fel tájvédelmi körzeteket, természetvédelmi területeket és csodáljuk együtt a tájat, a vad növényzetet, a környezetet. Nem kell messzire sem utaznunk érte, Budapest környékén található például: Budai Tájvédelmi körzet, Sas-hegyi Természetvédelmi terület, a Gödöllői dombvidék Tájvédelmi körzet, az Ócsai, vagy a Gerecsei Tájvédelmi körzet. Felkereshetjük a Selyem-réti tanösvényt, vagy a Sárvíz-völgyét is. Ha igazán természetbarát módon kirándulnánk és környezettudatosak szeretnénk lenni, utazzunk vonattal! Ez külön élményt jelent a gyerekeknek is.
Az erdők, rétek vadvilágában barangolva sok fontos dolgot taníthatunk meg a csemetéknek. Például, mit jelent, ha egy növény, vagy állat védett? Hogyan vigyázzunk erdeink, környezetünk tisztaságára: miért nem szabad szemetelni? Elmondhatjuk nekik – számukra is érthetően –, hogy mi a különbség a szerves és szervetlen anyagok között: azaz miért nem ugyanaz egy almacsutkát elhajítani, mint egy műanyag palackot. Az, hogy egy hónap elegendő, vagy száz évek sem ahhoz, hogy lebomoljon egy anyag, azt már egy óvodás is megérti. A kisgyerekek átérzik azt, hogy míg egy papír, vagy zöldség, gyümölcs maradvány hetek, maximum hónapok múlva „eltűnik”, addig egy műanyag tárgy évszázadok múlva is ott lesz. Beszélgethetünk arról, hogy mi magunk, mit tehetünk azért, hogy ne halmozódjon tovább a szemét földünkön. Kipróbálhatjuk azt is, hogy a kirándulásunk alatt szemetet gyűjtünk…
Érdemes vinni magunkkal kis uzsonnát, könnyű rágcsálni valót, elegendő vizet. Ha megállunk egy kis piknikre, az jó pihenő és új lendületet, energiát nyerhetünk általa. Szokásunkká válhat a „csúcs csoki”, azaz, ha a kitűzött célt elértük, mindenki kap egy falat csokit, vagy más kedvenc falatot.
Jó dolog más családokkal, gyermekeink barátaival közös túrára indulni, ez megsokszorozza a teherbíró képességüket, jó kedvűen teljesítik így a sétatávot és büszkék lesznek rá, hogy ők már ennyit tudnak sétálni. Amikor vegyes korosztályú gyerek sereggel vágunk neki, akkor fontos tekintettel lenni a legkisebbekre, az ő teljesítőképességüket vegyük alapul a túra tervezésekor. Választhatunk babakocsival bejárható terepet is. Fontos, hogy mindenki jól érezze magát!
Rohanó világban rohanó életet élünk, ám a kisgyermekeink – jó eséllyel – , még képesek megélni a pillanatot, elmerülni a jelenben és hosszan csodálni egy csigát, gyönyörködni egy pillangóban, szarvasbogárban, vagy virágzatban. Ne sietessük őket! Tanuljunk tőlük!
Gyerekbarát kirándulások 1.rész – 252 gyerekbarát kirándulási tipp, hazai úti célok régiónként, közel 100 oldalon!
Webshop
Gyerekbarát kirándulások 2.rész – 250 ÚJ gyerekbarát kirándulási tipp
Ez a könyv korábbi, nagy sikert aratott Gyerekbarát kirándulások 1. kiadványunk folytatása. Ez alkalommal 250 tippet adunk közös családi kirándulásokhoz, méghozzá teljesen újakat. Ebben az összeállításban főként a tavasztól őszig tartó időszakra válogattunk ajánlatokat.