Mikor egy kismama kézhez kapja a várandós kiskönyvét és belelapoz, hirtelen el sem tudja képzelni, mennyi vizsgálat vár még rá az elkövetkező hónapokban. Ahogy telik- múlik az idő, a sorok és az oldalak szépen lassan betelnek, gyűlnek a pecsétek és az aláírások.
Szerző: Dr. Zeller Zsófia
Fontos vizsgálat
Sokan meglepődve tapasztalják, hogy az egyik oldalon a várandóság szempontjából látszólag lényegtelen vizsgálat bújik meg: a fogorvosi ellenőrzés.
Sok kismama hívott már fel azzal a kéréssel, hogy “csak egy pecsétet kérne” a kiskönyvbe, mivel egy éven belül járt ellenőrzésen. A praxisom kezdetén megdöbbenve tapasztaltam, hogy néhol szokás csak úgy beküldetni a recepciós hölggyel a kiskönyvet egy aláírásra. Nem kevés konfliktusba és magyarázatba került, mire elfogadták, hogy a kismamák rendszeres fogászati vizsgálata nem egy pecsétgyűjtő akció egyik állomása, hanem a terhességre és a fejlődő magzat egészségére is kihatással lehet.
Terhességi ínygyulladás
Kevesen tudják, hogy a szájnyálkahártya állapotára a nemi hormonok igen jelentős hatással vannak. Már kamaszkorban, a nemi hormonok első tombolásakor is gyakran előfordul, hogy az íny viszonylag jó szájhigiéné mellett is duzzadtabb, ödémás és vérzékeny. Később a nők 15-20 százaléka tapasztalja, hogy a menstruációt megelőző napokban, vagy akár az ovuláció idején az ínye vérzékenyebbé, gyulladásra hajlamosabbá válik. Ez a változás még szembetűnőbb a babavárás során, mikor is az első trimeszter végén a kiugróan magas gonadotropin hormonszint, majd a harmadik harmad derekán a megemelkedett ösztrogén- progeszteron szint hatására az addig különösebb panaszt nem okozó krónikus gyulladások hirtelen igen heves, a terhesség előrehaladtával egyre súlyosbodó tüneteket okozhatnak. Fontos kiemelni, hogy ezek a hormonális változások csupán a lepedék következtében kifejlődő gyulladásos reakciók hevességét növelik, egyes vizsgálatok szerint a teljesen ép ínyen nem okoznak változást.
Szinte minden kismama érintett
Az úgynevezett terhességi ínygyulladás a kismamák 50-100%-át érinti valamilyen formában. Az arra hajlamos egyénekben – az esetek mintegy 2-5%-ban – a túlzott gyulladásos reakció következtében a hajszálerek túlnövekedése akár olyan mértéket is ölthet, ami valódi szövetburjánzással járó ínymegnagyobbodást is okozhat. Ezt terhességi granulómának, vagy epulisznak nevezzük. Bár az elváltozás klinikai képe nagyon rémisztő, de szerencsére nem valódi tumor, a várandósság alatt csupán konzervatív kezelést, a helyi tényezők (fogkő, szuvasodás, elálló szélű, rossz minőségű tömések, koronák) eltávolítását, a szájhigénia javítását igényli. A terhesség után az ínygyulladás legtöbbször magától mérséklődik, sebészi beavatkozás csak ritkán szükséges.
Baktériumok melegágya
Sokakban felmerülhet a kérdés, ugyan milyen következményei lehetnek egy elhanyagolt fogínygyulladásnak a várandósságra? A fogágyban lévő krónikus gyulladás nem csupán helyi, hanem az egész testre kiható immunreakcióra készteti a szervezetet. Egy rágófog körüli normális, 3 milliméter mély ínybarázda helyett 5 milliméteres, gyulladt tasak a szervezet számára több négyzetcentiméternyi nyílt sebet jelent, amin keresztül közvetlenül és folyamatosan betegséget okozó baktériumok milliárdjaival érintkezik. A fogágyból nagytömegű baktérium és bakteriális bomlástermék is a vérkeringésbe kerülhet, ami komoly hatással lehet más, távoli szervek és szövetek állapotára. Ezt hívják fogászati gócbetegségnek. A szervezetben más, nehezen hozzáférhető és diagnosztizálható területeken is kialakulhat ilyen gyulladásos góc, mint például az arcüreg, az emésztőrendszer, a mandulák, vagy a petefészkek.
Összefüggés a koraszüléssel
Ma Magyarországon a koraszülés népbetegségnek számít. Vannak rizikótényezők, amik bizonyítottan növelik a koraszülés kockázatát, mint például a dohányzás, alkohol és drogfogyasztás, diabétesz, magas vérnyomás, és a húgyúti- nemi fertőzések. Azonban a koraszülések mintegy 25 százalékában az említett kockázati tényezők egyike sem áll fenn.
A krónikus gyulladás szerepe a koraszülésben régóta bizonyított. Ha a szervezetben bárhol gyulladásos folyamat zajlik, a gyulladáskeltő tényezők valamint a baktériumok és azok toxinjai a keringésen keresztül a méhbe és a magzatvízbe kerülnek. Ha egy bizonyos kritikus szintet elér a gyulladásos faktorok mennyisége, az beindíthatja a szülést. A súlyos fogágybetegségben szenvedők közt az egészséges kontrollcsoporthoz képest, 7,9-szer magasabb a koraszülés bekövetkezésének a valószínűsége.
Kis súllyal született koraszülöttek köldökzsinór vérét vizsgálva bizonyították, hogy a magzatok méhen belül fertőződhetnek az anya fogágyából kimutatható baktériumokkal. Mivel a köldökzsinórvérből kimutatott immunanyag nem képes egyensen az anya véréből a magzatba átjutni, így az csak a babában termelődhetett egy fertőzés eredményeként.
Tehát a várandós kismamáknak érdemes rendszeresen, a terhesség során akár többször is ellátogatniuk fogorvosukhoz, hogy a szükséges beavatkozásokkal (fogkőlevétel, polírozás, szuvas fogak ellátása) megelőzhető legyen akár a saját fogágybetegségük, akár annak a babájukra gyakorolt esetleges negatív hatása.
A legjobb időzítéssel
Mikor érdemes időpontot kérni?
Amikor a kismama úgy érzi, hogy az esetleges rosszullétek, fokozott garatingerlékenység már elmúlóban van, de a pocak mérete még nem zavarja abban, hogy kényelmesen elhelyezkedhessen a kezelés során.
Milyen módon lehet a szájhigéniát javítani?
Sajnos még nem találták fel azt a fogkefét, ami valóban képes lenne egy fog minden oldalát alaposan megtisztítani. Ennek egyik legkézenfekvőbb akadálya a szomszédos fog. Mivel a fogak közötti rések igen szűkek, és ide egy fogkefe sörtéje nem fér be, szükséges fogköztisztító esztözt is használni. Ez lehet fogselyem, vagy speciálisan fogköz tisztításra kifejlesztett kis kefe. A mechanikai tisztítás kiegészítésére lehet szájfertőtlenítő oldatokat is használni, bár ezek alkalmazásánál mindenképpen szem előtt kell tartani, hogy a választott szer alkoholmentes oldat legyen, és a felesleges vegyi terhelés elkerülése érdekében a rendszeres használat helyett érdemes alkalomszerűen, probléma esetén pedig kúraszerűen alkalmazni.
Megjelent a HelloBaby! magazin korábbi számában.