A meddőséget okozó problémák között előkelő helyet foglal el az inzulinrezisztencia, amely örökölhető betegség, de helytelen életmód következményeként is kialakulhat. Hogyan előzheted meg kialakulását és melyek a tünetei, megtudhatod az alábbiakból.
Szakértő: Dr. Koppány Viktória endokrinológus
Mi az inzulinrezisztencia?
Az inzulinrezisztencia, mint ahogyan elnevezése is mutatja, a szervezet helytelen inzulinszabályozása miatt alakul ki. Az inzulin egy hormon, amely a szervezetben, a hasnyálmirigyben termelődik.
Az elhízás és bizonyos betegségek pl. a PCOS magas inzulinszintet eredményeznek, ami inzulinrezisztencia esetén nem kerül korrigálásra, mert az inzulinreceptorok eleve hibásak, így nem érzékelik a problémát. Ennek következménye, hogy a sejtek rezisztensek lesznek az inzulinra, emiatt lényegesen több inzulinnak kell jelen lennie a vérben ahhoz, hogy a sejtbe a cukor bekerülhessen. – mondja dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont specialistája.
Az inzulinrezisztencia és a PCOS gyakran jelentkeznek együtt.
Mindkettő kialakulásában nagy szerepet játszik a hormonháztartás, az anyagcsere-egyensúly felborulása és ugyancsak összefüggésbe hozható pajzsmirigy-alulműködéssel, amely a szénhidrát-anyagcsere megzavarásával avatkozik be a szervezet rendjébe.
Okok
Az inzulinrezisztencia kialakulásának oka, hogy a sejtek inzulinreceptorai nem jól alakulnak ki, illetve nem működnek megfelelően. Mind a PCOS, mind az inzulinrezisztencia örökölhető betegségek. Aki tudja, hogy a családban, valamelyik nőrokonnál előfordult már ez a kór, vagy 2-es típusú cukorbetegség, annak mielőbb érdemes megvizsgáltatnia magát. – javasolja dr. Koppány Viktória.
Minden olyan tényezővel összefüggésbe hozható, mely kapcsolatba kerülhet a szénhidrát-anyagcserével, és amely többlet terhet róhat a sejtműködésre, a sejtek receptoraira.
Tünetek
Az inzulinrezisztencia főként a nőket érinti, akiknél túlsúly esetén már egészen fiatal korban is megjelenhet, és érzékelhető problémákat okoz. A magas inzulinszint fokozza a petefészkek és a mellékvese androgéntermelését, és csökkenti a máj szexuálhormon-kötő fehérje-, vagyis az SHBG termelését. Ez utóbbi hormon alacsony szintje azt eredményezi, hogy a női szervezetben nő a tesztoszteron szintje, ami szőrösödést, pattanásokat, rendszertelen menstruációt, a peteérés és a tüszőrepedés hiányát is okozhatja – mondja dr. Koppány Viktória.
Megelőzés és kezelés
A legjobb, ha esélyt sem adunk az inzulinrezisztencia kialakulásának. Különösen azoknak kell odafigyelniük, akiknek a családjában előfordult 2-es típusú cukorbetegség. Mivel ez egy anyagcserét érintő megbetegedés, a helyes életmód, a rendszeres sportolás alapvető a megelőzésben.
Rendkívül fontos a megfelelő vitaminpótlás, különösen a D-vitaminé, amelynek hiánya elősegíti az inzulinrezisztencia kialakulását. A stresszlevezető technikák elsajátítása is sokat lendít a megelőzés hatékonyságában, a stresszhormonok felhalmozódása ugyanis súlyosbíthatja a betegséget, vagy akár kiváltó oka is lehet. Akinél az életmódváltás önmagában nem segít illetve örökölte az inzulinrezisztenciára való hajlamot, ott szükséges lehet a gyógyszeres inzulinszint-beállítás. Ez később persze elhagyható, de csak akkor, ha az életmódváltással végül sikerül beállítani a megfelelő inzulinértéket.
Forrás: Budai Endokrinközpont