Korábban már olvashattunk a ZumyZoom ötleteiről, melyekkel könnyebbé és vidámabbá lehet tenni a családi kirándulásokat. Ezek közül is az egyik legtutibb recept: adjunk a gyermekünk kezébe fényképezőgépet! Így könnyedén fogja gyűjteni a kilométereket, miközben rácsodálkozik a természet szépségeire, és még meg is örökíti a közös élményeket.
Szerző: Vers-Bányai Zita a ZumyZoom alapítója
Most induló sorozatunkban évszakról évszakra megmutatjuk kis hazánk látványosabbnál látványosabb természeti jelenségeit, fotósszemmel. Fedezzük fel együtt, hogyan változik a táj januártól decemberig, örökítsük meg az évszakokhoz kötődő különleges pillanatokat, és élvezzük a szabad levegő jótékony hatásait!
És ne felejtsük otthon a fényképezőgépet!
Téli csodák
Talán az álmos, szürke téli hónapokról gondolhatnánk a legkevésbé, hogy ilyenkor is számos csodát rejt a világ. Pedig, bár a természet pihen, számtalan különleges pillanat és jelenség várja a kis kirándulókat és természetfotósokat. Ezekből bátran csemegézhetünk a gyerekekkel, hogy mindig legyen motivációnk kimenni a szabadba. Télen egészen más arcát mutatja a természet, mint a többi évszakban.
November táján rendszerint megjelenik az egyre gyakoribbá váló, sejtelmes köd.
Tél vége felé, ahogy melegszik az idő, a hegyekben olvad a hó (már persze, ha volt), megduzzadnak a patakok, a vízesések, amelyekben nyáron sokszor alig csordogál a víz. Ezeket érdemes ilyenkor felkeresni, ahogy a Bükk-hegység különleges kincseit, az időszakos karsztforrásokat is, melyekből jó esetben csak úgy spriccel a víz.
A lombhullató fák már kopaszok, ezzel új perspektívát kínálnak. Érdemes megfigyelni és fotózni a különböző ágszerkezeteket, játszani az ágak között átbújó napsugarakkal, de még az ilyenkor egyre tornyosuló farakások is különleges képekhez nyújthatnak ihletet.
Állatok nyomában
Az állatvilágban nem alszik mindenki téli álmot – ráadásul a lombok sem nyújtanak már ilyenkor menedéket. Így szerencsére sokkal könnyebben észrevehetjük a faágakon szökdécselő mókusokat, a frissen született vadmalacokat (remélhetőleg azért biztonságos távolból), az ekkortájt hatalmas rudlikba verődő őzeket és szarvasokat, vagy a nappal szundikáló bagolyféléket.
Jópofa elfoglaltság a gyerekekkel az állatnyomok megörökítése, melyek alapján akár utólag is be tudjuk azonosítani, kinek az útját kereszteztük.
Termések és virágok
Noha kedvenc gyűjtögetős évszakunk az ősz, azért télire is tartalékol ezt-azt számunkra a természet. Fenyőtobozt gyűjteni nemcsak a fényképezés miatt, hanem mindenféle kézműves elfoglaltsághoz is érdemes, ahogy a csipkebogyóban sem csak gyönyörködni lehet, hanem például teát vagy lekvárt készíthetünk belőle.
A szépséges virágokra sem kell tavaszig várni.
Február végére már jellemzően a mandulafák is virágba borulnak. Legyünk résen – fokozatosan enyhülő teleinknek köszönhetően egyre korábban nyílnak a virágok. Ha nem szeretnénk lemaradni arról, hogy láthassuk a tavasz első hírnökeit, kövessük figyelemmel a természet ébredezését legkésőbb a tél végétől.
Gyerekbarát kirándulások 1.rész – 252 gyerekbarát kirándulási tipp, hazai úti célok régiónként, közel 100 oldalon!
Webshop
Gyerekbarát kirándulások 2.rész – 250 ÚJ gyerekbarát kirándulási tipp
Ez a könyv korábbi, nagy sikert aratott Gyerekbarát kirándulások 1. kiadványunk folytatása. Ez alkalommal 250 tippet adunk közös családi kirándulásokhoz, méghozzá teljesen újakat. Ebben az összeállításban főként a tavasztól őszig tartó időszakra válogattunk ajánlatokat.